Coticule;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3671 times
Been thanked: 3398 times

Έχω στην κατοχή μου μία μικρή πέτρα που υποθέτω ότι είναι Coticule και οριακά μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ακόνισμα ξυραφιών, λόγω του μεγέθους της (140x30 mm). Το γεγονός ότι είναι Coticule μου το ενισχύει και το πέτρωμα που χρησιμοποιήθηκε ως βάση (μπλε βέλγικη πέτρα). Μιας και δεν έχω επαφή με τις συγκεκριμένες πέτρες, πέραν των εικόνων και των βίντεο στο διαδίκτυο, θα ήθελα την ταυτοποίησή της από κάποιον που έχει ασχοληθεί.
Από τις φωτογραφίες του διαδικτύου παρατηρώ ότι δεν έχει την χαρακτηριστική «υφή» που έχουν οι Coticule (τουλάχιστον αυτές που βρίσκονται στην κυκλοφορία σήμερα). Προφανώς, πρόκειται για φυσικό πέτρωμα και καταλαβαίνω ότι οι διαφοροποιήσεις πολλές φορές είναι ο κανόνας. Στη δική μου περίπτωση υπάρχουν αρκετά πορτοκαλί εγκλείσματα τα οποία δεν ξέρω αν δίνουν η αφαιρούν κάποιο ή κάποια από τα χαρακτηριστικά της.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Εκ πρώτης όψεως για βέλγικη μου μοιάζει για τα σημάδια με άλλο χρώμα μην σε απασχολεί τόσο αρκετές έχουν ακόμα και χρώμα προς το ροδαλί ,το ζήτημα είναι να ακονίζει.... δοκίμασες το slurry με την συνοδευτική ;
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3671 times
Been thanked: 3398 times

Αγαπητέ @Akist δεν έχω συνοδευτική πέτρα. Δοκίμασα με κάποια “σκληρότερή της” να κάνω πολτό για πειραματισμό (το ξέρω δεν είναι η καλύτερη λύση) και δίνει τον κλασικό λευκό πολτό που βλέπω στις εικόνες στο διαδίκτυο. Ακονίζει και, επειδή δεν είναι η μοναδική μου, μπορεί να τη χρησιμοποιήσω μόνο ως πέτρα τελειώματος, κάτω από τρεχούμενο νερό (δεν ξέρω αν θα έπρεπε να δοκιμάσω και λάδι) για να δω πως είναι μια άκρη από Coticule.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Coticule μόνο με νερό , δεν θα την έκανα λαδάκωνο.
Αφού κάνει σωστό slur (θα πρέπει να έχει χρώμα γαλακτερό) μια χαρά θα δώσει ακόνισμα (θεωρητικά λένε κάτι περίεργα νούμερα πως μπορούν να φτάσουν και μέχρι 12000 αλλά αν κάνεις ακόνισμα με συνθετική δωδεκάρα εκεί καταλαβαίνεις τεράστια διαφορά) , το ζήτημα βέβαια είναι η αίσθηση που έχει ο αιθέρας που παράγει η φυσική πέτρα - πολλοί υποστηρίζουν πως είναι κορυφαία.
Εγώ με τη μικρή μου εμπειρία μπορώ να πω πως οι βέλγικες δίνουν καλή κόψη , όλα έχουν βέβαια ένα στάδιο ειδίκευσης που για να το πιάσεις πρέπει να αφιερώσεις χρόνο , δοκιμές και ξυρίσματα.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3671 times
Been thanked: 3398 times

@Akist σ ευχαριστώ για την συμβουλή, και εγώ σκεφτικά να αποφύγω το λάδι γιατί αν η πέτρα “ποτίζει” δεν υπάρχει γυρισμός. Το γαλακτερό χρώμα το δίνει ναι. Καλά, σχετικά με την κοκκομετρική κατάταξη λένε διάφορα. Π.χ. μια La Lune που αγόρασα λέει 12000 με 15000, αν βάλεις φιλμ με 12000 ή 15000 (ή και συνθετικές πέτρες υποθέτω) δεν υπάρχει σύγκριση. Αλλά, αν δίνει καλή κόψη δεν υπάρχει λόγος να κυνηγάς τα grit. Θα τη δοκιμάσω ως τελειώματος, μιας και το μέγεθος δεν βολεύει τόσο για ακόνισμα, και βλέπω.
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Θα συμφωνήσω και εγώ μην βάλεις λάδι στην coticule μόνο νεράκι
Γιώργος
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1154 times
Been thanked: 834 times
Ηλικία: 63

Το φάρδος της πέτρας μην σε απασχολεί τόσο. Είναι δυνατόν η φαλτσέτα μήκους 6.5 cm να ακονισθεί πάνω σε μία πέτρα φάρδους 3.0 cm απλά σχηματίζοντας γωνία τέτοια που να επιτρέπει να πατάει ολόκληρη η κόψη της φαλτσέτας πάνω στην πέτρα. Βέβαια τώρα θα μου πείτε ένα τμήμα της ράχης της φαλτσέτας μένει εκτός της επιφάνειας ακονίσματος ... Προσωπικά αυτόν τον τρόπο χρησιμοποιώ με την δική μου πέτρα δίνοντας προτεραιότητα να "πατάει" η κόψη της φαλτσέτας ολόκληρη επάνω στην πέτρα με την ίδια πίεση και για να πετύχει αυτό πατάω με το δάκτυλό μου την φαλτσέτα στο κέντρο της ράχης της ( όπως φαίνεται στο βίντεο που ανέβασα).
Εκείνο που πρέπει να έχουμε πάντα υπόψιν είναι ότι :
1) όταν έρχεται στην κατοχή μας μία φυσική πέτρα για πρώτη φορά , πρέπει πρώτα να εξασφαλίσουμε την επιπεδοποίηση της πάνω σε βρεγμένο ντουκόχαρτο 350 άρι η 600άρι το οποίο τοποθετούμε επάνω σε τζάμι. Αυτό θα γίνει μία φορά στην αρχή.
2) Πάντα με τις φυσικές πέτρες πρέπει να έχουμε και μία "slury stone" με τα ίδια "grit" . Τρίβοντας τις δύο πέτρες εξασφαλίζουμε την καλύτερη δυνατή επιφάνεια ακονίσματος. Έτσι με τον καιρό η πέτρα μας θα γίνεται ολοοένα και καλύτερη.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3671 times
Been thanked: 3398 times

Αγαπητέ @ntinos60 συμφωνώ με όλα όσα αναφέρεις παραπάνω.
Σχετικά με το ακόνισμα σε στενές πέτρες θέλει προσοχή για κάποιον "άπειρο" στο άθλημα, για το λόγο αυτό ανέφερα ότι είναι οριακό το μέγεθός της. Άλλωστε, πολλές παλιές πέτρες για ξυράφια είχαν μικρό μέγεθος και εξυπηρετούσαν το σκοπό τους θαυμάσια.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”