Συμπεράσματα μετά από 2 χρόνια παραδοσιακού ξυρίσματος.

Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5274 times
Ηλικία: 57

Αν και έχω μόνο 6 μήνες στο ΠΞ, κάποια πρώτα συμπεράσματα μπορούν να βγουν... Τα οποία αφορούν περισσότερο δικά μου λάθη...

Οπότε, ακολουθεί γράμμα σε μένα από το μέλλον... Αλλά τα ΕΛΤΑ... You had ONE job...

Κατ' αρχάς, όποιος μπει στο ΠΞ θα πρέπει να είναι κλώνος του Οδυσσέα... Οι Σειρήνες πολλές και σαγηνευτικότατες... Το ημίκουφος που είμαι δεν με βοήθησε και πολύ με τις σειρήνες, κάποιος θα πρέπει να είναι και ημίγκαβος...

Εγκράτεια και πάλι εγκράτεια... Αλλά που..

Το μεγαλύτερο λάθος μου, είναι η αλόγιστη κατανάλωση, στα πάντα... Να με καταλάβω που φορτώθηκα λεπίδες, αλλά με τα σαπούνια, τις κρέμες και τις μηχανές??? Οεο??? Τα παραφερνάλια του ΠΞ, είναι όλα, μα όλα τους υπέροχα... Αλλά, μου θυμίζω 18χρονο που μόλις πήρε το δίπλωμα του, βουτηξε την Μαζεράτι του μπαμπά του και ξαμολύθηκε στην τραχανοπλαγιά του χωριού του... Αλλά τι μιλάω, το χούϊ δεν βγαίνει... Την wishlist δίπλα μου την έχω...

Τι θα έκανα αν ξεκινούσα αύριο το ΠΞ? Το πρώτο και βασικότερο, "ξεφύλλισμα", ξεκολκάλισμα του φόρουμ... Είναι απίστευτη πηγή πληροφοριών από παθόντες και όχι διάττοντες αστέρες του διαδικτύου...

Το δεύτερο να βρω κάποια μηχανη, που να μου ταιριάζει από άποψη επιθετικότητας και να μου καθεται καλά στο χέρι... Αν υπάρχει δευνατότητα, πήγαινε σε κάποιο κατάστημα... Σε εμένα υπήρχε η δυνατότητα να παω σε κατάστημα και να δω ότι ηθελα επί τόπου....Λιγότερο να βαριόμουν, θα είχα καταλήξει νωρίτερα σε μια, κι όχι να εχω ήδη μηχανές που να κάθονται, μπας και καποτε τις χρησιμοποιήσω... Με την λογική του έλα μωρέ, θα πάρω αυτό, το είδα online κουλί είναι κι είναι οικονομικό και βολεύει για αρχάριο, ξεκινησε κι η μινι συλλογή...

Το τρίτο, είναι screaning επί screaning στα μυρια όσα σαπούνια κυκλοφορούν... Βρήκες 20-30 που θες να πάρεις? Ξεκαθάρισε βάσει του αρώματος που σου αρέσει, ρίξε μια ή και περισσότερες ματιές στα συστατικά τους, ώστε να σου προσφέρουν την μέγιστη προστασία, διάλεξε ένα και πάρε και το σετάκι του... Πάρε κι ένα έξτρα skin food balsam ή lotion...

Αν υπάρχει η δυνατότητα να το μυρίσεις κιολας, ακόμη καλύτερα...

Και το τελευταίο, ένα καλό πινέλο... Όχι απαραίτητα ακριβό αλλά να ειναι ακριβές σε αυτό που κάνει... Κουκλιά όλα τους, αλλά... Θα σε βολέψουν???

Αυτά νομίζω, θα μου αρκούσαν μέχρι να τελειοποιήσω την τεχνική μου... Καλή προετοιμασία κι αρκετές λεπίδες, ώστε να βρω τι κάθεται καλύτερα στο πρόσωπο...

Ξυρίσου με το ίδιο σεταπ αρκετές φορές, ότι περίεργο αντιμετωπίσεις, ρώτα το εδω... Όλοι τους έχουν περάσει από τις ίδιες καταστάσεις, ή και χειρότερες αν συγκρίνει τον εξοπλισμό και τις γνώσεις με τις οποίες ξεκίνησαν...

Μόλις νοιώσεις καλύτερα, και αισθάνεσαι ότι πλέον έχεις αποκτήσει άνεση στο ΠΞ, τότε φόρτωσε το καλάθι σου με ότι λαχταραει η ψυχή σου... Γάτα να ήσουν, δεν θα σου φτάσουν 7 καλάθια...

Αν έκανα έστω και τα μισά από τα παραπάνω, ήδη θα ήμουν σε καλύτερο δρόμο... 6 μήνες και το μόνο που νοιώθω είναι ότι είμαι κάπως καλύτερα από την ημέρα που πρωτοξεκίνησα... Ακόμη όλα μου αρέσουν κι όλα τα θέλω...

Θεμιτό μεν, αλλά... Για να μπορέσεις να απολαύσεις κάτι, θα πρέπει να πάρεις το 100% από αυτό... Και με ελλιπή τεχνική, παίρνεις ούτε καν το μισό... Η μόνη σου παρηγοριά είναι το τι ωραια που μυρίζει, αλλά δεν είναι αρκετό...

Ελπίζω σε ενάμισυ χρόνο να έχει ήδη βελτιωθεί η τεχνική μου (για την τσέπη μου δεν παίρνω όρκο) ώστε να μπορώ να προβώ σε πιο ασφαλή συμπεράσματα...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”