Γυάλισμα - κέρωμα αυτοκινήτου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3400 times
Ηλικία: 42

Έχω το αυτοκίνητο μου λιγο πάνω από έναν χρόνο και αποφάσισα, μιας και το παλιό είχε κακοποιηθεί στα πλυντήρια αυτοκινήτων, να το πλένω μόνος μου στο χέρι.
Και έρχεται ο διάολος και είναι πολύ βρώμικο και όταν πλένεις το αυτοκίνητο μόνος σου, βαριέσαι να το πλύνεις και πάω σε ένα πάρκινγκ και μου λέει το παιδί εκεί, να του ρίξουμε ένα πλύσιμο μέσα έξω; Και λέω από μέσα μου, δεν βαριέσαι και τι θα πάθει με ένα πλύσιμο πόσο κακό να είναι. Και λες και το έκανε επίτηδες και το αμάξι γέμισε γρατζουνιές. Είναι και μαύρο που τις βλέπεις πιο εύκολα.
Οπότε ξεκίνησα το γυάλισμα και το κέρωμα...

Εικόνα

Η αληθεία είναι ότι παίρνει ώρα αλλά η διαφορά νομίζω είναι η μέρα με τη νύχτα..
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8566 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Στα περισσότερα αυτοκίνητα η βαφή αποτελείται από τις στρώσεις του χρώματος κ του βερνικιού που δίνει το γυάλισμα στο χρώμα. Το γυάλισμα με ψιλή αλοιφή αφαιρεί λίγο από την στρώση του βερνικιού, στο οποίο υπάρχουν οι ψιλές γρατζουνιές κ εμφανίζεται το φρέσκο βερνίκι της στρώσης. Οπως καταλαβαίνεις δεν είναι κάτι που το κάνεις συνέχεια.
Νομίζω δλδ, χωρίς να είμαι κ σίγουρος 😁.
Βρίσκεις καλό πλυντήριο κ προσοχή σε αυτά που έχουν βούρτσα.
✌️✌️✌️

Προστέθηκε μετά από 14 λεπτά 24 δευτερόλεπτα:
Επίσης, όπως ίσως κατάλαβες, με ρέγουλα το τρίψιμο της αλοιφής για να σβήσουν οι βαθύτερες γρατζουνιές, κυρίως αν το κάνεις με αλοιφαδόρο. Μην φτάσεις χρώμα. Στο λέω γτ το έχω δει να έχει γίνει σε προφυλακτήρα κ έβαψε τον προφυλακτήρα σε αμάξι μήνα....
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3400 times
Ηλικία: 42

Έχω αλοιφαδόρο αλλά όταν δεν εχω να διορθώσω κάτι βαθύ, το πάω πάντα με το χέρι και ας παίρνει περισσότερο χρόνο
Σταύρος
:text-nocomment:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητο”