Gillette Aristocrat

Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 452
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
10
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1135 times
Been thanked: 720 times
Ηλικία: 52

Πάντως έχει γίνει κούκλα. ΝΑ την χαίρεσαι.
Sanny
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 30 Μάι 2020, 13:19
3
Τοποθεσία: Τρίπολη
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times
Ηλικία: 57

Γεια σας κύριοι!

Η μηχανή αυτή θεωρείται η πιο επιθετική έκδοση από τα μοντέλα της Aristocrat.
Από την μια πλευρά είναι ήπια. Από την άλλη πλευρά όμως η μπάρα προστασίας είναι πιο χαμηλά, είναι πάρα πολύ αποδοτική και άκρως επιθετική! Στην τελευταία φωτογραφία, ελπίζω ότι φαίνονται ότι ανέφερα.

Τις πρώτες 10 ημέρες που την χρησιμοποίησα, η αγαπημένη μου Muhle R41 αναγκάστηκε να κρυφτεί ντροπιασμένη σε κλειστό ντουλάπι με "ψυχολογικά προβλήματα"... Της πήρε αρκετό καιρό να μου ζητήσει την άδεια να ξαναεμφανιστεί και να αναλάβει δράση.

Με την Aristocrat συνειδητοποίησα έντονα ότι η αποδοτικότητα δεν είναι μόνο θέμα διαχωρισμού ανοιχτής και κλειστής χτένας. Σημαντικό ρόλο παίζουν ακόμη η έκθεση της λεπίδας, η γωνία εξόδου της λεπίδας και η απόσταση της από την προστατευτική μπάρα, όταν πρόκειται για κλειστή χτένα.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλημέρα @Sanny

Η Gillette Aristocrat είναι μεν στην μεσο-επιθετική πλευρά των DE, αλλά όχι και πιό επιθετική από την Muhle R41 με τίποτα.

Δεν ξέρω βέβαια από ποιους θεωρείται η πιο επιθετική έκδοση της Aristocrat, αυτό που συμπεραίνω είναι ότι έχεις την Muhle R41 του 2013 ναι;

Και δυστυχώς θα σε στεναχωρήσω, η φωτογραφία δείχνει μία vintage TTO που δεν είναι ίσια, αυτό κανονικά είναι ένα πρόβλημα,
γιατί απ' την μία πλευρά η λεπίδα έχει πολύ μικρή προβολή, και απ' την άλλη η λεπίδα πετάει μόνη της στον αέρα και σχεδόν 80 μοίρες.

ΥΓ : Μου θύμισε το υβρίδιο της Roedter 1909 Version 2 ... :doh:
Παλιά αφαιρούσαν τελείως την μπάρα ασφαλείας στα 3 τεμάχια ή και την στράβωναν εσκεμμένα στις TTO για more aggressiveness.

ΥΓ1: Τώρα βέβαια αν εσένα σου αρέσει έτσι όπως είναι όλα καλά, αν δηλαδή μπορείς και ξυρίζεσαι άνετα μ' αυτήν κι αναίμακτα,
και είναι ευχάριστη η αίσθηση που βγάζει στο δέρμα σου είσαι ok. :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Sanny
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 30 Μάι 2020, 13:19
3
Τοποθεσία: Τρίπολη
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times
Ηλικία: 57

Καλημέρα Tony.

Η μηχανή είναι one piece, twist to open, made in USA, του 1946-47.
Η έρευνα που έκανα από ξένα forum, χαρακτηρίζει το μοντέλο αυτό την πιο επιθετική έκδοση της Aristocrat. Η τελευταία φωτογραφία που δημοσίευσα στο προηγούμενο μήνυμα δεν έχει εντελώς κάθετη λήψη, έχει εστιάσει περισσότερο στην επιθετική πλευρά.

Εχω ακούσει ότι παλιά κάποιοι στράβωναν τις μηχανές για να γίνουν πιο επιθετικές. Δεν θα είχα πρόβλημα να αποδεχτώ ότι και αυτή είναι "πειραγμένη", αλλά οι μπάρες φαίνονται ευθυγραμμισμένες και δεν φαίνεται πουθενά κάποιο στράβωμα.

Ας αφήσω το τι άκουσα και το τι έμαθα...
Η ξυριστική διαφορετικότητα με ικανοποιεί. Η επιθετική πλευρά είναι πιο επιθετική από την Muhle R41 του 2013 που έχω, η οποία παραμένει η αγαπημένη μου. Η ήπια πλευρά με την πίεση της Gillette fusion είναι κατάλληλη για κόντρες και για μερεμέτια.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μα δεν τίθεται κανένα θέμα, αυτό άλλωστε έγραψα και παραπάνω, άλλοι αναζητούν αυτήν την διαφορετικότητα και άλλοι θα το θεωρούσαν πρόβλημα.!

Και λόγω ότι έχω δοκιμάσει πως ξυρίζει η Aristocrat αλλά και έχω επιμεληθεί και 2-3 ακόμα, για αυτό σου έγραψα και παραπάνω ότι,
μία 'normal' Aristocrat δεν είναι πιό επιθετική από την Muhle R41, και δεν μιλούσα για την συγκεκριμένη αλλά γενικά.

Και για να είμαι και ειλικρινείς, είναι πρώτη φορά που βλέπω αυτό το φαινόμενο, οι μπάρες μεταξύ τους σε σύγκριση είναι ανισόπεδες,
όποτε και είναι κατανοητό πως, η μπάρα που είναι χαμηλότερα να είναι εκτός γεωμετρίας και άκρως επιθετική, καθώς δεν γνωρίζω
αν είναι πατέντα της Gillette ή άλλη μία DE Frankenrazor δεν θα επεκταθώ, αν κάποιο μέλος μας γνωρίζει και θέλει ας μας πει δύο λόγια...

Οπότε, και εφόσον εσένα σε ικανοποιεί έτσι όπως είναι, δεν μένει παρά να σου ευχηθώ καλά και όμορφα ξυρίσματα! :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Sanny
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 30 Μάι 2020, 13:19
3
Τοποθεσία: Τρίπολη
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times
Ηλικία: 57

Ευχαριστώ. Παραθέτω και μια όσο μπόρεσα πιο σωστή κάτοψη της κεφαλής. Ελπίζω να φαίνεται και η ισορροπημένη έκθεση της λεπιδας και από τις δύο πλευρές...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
DinoSari
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 07 Αύγ 2012, 03:54
11
Has thanked: 7 times
Been thanked: 49 times

Εικόνα


Κυκλοφορεί αρκετά στο Etsy σε τιμές που κυμαίνονται από 50Ε έως 250Ε, αναλόγως την κατάστασή της - συνήθως ελαφρώς αναπαλαιωμένες οι ακριβές. Αν κάποιο μέλος έχει δοκιμάσει τη συγκεκριμένη μηχανή θα μπορούσε να γράψει δυο λόγια; Αξίζει η αγορά της; (Δεν σκοπεύω να ξοδέψω πάνω από 80Ε πάντως για τη μηχανή.)
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Η συγκεκριμένη μηχανή της φωτογραφίας, δεν είναι άλλη παρά η Slim Adjustable της Gillette, σε χρυσαφί χρώμα. Γι’ αυτή την μηχανή θα βρής δεκάδες δημοσιεύσεις.
Άβαταρ μέλους
Pain
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 27 Δεκ 2021, 15:31
2
Τοποθεσία: Άνοιξη
Has thanked: 34 times
Been thanked: 167 times
Ηλικία: 45

Να παραθέσω 3 .πολυ όμορφες aristocrat που απέκτησα από ebay
Εικόνα .
Slim gold - 66αρα-20αρα oc .Οι μηχανές αυτές τουλάχιστον στα δικά μου μάτια είναι κοσμήματα πραγματικά .

Εικόνα

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”