Perma-sharp Super

Απάντηση
hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

Με τα συγκεκριμένα ξυραφάκια ξεκίνησα το παραδοσιακό ξύρισμα σε συνδυασμό με την Gillette King C.
Ενώ στο πρώτο ξύρισμα έπαθα πλάκα και δεν άφηνε τίποτα στο πέρασμά της στα επόμενα δεν παίρνω το αποτέλεσμα του πρώτου.
Μάλλον φταίει η μηχανή.
SpyNet
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 18 Δεκ 2021, 14:54
2
Has thanked: 50 times
Been thanked: 94 times

Την έχω την συγκεκριμένη μηχανή και είναι πολύ ήπια ίσως γι αυτό.
Οι συγκεκριμένες λεπίδες είναι από τις πολύ καλές.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

hiddenite έγραψε: 03 Ιαν 2022, 21:22 Μάλλον φταίει η μηχανή.
Βιαστικό συμπέρασμα, υπάρχουν τόσοι παράγοντες που θα μπορούσαν να επηρεάσουν το ξύρισμα.
Το νερό, το σαπούνι, το pre (αν χρησιμοποιείς), τι έχεις κάνει πριν ξυριστείς, τα ίδια σου τα γένια, το/α χέρι/α σου, η υγρασία, η θερμοκρασία, το ξυραφάκι και πολλά πολλά άλλα. Α και τέλος η μηχανή...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2129
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8567 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Αν ήταν τόσο απλά τα πράγματα στο ΠΞ, θα ειχα χόμπι την κβαντομηχανική....
Μπάμπης
hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

Μάλλον φταίει η βιασύνη μου έτσι ώστε να αποκτήσω και να καταφέρνω το άριστο. Πρέπει λίγο να χαλαρώσω, το σκέφτομαι αρκετές φορές
andreas88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2021, 14:33
2
Been thanked: 2 times

Και εμένα η συγκεκριμένη λεπίδα παρά τα πολύ καλά σχόλια που βλέπω και ακούω απο τους περισσότερους δεν μου έχει κάτσει καλά.Εχω χρησιμοποιήσει 7-8 λεπίδες(είχα πάρει 2 κουτάκια των 5)και το δεύτερο κουτάκι έχει μείνει μισό γιατί όταν διαλέγω λεπίδα δεν παεί το χέρι μου προς τα εκεί.Εχω δοκιμάσει με Gillette king c,parker semi slant και merkur r41 και με 5-6 διαφορετικά σαπούνια (όχι όλους τους συνδιασμούς προφανώς)Θυμάμαι οτι με ξύριζαν καλά αλλά στην κόντρα μου άφηναν ερεθισμούς περισσότερο απο feather,silver blue και nacet οι οποίες μου κάθονται αρκετά καλά.Θα ξαναδοκιμάσω όμως γιατί και με τις Wilkinson sword είχα πολύ άσχημες εντυπώσεις αλλά έκανα σήμερα μετά απο πολλούς μήνες μια δοκιμή ξανά και τα πήγε πολύ καλά.
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Υπάρχουν τα Super Perma Sharp σε συσκευασία με διπλό τύλιγμα ανά λεπίδα και με ένα τύλιγμα ανά λεπίδα.Τα πρώτα που αναφέρω μου συμπεριφέρονται καλύτερα,πιο γλυκά.Τώρα γράφουν Gillette Perma Sharp αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2129
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8567 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

andreas88 έγραψε: 24 Φεβ 2022, 17:53 Και εμένα η συγκεκριμένη λεπίδα παρά τα πολύ καλά σχόλια που βλέπω και ακούω απο τους περισσότερους δεν μου έχει κάτσει καλά.Εχω χρησιμοποιήσει 7-8 λεπίδες(είχα πάρει 2 κουτάκια των 5)και το δεύτερο κουτάκι έχει μείνει μισό γιατί όταν διαλέγω λεπίδα δεν παεί το χέρι μου προς τα εκεί.Εχω δοκιμάσει με Gillette king c,parker semi slant και merkur r41 και με 5-6 διαφορετικά σαπούνια (όχι όλους τους συνδιασμούς προφανώς)Θυμάμαι οτι με ξύριζαν καλά αλλά στην κόντρα μου άφηναν ερεθισμούς περισσότερο απο feather,silver blue και nacet οι οποίες μου κάθονται αρκετά καλά.Θα ξαναδοκιμάσω όμως γιατί και με τις Wilkinson sword είχα πολύ άσχημες εντυπώσεις αλλά έκανα σήμερα μετά απο πολλούς μήνες μια δοκιμή ξανά και τα πήγε πολύ καλά.
Δεν ξέρω πόσο καινούργιος εισαι στο ΠΞ, αλλά θα σου έλεγα τις υπόλοιπες να τις ξαναδοκιμάσεις σε κανένα χρόνο, ακόμα κ με τις ίδιες μηχανές. Το δέρμα αλλάζει με τον καιρό αλλά κ με το συχνό ξύρισμα. Επίσης η συμπεριφορά της λεπίδας εξαρτάται συγκυριακά από πολλούς παράγοντες που αναφέρονται συχνά στο φόρουμ. Αυτό ισχύει για όλες τις λεπιδες.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1545
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12968 times
Been thanked: 13624 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Πολλές φορές, έχω παρατηρήσει, ότι οι λεπίδες : Gillette Perma Sharp & Nacet, έχουν πιο τραχιά αίσθηση στην κόντρα... πάντα , όμως, ειναι πιο ήπιες και αποδοτικές στη δεύτερή τους χρήση....υποκειμενικό, ασφαλώς, και αυτό το σχόλιο🙏💈🙏
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2129
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8567 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Με κάτι τέτοια σταμάτησα το κόντρα στον λαιμό. DFS κ ένα πρόβλημα λιγότερο. Δεν ξέρω πόσο θα το κρατήσω αλλά μέχρι τώρα :happy-smileyflower:
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”