Πρόβλημα με το πινέλο;

Απάντηση
jimbo83h
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 14 Φεβ 2022, 17:52
2
Has thanked: 4 times
Been thanked: 17 times

Καλησπέρα σας και από μένα. Καινούριος στο παραδοσιακό ξύρισμα με αρκετές απορίες. Έχω ένα πινέλο Semogue 830 και μετά από χρήση ενός χρόνου μου παρουσιάζει ένα πρόβλημα. Μου δημιουργεί φυσαλίδες από την αρχή της προσπάθειας μου στην δημιουργία μαρέγκας και στο τέλος γίνεται σαν αφρός πλυντήριου ακόμη κ σχεδόν με ελάχιστο νερό (που προσθέτω σταγόνα σταγόνα). Με άλλα πινέλα χοίρου που δοκίμασα δεν έχω το ίδιο πρόβλημα. Το καθάριζα αρκετά τακτικά με σαμπουάν για να μην μου χαλάσει... Τελικά, χάλασε ή έχω ξεχάσει ξαφνικά να το λειτουργώ αφού για ένα διάστημα χρησιμοποιούσα και συνθετικά πινέλα;;;;
Εικόνα
makridisp
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 24 Ιουν 2020, 17:04
3
Been thanked: 164 times
Ηλικία: 49

Καλησπερα δοκίμασε με λιγότερο νερό να κανείς αφρό
jimbo83h
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 14 Φεβ 2022, 17:52
2
Has thanked: 4 times
Been thanked: 17 times

Το δοκίμασα κι αυτό, στράγγιξα το πινέλο κ κυριολεκτικά με 3 σταγόνες νερό ο αφρός έγινε γεμάτος φυσαλίδες...
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 616
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6277 times
Been thanked: 5285 times

Μήπως φταίει η κρέμα; το κάνει σε όλα (σαπούνια, κρέμες) ή σε κάποιο συγκεκριμένο;
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
jimbo83h
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 14 Φεβ 2022, 17:52
2
Has thanked: 4 times
Been thanked: 17 times

Λοιπόν σε δύο διαφορετικά σαπούνια (Dr Harris & Saponificio Bignoli Antica Ricetta) μου παρουσιάζεται ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Όταν κάνω μαρέγκα με χοίρο της Omega καθώς κ με συνθετικό της Yaki στα παραπάνω σαπούνια δημιουργώ τέλεια μαρέγκα. Για αυτό σκέφτομαι μήπως κατά κάποιον παράξενο λόγο έχει χαλάσει το πινέλο...
Άβαταρ μέλους
panian
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 05 Ιαν 2022, 15:30
2
Has thanked: 32 times
Been thanked: 107 times
Ηλικία: 46

Για ανέβασε και κάποια φωτό από το πινέλο μήπως και οι επιστήμονες τους φόρουμ κάνουν πιο σωστή διάγνωση...
Πάντως με την κοινή λογική αν με άλλο πινέλο στα ίδια σαπούνια και με την ίδια τεχνική παίρνεις το σωστό αποτέλεσμα μάλλον το πινελάκι r.i.p....
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”