Proraso Shaving Cream Sensitive Skin

Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3154
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
9
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28388 times
Been thanked: 29688 times
Ηλικία: 64

bluescorpion έγραψε: 03 Δεκ 2021, 22:48
Giwrgis έγραψε: 03 Δεκ 2021, 20:10 Περίεργο για Proraso, αφρίζουν για πλάκα. Μήπως χρησιμοποίησες το preshave και όχι σαπούνι;
Αυτο αγορασα
Αυτό που αγόρασες δεν είναι κρέμα ξυρίσματος, αλλά αφρός ξυρίσματος (το λέει και μόνο του - shaving foam και όχι shaving cream) και δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το Παραδοσιακό Ξύρισμα.
Λες ότι ξεψάχνισες όλο το forum. Πρέπει να ψάξεις λίγο καλλίτερα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2181
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8836 times
Been thanked: 11961 times
Ηλικία: 55


Αυτο αγορασα
:omg Iιιιιιιι... Ο Χριστός και η μάνα του. Μην κάνεις τέτοια εδώ. :lmao . Αυτό το Πράγμα δεν είναι Cream-κρέμα αλλά Foam. Δεν πάει γλώσσα μου να το μεταφράσω, αλλά ας με συγχωρήσουν οι συνξυριστές, θα το επιχειρήσω και μετά θα καθαρίσω το στόμα μου. Foam=αφρός. Αλλά Αυτό δεν είναι αφρός.Όταν λέμε Αφρό εδώ, εννοούμε αυτό που φτιάχνουμε με σαπούνι ή κρέμα και την προσθήκη νερού. Όχι έτοιμο αφρό από γκαζοτενεκέ. Κ όταν λέμε κρέμα εννοούμε αυτό . Αυτό είχαμε καταλάβει όλοι και οι σε αυτήν αναφέρονταν οι οδηγίες. Οπότε αγόρασε μια τέτοια και ακολούθησε τις οδηγίες που έχουν γραφεί. Αυτό που έχεις αποθήκευσέ το σε σκιερό δροσερό μέρος για να μην εκραγεί :D . Λεπίδες πάρε ό,τι να ΄ναι γιατί όπως σου είπα είναι σχετικό ποιες θα σου κάτσουν καλά. Astra platinum, Personna platinum, Perma-sharp, Voskhod, Astor, Asco stainless, Gillette 7 o`clock, Treet Dura sharp, Lord super stainless και και και. O,τι και να πάρεις δεν θα πάνε χαμένες. Τα Feather άστα για λίγο αργότερα γιατί είναι κάπως κοφτερά σε μερικούς. Πολύ καλά όμως. Πάω για γαργάρες τώρα :mrgreen:
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5939
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27688 times
Been thanked: 39284 times
Ηλικία: 54

Ετοιμος αφρός

θοῦ, κύριε, φυλακὴν τῷ στόματί μου καὶ θύραν περιοχῆς περὶ τὰ χείλη μου. :pray:
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
bluescorpion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Δεκ 2021, 22:42
2
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Παιδια χιλια συγγνωμη εστειλα λαθος λινκ. το σωστο ειναι αυτο
Να πω την αληθεια αγχωθηκα λιγο με τις απαντησεις.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2181
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8836 times
Been thanked: 11961 times
Ηλικία: 55

🤔 :dt καλά ΟΚκκκ... Πάντως μάλλον είναι αισιόδοξο να επικρατεί το χιούμορ του φονταμενταλισμού. Ένα :text-bravo: σε όλους όσοι επέδειξαν ψυχραιμία...
Μπάμπης
bluescorpion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Δεκ 2021, 22:42
2
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Δεύτερη προσπάθεια σήμερα έπειτα από συμβουλές σας το έφερα στα μετρά μου με νερό. Έγινε πλούσιος και ωραίος αφρός. Το ευχαριστήθηκα πολύ. Βεβαία δεν είμαι 100% ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Δεν έγινε βαθύ ξύρισμα ύστερα από δυο περάσματα. Πιθανόν πρέπει να πειραματιστώ και με άλλες λεπίδες όπως ανέφερε και ο @ babkoug
Σας ευχαριστώ πολύ όλους
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2181
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8836 times
Been thanked: 11961 times
Ηλικία: 55

Ίσως δεν διατηρείς την σωστή γωνία. Επίσης δύο περάσματα δεν είναι πάντα αρκετά για βαθύ ξύρισμα.
Μην σου πω σχεδόν ποτέ. Εξαρτάταιι από την μηχανή, την τεχνική, το είδος των γενιών και και και. Από την άλλη αν σαν καινούργιος στο ΠΞ πας σε περισσότερα περάσματα κ στο κυνήγι του αποτελέσματος, μπορεί να έχεις ερεθισμούς κ κοψιματάκια. Σιγά σιγά κ υπομονή. Διάβασε τπτ από αυτά που γράφονται στο φόρουμ περί τεχνικής. Για αρχή δώσε βάση να βρεις την σωστή γωνία ξυρίσματος.
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”