Tiger Platinum

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Εικόνα

Πρώτη δοκιμή σήμερα για το Τσέχικο ξυραφάκι, είπα να ανοίξω ένα νήμα για να μοιραστούν και οι υπόλοιποι να είναι συγκεντρωμένα.
Ευχάριστη έκπληξη η λεπίδα, μέσα στις γλυκότερες θα τολμήσω να πω. Για τα δικά μου σκληρά γένια οκ οχι πολύ κοφτερή, θα την έβαζα κάπου στην μέση, άλλα γλίστρησε αβίαστα στο πρόσωπο δίχως ίχνος τραχύτητας και σκαλώματος, το ίδιο και στην κόντρα :) Smooth flow που λένε και στο χωριό μου. Αξίζει σίγουρα μια δοκιμή για όσους δεν ψάχνουν πολύ κοφτερά και επιθετικά ξυραφάκια..
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Υπάρχουν και εδώ αναφορές
viewtopic.php?f=68&t=7156
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μαζι με Treet Durasharp και Gillette Nacet, ειναι τα αγαπημενα μου DE ξυραφακια.
Η αρχικη αισθηση που δινουν ειναι οτι δεν εκοψαν τα γενια - ομως κοιτωντας τον καθρεφτη βλεπεις οτι μια χαρα τα καταφεραν. Μια ποιοτικη υλοποιηση, με ιδιαιτερα soft αισθηση και πολυ αποτελεσματικα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13607 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Τα ξυραφάκια Tiger Platinum τα βρίσκω εξαιρετικά για την τιμή τους, κάτι ενδιάμεσο σε αποτελεσματικότητα μεταξύ Perma Sharp & Gillette Wilkinson sword. Στο δικό μου πρόσωπο.
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Ελαφρά καλύτερη στο #2 της η λεπίδα ως προς την κόψη. Αυτό που παρατήρησα είναι πως σε οδηγεί να εφαρμόσεις παραπάνω πίεση στη μηχανή διότι όπως πολύ σωστά ανέφερε ο @herco νομίζεις ότι δεν κόβει, είναι πολύ smooth. Παρά την παραπάνω πίεση και τα τρία περάσματα wtg, xtg, atg δεν άφησε κανέναν απολύτως ερεθισμό. Γενικά δεν μου αρέσει να χρησιμοποιώ λεπίδες που δεν είναι αρκετά κοφτερές αλλά αυτές θα τις "φάω" με ευχαρίστηση.
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
VOODOO
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2021, 12:40
2
Has thanked: 7165 times
Been thanked: 7619 times
Ηλικία: 41

Πολύ smooth ξυρισμα χωρις ερεθισμους και ας το παρακανεις με την πιεση
Ωραία για κάθε μέρα με αποτελεσματικότητα χωρίς προβλήματα
όλα καλά θα πάνε..... }:) }:)
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Τα αγόρασα και δοκίμασα πρώτη φορά σήμερα, επηρεασμένος από το παρόν τόπικ. Είναι τα μόνα που έχω πετύχει να θέλουν την πίεσή τους, ακόμα και με σχετικά βαριά μηχανή (ρ89). Κόβουν καλά με αυτή την πίεση, ενώ οι ερεθισμοί μένουν αρκετά χαμηλά. Το αρνητικό τους είναι ότι στην κόντρα στο πηγούνι έκανα 3-4 περάσματα για να πάρω BBS. Παρά τα πολλά περάσματα, δεν ερέθισαν δυσανάλογα παραπάνω από το υπόλοιπο πρόσωπο.

Αν ήταν λεπίδες του 1.20-1.50 για την πεντάδα, δε θα άξιζαν παραπάνω από 1 δοκιμή. Αλλά μιλάμε για λεπίδες των... 60 λεπτών, πράγμα που τις κατατάσσει ίσως στην κορυφή του VFM της Ελληνικής αγοράς, κάτω μόνο από τη 10άδα των ASCO Super Stainless (αυτές που είναι πορτοκαλί, αλλά για κάποιο λόγο η εταιρεία μπερδεύει τον κόσμο βγάζοντας... κόκκινη τη συσκευασία με τις 10). Εκείνες κοστίζουν 65 λεπτά η 5άδα, αλλά για μένα είναι πολύ-πολύ καλύτερες σε όλα τους από τις tiger (εκτός ίσως από τη διάρκεια, αλλά με τέτοια κόστη, τι 2, τι 3 ξυρίσματα / λεπίδα).
De savoir vient avoir.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”