Είναι τελικά τόσο σημαντικό το πινέλο???

Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

O καθένας ό,τι τον βολεύει.

Προσωπικά ευχαριστιέμαι πολύ περισσότερο τα πινέλα χοίρου στο face lathering, παρά εκείνο το ασβού (που δεν είναι βέβαια top class, ένα Liojuny των 25 ευρώ), μου φαίνεται πραγματικά περίεργο που διαβάζω αντίθετες απόψεις. Αλλά είναι σεβαστό, όπως νιώθει ή όπως έχει μάθει ο καθένας.

Όταν θα χρειαστεί να αγοράσω ξανά πινέλο, πάντως, θα πάρω συνθετικό, να μου φύγει η απορία. Χωρίς να είναι καθόλου βέβαιο ότι θα με βολέψει, ύστερα από μία επταετία που το πρόσωπό μου έχει συνηθίσει το γουρουνοπινέλο.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Oι τιμές ανέβηκαν λόγω της ζήτησης κι όχι της αξίας.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Εγώ το μόνο που θα πω, είναι ότι το απολαυστικοτερο ξυριστικο αντικείμενο που κατέχω , είναι ένα από τα πινέλα μου.
Από κει και πέρα..
YMMV καί ΠΟΚ
Άβαταρ μέλους
Nicolas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 31 Μάι 2020, 00:04
4
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 2748 times
Been thanked: 2440 times
Ηλικία: 39

Μ'αρέσεις!

Προστέθηκε μετά από 35 δευτερόλεπτα:
@Bill the butcher ...
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1746
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13802 times
Been thanked: 14795 times
Ηλικία: 54

Μετά τη μηχανή το πινέλο παίζει για μένα το σημαντικότερο ρόλο στην απόλαυση του ξυρίσματος, πολύ πάνω από τα σαπούνια και τις λεπίδες και για τα δικά μου γούστα πάντα ο ασβός δεν έχει αντίπαλο.

Την αίσθηση στο face lather του ταπεινού Moka two band των 15 ευρώ ούτε καν την πλησιάζει ότι έχω δοκιμάσει σε χοίρο/συνθετικό, φυσικά και εδώ YMMV/ΠΟΚ.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1574
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13350 times
Been thanked: 13991 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με την "Ομάδα" • προσωπικά, θεωρώ οτι πρώτα έρχεται η μηχανή και έπεται το πινέλο στην "ιεροτελεστία" του παραδοσιακού ξυρίσματος. Έχω εντυπωσιαστεί με το best badger πινέλο, puro tasso, της Zenith. Άψογο από το πρώτο ξύρισμα.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5942
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27705 times
Been thanked: 39311 times
Ηλικία: 54

Όπως στο καθετί, έτσι και στο ΠΞ, όλα είναι σημαντικά και τίποτε δεν είναι. Όλα έχουν να κάνουν με την προσωπικότητα και το πως προσεγγίζει κάποιος το 'άθλημα'. Ως χόμπι, ως απολαυστική διαδικασία και ψυχοθεραπεία, ως συλλέκτης, ως αγγαρεία;

Για να απαντήσω συγκεκριμένα στην ερώτηση, για μένα πρώτα έχει σημασία η ξυριστική μηχανή, έπειτα το σαπούνι, τρίτο το πινέλο, έπονται οι λεπίδες και τα άφτερ. Ωστόσο, όλα μαζί αλληλεπιδρούν. Αρκεί ένα μόνο 'συστατικό' του σετ απ να μη δέσει καλά με τα υπόλοιπα για να σου χαλάσει την απόλαυση.

Είχα γράψει στο παρελθόν ότι με κάθε πινέλο κάνεις τη δουλειά σου. Αυτό εξακολουθεί να ισχύει, διαφορετικά όμως συμπεριφέρεται ένας ζόρικος 2B ασβός σ'ενα croap π.χ., διαφορετικά ένα συνθετικό, διαφορετικά το κάθε πινέλο. Όπως και οι μηχανές, έχουν κι αυτά τις ιδιότητές τους, τις χάρες τους και τις παραξενιές τους. Πολύ περισσότερο μάλιστα απ' τις μηχανές.

Ποιότητα τρίχας, κοντό ή ψηλό λοφτ, πυκνότητα τριχών, flow. Αμ για τις λαβές, τι να πρωτοπείς. Πόσες παράμετροι! Τα πινέλα είναι ολόκληρος κόσμος, λίγοι αντιλαμβάνονται την ποικιλία στις απολαύσεις που προσφέρουν. Αυτά είναι που μας χαϊδεύουν τα μαγουλάκια...

I :romance-heartbeating: Πιξί.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

θα μεινω στην τελευταια φραση του Ανδρεα

η μηχανη/ξυραφι/λεπιδα ειναι ακρογωνιαία για το ξύρισμα, αλλα μπορουν και να σε κάνουν να πονέσεις (στη χειροτερη περιπτωση) ή να σου ερεθισουν την επιδερμιδα

το asl ειναι το επιστεγασμα, αλλα οτι και να κανεις πριν, θα σε τσουξει (λιγοτερο ή περισσοτερο)

αν λοιπον θα ειχα να πω κατι ειναι οτι το διδυμο σαπουνι-πινελο, ειναι αυτο που σε εμενα δινει τη μεγαλυτερη ευχαριστηση στο ΠΞ

το μεν σαπουνι με διεγειροντας τις αισθησεις της οσφρησης και της ορασης και το πινελο αυτην της αφης

δεν υπαρχει μεγαλυτερη ηδονη στην ολη διαδικασια απο αυτη που νιωθεις οταν πχ σε ενα κρυο πρωινο αρχιζεις να σβουρισεις τον ασβο και νοιωθεις το ζεστο και απαλο του φιλι στο μαγουλο ενω ταυτοχρονα αναδυεται το αρωμα απο ενα αγαπημενο σαπουνι ή οταν πχ σε μια καυτη μερα απλωνεις τον μενθολατο αφρο

αυτα
per ardua ad astra
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”