12K Shapton

Απάντηση
Παναγιώτης Κιοσσές
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2020, 12:37
3
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Καλησπέρα, εδώ και ένα μήνα περίπου πήρα το πρώτο μου straight razor και σκέφτομαι σιγά σιγά να κάνω το πρώτο μου βήμα και στις πέτρες ακονίσματος. Αρχικά σκεφτόμουν για ένα σετ από πέτρες το οποίο θα αποτελούταν από τις εξής: Atoma 1200 grit, Shapton 5K grit, Shapton 8K grit και Shapton 12K grit αλλά τα λεφτά αρκετά. Οπότε σκέφτηκα να πάρω μόνο την 12Κ αρχικά για τελείωμα μιας και η φαλτσέτα μου , μου ήρθε shave ready οπότε δεν πρέπει να το φτιάξω από την αρχή αλλά να το διατηρήσω και ίσως να το πάω ένα κλικ πιο πάνω. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1) Χρειάζομαι οπωσδήποτε άλλη πέτρα για να κάνω flat την 12Κ; Αν ναι η Atoma πιστεύω κάνει για αυτή την δουλειά.

2) Άμα η πέτρα δεν είναι flat υπάρχει σοβαρό πρόβλημα; Δηλαδή μπορεί να έχει τα αντίθετα αποτελέσματα;

3) Οι φυσικές πρέπει και αυτές να της κάνεις flat ή είναι έτοιμες προς χρήση; Σαν φυσική αυτό που σκεφτόμουν είναι μια Coticule η οποία είναι πιο οικονομική και μπορεί να κάνει περισσότερη δουλειά από ότι κατάλαβα αλλά θέλει εμπειρία από όσο διάβασα. Θα ήταν καλή λύση για αρχάριο τελικά ή όχι;

Αν κάποιος φίλος έχει να μου προτείνει κάτι καλύτερο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! Καλά Χριστούγεννα!!
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Δεν έχω την συγκεκριμένη πέτρα ούτε ειμαι "ειδικός" στις πέτρες. Πιστεύω όμως πως η κόψη ενός σωστά ακονισμένου ξυραφιού μπορεί να συντηρείται για χρόνια με μόνο μια πέτρα. Μια τέτοια πέτρα θα μπορούσε να είναι και η shapton 12K.

Το ίσιωμα της πέτρας μπορεί να επιτευχθεί με πολλούς τρόπους. Τα flattening stones είναι κατασκευασμένα για αυτήν τη δουλειά. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα lapping plate, μια δεύτερη πέτρα ακονισματος, σκόνη από silicon carbide ή γυαλοχαρτα νερού. Τα δύο τελευταία τα βάζεις σε επιφάνεια για την οποίο είσαι σίγουρος ότι είναι ίσια όπως ένα κομμάτι από καθρέφτη ή τζάμι.

Προσωπικά ακονίζω κυρίως σε lapping film αλλά έχω και 2 φυσικές πέτρες που πάντα τις ισιώνω αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι χρειάζεται.

Για αρχή θα έλεγα να μείνεις μακριά από τις Coticules.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Παναγιώτης Κιοσσές
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2020, 12:37
3
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Καλησπέρα @captain_hx και ευχαριστώ για τις πληροφορίες, έχετε άποψη για άλλες τεχνητές πέτρες;
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Καλησπέρα Παναγιώτη. Δεν έχω εμπειρία με συνθετικές πέτρες για χρήση σε ξυράφια. Ακονίζω κυρίως σε lapping film με πολύ καλά αποτελέσματα και τελειώνω το ακονισμα με λίγα περάσματα σε Θουριγγίας.

Το lapping film δεν ενδείκνυται για χονδροδουλειά όπου απαιτείται η αφαίρεση αρκετού μετάλλου αλλά είναι μια φθηνή επιλογή για την συντήρηση της κόψης του ξυραφιού.

Για συνθετικές πέτρες θα στα πουν καλύτερα ο Χάρης και ο Βασίλης. Ρίξε και μια ματιά στις Naniwa
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Φίλε Παναγιώτη , καλημέρα θα προσπαθήσω να απαντήσω στα εύλογα ερωτήματα σου.
Atoma 1200, πολύ ακριβή γι’ αυτό που προσφέρει. Μπορείς πολύ εύκολα να πας σε ένα μαρμαράδικο στην περιοχή σου και να πάρεις ένα ρετάλι γρανίτη. Μερικά γυαλόχαρτα και μπορείς να κάνεις flat όσες πέτρες θέλεις. Το κόστος δεν υπερβαίνει τα 20 ευρώ. Αν σου ζητήσει παραπάνω ο μαρμαράς σε κλέβει. 10 ευρώ για το γρανίτη και μέχρι 6 ευρώ για τα γυαλόχαρτα νερού.
Αν η πέτρα δεν είναι flat υπάρχει σοβαρό πρόβλημα; Ναι υπάρχει γιατί θα ακονίζεις σε διαφορετική γωνία από αυτήν που θέλεις.
Οι φυσικές πρέπει και αυτές να της κάνεις flat ή είναι έτοιμες προς χρήση; Εξαρτάται από τον πωλητή οι περισσότερες χρειάζονται. Η διαφορά μεταξύ φυσικής και τεχνητής πέτρας είναι η εξής. Στην τεχνητή πέτρα ότι αναγράφετε παίρνεις ( σε σοβαρές εταιρίες αναφέρομαι). Στις φυσικές δεν είσαι ποτέ σίγουρος. Χρειάζεται εμπειρία και πολύς πειραματισμός για να πάρεις το 100% από μία φυσική πέτρα.
Τώρα η Coticule είναι μια πολύ μεγάλη υπόθεση. Συνήθως οι οικονομικές δεν είναι και καλές. Εγώ είμαι (μακριά και αγαπημένοι).
Ordo ab chao
Παναγιώτης Κιοσσές
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2020, 12:37
3
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Καλησπέρα @vsmirnios , τώρα είδα το σχόλιο. Έχω προχωρήσει στην πρώτη αγορά από πέτρες και αυτή ήταν τελικά μια Ozuku lvl 5+ η tommo της και 2 Asano nagura (Tenjyou, Mejiro). Είμαι ακόμα στην φάση τον πειραματισμών αλλά βγαίνει άκρη. Αυτό για τον γρανίτη πολύ καλή ιδέα, θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ για το σχόλιο και συγγνώμη για την καθυστέρηση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”