Οινόπνευμα αντί after shave.

Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Φωτιστικό μπλε με τίποτα. Εχει νεφτι μέσα.


Το άσπρο 70 βαθμων λοσιόν, εχει και λίγη γλυκερινη μέσα για να μη ξηραινει το δέρμα. Επισης πικριστικο (για τους αλκοολικούς) και πολύ λίγο ελαφρύ λεμονακι.

Αν του βάλεις μερικά ml γλυκερινης, λίγο τζελ Αλόης και 1-2% έλαιο άρωματος φτιάχνεις σπιτικό asl. Μπορεί να αραιωθεί ελαφρώς και με απεσταγμενο νερο, ώστε να κατέβουν οι βαθμοί κοντά στο 60.

Προσοχή παντως. Οποιοδήποτε αλκοολούχο σκεύασμα σε συνδυασμό με ήλιο, προκαλεί πανάδες.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
adnis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 23 Μαρ 2021, 06:01
3
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

εγώ πάντως βάζω οινόπνευμα και μετά ή το balm του Κορρέ ή την κρέμα που βάζω στην κόρη μου μετά από αλλαγή πάνας :D
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Και η ρακή μια χαρά κάνει την δουλίτσα της και μυρίζει και υπέροχα. Αυτό το λίγο που μυρίζει δηλαδή. Και πίνεις και ένα ποτηράκι κιόλας μετά το ξύρισμα και γίνεται διπλή η απόλαυση.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1545
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12968 times
Been thanked: 13625 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Σε εντελώς ακραίες καταστάσεις, μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει Αλκοολούχο Λοσιόν έως 70 βαθμούς, με άρωμα π.χ. χαμομηλιού, από Σούπερ Μάρκετ. Το έχω δοκιμάσει, γενικά τσούζει κάπως στο δέρμα αλλά δεν το ξηραίνει. Καλό βέβαια είναι να αποφεύγεται... λέμε τώρα !
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

mangelasakis έγραψε: 08 Ιουν 2021, 12:26 Και η ρακή μια χαρά κάνει την δουλίτσα της και μυρίζει και υπέροχα. Αυτό το λίγο που μυρίζει δηλαδή. Και πίνεις και ένα ποτηράκι κιόλας μετά το ξύρισμα και γίνεται διπλή η απόλαυση.
Απάντηση που θα περίμενε κανείς από κάποιο με το όνομα man gelasakis. :D

Ο κρητικός παππούς μου τα ίδια έλεγε, αλλά η ρακή αφήνει μία αλκοολίλα στο πρόσωπο και μυρίζεις σα μπεκρής. Ίσως κάνει για λύση ανάγκης, πχ καλοκαίρι, βουνό κλπ.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5904
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27399 times
Been thanked: 38927 times
Ηλικία: 54

Εικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”