What if? ... THE EXPERIMENTAL ZONE!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ειναι γνωστο οτι τα εχω χαμενα.. Εικόνα

Εγκαινιαζω λοιπον τη νεα αυτη ενοτητα, με σκοπο να αναγραφουμε εδω τα πειραματα μας με το software που εχουμε, και εννοειται και τα αποτελεσματα! Λιγο πολυ ολοι μας εχουμε "παιξει" με αυτα. Κανω την αρχη λοιπον (για να καταλαβετε και τι εννοω...)

Φελλος
Τα ειπαμε για τον φελλο, επιγραμματικα για να μην ψαχνετε, μπορειτε να περασετε το ξυραφακι απο φελλο για να καθαρισετε τη γραμμη τομης απο τις μηχανικες ατελειες κατα την κατασκευη. Πρεπει να γινει και απο τις δυο πλευρες της γραμμης τομης

Γλυκερινη
Δε νομιζω να θελει συστασεις ουτε η ουσια, ουτε ο σκοπος και η χρηση, αλλωστε εχει αναλυθει αλλου. Το πειραμα ειναι πετυχημενο. Ειδικα με κρεμες.

Μελι
Την ιδεα την ειχα μολις πριν, και ηταν η ιδεα για την κατηγορια. Απο που με ηρθε? Εχθες πηρα ενα σαπουνι ξυρισματος απο ενα φιλο (βασικα κερασμενο ηταν!) με αρωμα μελιου. Σημερα εκανα ενα test whopping και ειδα οτι η κρεμα ειναι πηχτη μεν και ακομη και μετα απο μιαμιση ωρα ειναι ακομη ντουρα, αλλα κατι λειπει στην υφη. Ισως να εβαλα πολυ νερο γιατι στο φορτωμα του πινελου ο αφρος ηταν απιστευτα πυκνος (τον εκοβες σε κυβακια)! Σκοπος ειναι να τονιστει το αρωμα αλλα και να ενισχυθουν οι ιδιοτητες της. Θα χρησιμοποιησω τη λευκη Victoria μου, πολυ ζεστο νερο (πολυ ζεστο, οχι πολυ νερο!) και υπολογιζω για αρχη 1 με 2 σταγονες μελι! Με το ζεσταμενο setup (prewarmed scuttle, καυτο νερο στη λεκανη, πινελο στα ορια αντοχης ζεσταμενο) ελπιζω να λιωσει το μελι, αλλιως θα την κλαιω την Victoria... lol Αποτελεσματα θα σας μεταφερω αυριο ΕΔΩ!

STAY TUNED! Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ok παιδες.. Το πειραμα εξετελεσθη, και απ'οτι φαινεται πετυχε, μιας και ειμαι εδω και γραφω!

Εβαλα περιπου 1 γρ μελι σε ενα κεραμικο ποτηρακι, και συμπληρωσα με καυτο νερο που υπολογιζω οτι εφτανε σχεδον τους 80°C. Δεν το εβρασα, γιατι φοβηθηκα τη καταστροφη καποιων ουσιων του μελιου. Ισως να πρεπει ακομη πιο κρυο να ειναι, θα δοκιμασω και στο μελλον! Λοιπον... Το μελι ελιωσε και το νερο το χρησιμοποιησα για να χτυπησω την κρεμα. Το σαπουνι το ειχα μουλιασει για 10" περιπου στο ιδιο καυτο νερο που χρησιμοποιησα για το μελι.

Η κρεμα πετυχε οπως και στο test whopping αν και καπως πιο "νερουλη". Μαλλον με ξεφυγε το μελονερο.. χα χα Η αισθηση που αφηνε η κερμα μετα το περασμα με το ξυραφι ηταν καλη, αν και λιγα δευτερολεπτα πιο μετα το δερμα αισθανοταν καπως να τσιτωνει και ελαφρα πιο ξηρο αποτι με αλλα σαπουνια ή κρεμες. Δεν ξερω αν οφειλεται στο μελι ή στο σαπουνι αποκλειστικα. Θα το ερευνησω. Το ξυρισμα ηταν βαθυ μεν (ακομη δεν το πιστευω οτι το Tech κανει τοσο καλο ξυρισμα!) αλλα οταν πηγα να το σβησω με το ASL αρχισα να χορευω κοτσαρι.. Εικόνα . Και παλι δεν ξερω αν ηταν το μελι ή το σαπουνι ή ακομη και η 6η χρηση του φτερου!

Σε γενικες γραμμες θα ελεγα ομως οτι το πειραμα πετυχε!!!!

Και τωρα περιμενω να γραψετε εδω τις δικες σας δοκιμες και πατεντες! Μην ντρεπεστε! Αλλωστε, εφ οσον ξυριζεστε με πινελο, DE razor (μαχαιρακηδες δεν εχουμε ακομη), κρεμα ή σαπουνι ξυρισματος σας θεωρουν αρκετοι οτι ειστε βλαμμενοι γιατι δεν χρησιμοποιετε τα πλαστικα παιχνιδακια της Gillette και τις χημικες βομβες απο τα γκαζοτενεκεδακια!

Αλλα εδω ειμαστε ολοι μια τρελλοβλαμμενοπαρεα και λεμε Εικόνα σε οποιον δεν γουσταρει! Αν ο τροπος που ξυριζομαστε ειναι στοιχειο για εξαγωγη συμπερασματος του τι ανθρωποι ειμαστε, τοτε το προηγουμενο smiley ειναι η πιο καταλληλη απαντηση! (οχι δεν θελω να αναλυσουμε το θεμα της αυτης της παραγραφου, τουλαχιστον ΟΧΙ εδω!Εικόνα)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ok.. Εχω ακουσει αρκετα παραπονα επειδη δεν μπορειτε να κανετε σωστο αφρο χρησιμοποιοντας το Splendid. Σε λιγες μερες θα εχω ενα δειγμα (θενκς τζον) και θα αναλαβω δραση. Εχω ηδη καποιες ιδεες, με σειρα προτεραιοτητας οπως πιστευω οτι θα εχω μεγαλυτερη επιτυχια για να κανω μια πετυχημενη κρεμουλα.

Σιγουρα μαζι: Νερο, λιγη γλυκερινη και ενα μπωλακι!

Περισσοτερα στην ωρα τους.. Μεχρι τοτε.. Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Οκ.. Σημερα το πηρα, οπως ανεφερα και αλλου.

Ρε παιδια, οσοι το εχετε χρησιμοποιησει και εχετε δηλωσει οτι δεν κανει κρεμα, ειστε σιγουροι οτι ξερετε πως το χρησιμοποιουνε? Εβαλα τη λευκη γουρουνα να μουλιασει σε πολυ ζεστο νερο, εβαλα σαπουνι στο πινελο κατευθειαν, ελαχιστο, πολυ ζεστο νερο στο μπωλ και εκανα κρεμα! Οχι ισως οπως με ενα σαπουνι πολυτελειας, αλλα εκανα μια ομορφη κρεμα, αν και καπως αραιη, οποτε λεω οτι εβαλα πολυ νερακι οταν συμπληρωνα.. Πρεπει να βαζετε πιο πολυ, και οχι αναλογικα με τα "γραμμαρια", γιατι αλλιως καληνυχτα! Αλλα ΠΑΝΤΑ στο πινελο, ποτε στο μπωλακι! Ουτε σβωλιαζει, ουτε τπτ! Αϊντε να σας δω τσωνια μου εσεις που παραπονεθηκατε, για καντε το οπως ειπα..

Το "αρωμα" ειναι υποκειμενικα παντα, σα να εχεις ανοιξει ενα παταρι που εχει να αεριστει καποια 'αντα χρονια.. Και αναλογα μυριζει... χαχα
Αλεπουδελη μας γαμησες τη μυτοχονδρια....χα χα χα (ξερω τι ειναι τα μιτοχονδρια!)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

χαχαχα

εγώ δεν είχα δοκιμάσει στο πινέλο αλλά στο μπωλάκι. Λες να φταίει αυτό? Τώρα που το λές μου ήρθε μια εικόνα παλιών μπαρμπέρηδων που έβαζαν την σκόνη στο πινέλο. Απο εκεί το σκέφτηκες?
Επίσης έχω δοκιμάσει μόνο με pure badger καθώς δεν χρησιμοποιώ γουρούνες.
Θα δοκιμάσω πάλι...

Για την ιστορία είναι Σπλέντιτ άρα Splentit. :mrgreen:
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Μήπως να δοκιμάζαμε συνδιασμό Σπλέντιτ και κάποιας κρέμας; Να πάρει και άρωμα.... ;)
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Βαγγέλη γουστάρω! Θα το κάνω αύριο. Τί να βάλω όμως? Αυτή τη στιγμή έχω Weleda, Speick, Nivea, Tabac. Λέω να βάλω Nivea...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

H Νivea εχει αρωμα αμπαλακαρουμπαλεα.. Ελληνιστι δια το πεος κουνια μπελα, γιαυτο και δεν την εχω.. Επειδη την Tabac την αγοραζεις φαρμακι ειναι κριμα να την χαραμισεις ετσι, προτεινω λιγη Speick..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

minorguitarist έγραψε: [...] Για την ιστορία είναι Σπλέντιτ άρα Splentit. :mrgreen:
Δεν εχω δει για πολλα χρονια ελληνικες ταινιες.. Οχι ηταν μια λογικη επιλογη.
Εικόνα Αφου ξερω πως κοπανατε τις κρεμες σας ρε κουζουλα!


Εικόνα Splen-tit ή Splent-it? Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Moccahead έγραψε:...αρωμα αμπαλακαρουμπαλεα..
:lol: :lol: :lol:
Πάντως εγώ τη Nivea τη χρησιμοποιώ μαζί με σαπούνι λαδιού κι είναι μια χαρά.
Αλλά ο καθένας μπορεί να κάνει συνδιασμό με όποια κρέμα θέλει... Περιμένουμε εντυπώσεις. ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stefanos την 08 Οκτ 2010, 18:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: "Επισκευη" του quote
Βαγγέλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”