Αγορά Stainless Steel Straight Razor

Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2003 times
Been thanked: 3778 times

Παρακαλώ!

Για δες αυτήν εδώ την προσφορά. Αν είναι όντως stainless (δεν έχει γίνει δηλαδή κάποιο λάθος στη σελίδα τους, που μου φαίνεται δύσκολο), είναι πολύ καλή τιμή.
Το συγκεκριμένο μαγαζί έχει και τουλάχιστον ακόμα 2 Ralf Aust stainless σε πολύ καλές τιμές.
EVANS
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 13 Απρ 2021, 18:56
3
Been thanked: 6 times
Ηλικία: 45

Να είσαι καλά φίλε μου Midak!
Επί τη ευκαιρία με το καλό και το δικό σου εργαλείο και καλά ξυρίσματα! Όταν θα έλθει η ώρα για ακόνισμα/τρόχισμα έχεις ψάξει αν θα πάρεις πέτρα ή θα το στείλεις σε κάποιο μαγαζί;

:helt
Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2003 times
Been thanked: 3778 times

Χαρά μου, @EVANS!

Σε ευχαριστώ θερμά, αναμένω το ξυράφι πώς και πώς!
Με το καλό να σου έρθει και το δικό σου! Και μην ξεχάσεις να μας πεις τί χτύπησες τελικά. ;)

Έχω στο μυαλό μου να πάρω πέτρα/ες και να μάθω να το συντηρώ.
Τον τελευταίο καιρό διαβάζω διάφορα εδώ στο forum, αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει - είναι ένα θέμα που επικρατούν αρκετές απόψεις, ή τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται.
Αν κάποιος μπορεί να μου/μας προτείνει κάτι θα ήταν σίγουρα ευπρόσδεκτο. :)

Θέλω πάντως να μάθω να το ακονίζω μόνος μου. Ηρεμία και σταθερά χέρια υπάρχουν, το μόνο που δεν θέλω είναι λόγω απειρίας να το τραυματίσω ή να του αφαιρέσω πολύ ατσάλι.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καταρχάς φίλε @EVANS καλώς όρισες.!

Στο θέμα που αναφέρεσαι θα σου πω ευθέως μακριά... :naughty:
Αν θέλεις να κάνεις δουλειά, πας κατευθείαν σε κάτι δοκιμασμένο, και αν γίνεται πάρε το οπωσδήποτε shave ready.

Όχι και 75€ το Titan βρε παιδιά, θέλει προσοχή και ψάξιμο, δεν μ' αρέσει να κατηγορώ, και το συγκεκριμένο κατάστημα δεν το γνωρίζω κιόλας.
Αλλά δεν μπορούμε να αφήνουμε τον κάθε επιτείδιο οπορτουνιστή να πλουτίζει εις βάρος των νεοεισερχομένων, και όχι μόνο...

Δεν μπορώ να το καταλάβω, διαδίκτυο υπάρχει, πληροφορίες πληθώρα, το μόνο που έχει να κάνει κάποιος είναι μία αναζήτηση, ή μία έρευνα αγοράς.
Πως την πατούν έτσι οι περισσότεροι δεν ξέρω, σου λέει ο άλλος, φαλτσέτα ανοξείδωτη Titan πολύ καλή 20$ μα γίνεται αυτό; (με ρωτούν)

Όχι παιδιά δεν γίνεται, ούτε στα παραμύθια, όποια γιαγιά και να τα λέει, έχουν πέσει όλοι στο φθηνό, όπου στο 75% είναι χάλια.
Όσο για την Titan είναι πολύ παλιά ιστορία, και δυστυχώς την έχουν πατήσει σχεδόν οι πάντες.

Μας μιλούν για steel: ACRM-2 και hardness: 59-61 HRC, με Mohagnay wood with egraved logo, και blade sharp already (shave ready)
και δώρα: το λουρί (διπλό strop) Wax (κερί υπερ-φόρμουλας) και ένα leather travel case (θήκη ταξιδιού) όλα αυτά στα 20$

Μα μόνο το μαόνι (χωρίς την χάραξη) να πάρεις, είσαι κοντά στα 20 τέσπα, είπαμε ο ψεύτης και ο κλέφτης...

Πρόκειται λοιπόν για μία μεγάλη βιομηχανική "εταιρία" που αυτο-πλασάρεται ως ιαπωνική, από το 1918 όπως θέλουν να λένε.
Πουλούν διάφορα μπαρμπέρικα εργαλεία, από ψαλίδια - σαβέτες - φαλτσέτες - μέχρι DE και σαπούνι και πολυ-λέπιδα.
Στην ουσία κρύβεται πίσω και μέσα στην Alibaba Group, το "μαγαζάκι του τρόμου" έχει σελίδα και εδώ.

Να με συγχωρείς φίλε EVANS, δεν είναι μόνο για εσένα το σεντόνι, αλλά φρονώ πως, έχω υποχρέωση να τα αναφέρω όλα αυτά,
για να γνωρίζουμε, αλλά και να σταματήσει πια αυτή η αισχροκέρδεια του δήθεν φθηνό - καλό.

Όσο για τις φαλτσέτες τους, ούτε ντομάτα δεν έκοβε, προσπάθησα να βελτιώσω μία αλλά δεν... το bevel δεν ήταν flat, και τα κράματα
που χρησιμοποιούν, δεν ακονίζονται με τις πέτρες που έχουμε, πχ: με Naniwa Super Stone, αλλά και με φυσικές που δοκίμασα,
μόνο η DMT έκοβε, αυτό σημαίνει ότι δεν είναι φαλτσέτα, αλλά ένα όμορφο μπιμπελό, κόστους 20$ όπως και όλα τα προϊόντα τους που έχω δει.

Στα 75€ που την έχει το μαγαζί στο link που έβαλες είναι... :| ρίξε μία ματιά εδώ και θα καταλάβεις.
Και να είσαι σίγουρος πως, από 80-150 βρίσκεις εξαιρετικά εργαλεία, που αν μη τι άλλο, θα σε ξυρίζουν κιόλας, :)

Καλή αρχή με όμορφα ξυρίσματα!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
EVANS
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 13 Απρ 2021, 18:56
3
Been thanked: 6 times
Ηλικία: 45

Καλώς σας βρήκα φίλε μου Tony και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Όντως, σε βιντεάκια στο youtube φαίνεται ότι δεν είναι shave ready και θέλει προεργασία σε πέτρα για ακόνισμα και ότι είναι κινέζικη αντί για ιαπωνική, συνεπώς έχεις δίκιο.
Επίσης, ίσως το 13/16'' (περίπου 2 cm) σε πλάτος να μην είναι βολικό, ειδικά για περιοχές όπως το μουστάκι.

Γενικά, όμως, κάνουν τα ανοξείδωτα μαχαίρια για καθημερινό ξύρισμα ή πρέπει να τα αφήσεις σε ηρεμία για τουλάχιστον 48 ώρες για να επανέλθει η λάμα, όπως έχει αναφερθεί στο forum;
Οι ανάγκες μου είναι για καθημερινό ξύρισμα (όσο το δυνατό πιο βαθύ και απαλό-BBS) χωρίς razor bumps, που κατά καιρούς μού βγαίνουν με R41 (κόντρα παρακαλώ :) για καλύτερο αποτέλεσμα, μιας που η R89 δεν είναι τόσο αποτελεσματική, παρά τις διάφορες λεπίδες που έχω χρησιμοποιήσει), και για αυτό σκέφτομαι την εναλλακτική του straight razor.

Για αυτό εδώ https://shop.dovo.com/en/inox-2.html

τι λες;

Σε ευχαριστώ και πάλι :)
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3671 times
Been thanked: 3398 times

Μπαίνοντας εμβόλιμα στην κουβέντα (και χωρίς να είμαι ειδικότερος των αγαπητών «συναδέλφων») θα συμφωνήσω απόλυτα με τον @Tony, 75€ για ChiTitan :D είναι πεταμένα λεφτά. Με το ίδια ή ελάχιστα παραπάνω θα πάρεις ένα πραγματικό ξυράφι. Βέβαια, θέλοντας να κάνω μαθήματα (στο βαθμό που ξέρω) σε έναν ανιψιό μου που του έβαλα το μικρόβιο, παράγγειλα ένα gold dollar 208 από την κίνα (για το μέταλλο του διάβασα καλά λόγια στο net. 10 ευρώ, μέχρι εκεί παραπάνω με τίποτα. Δίνεις σχεδόν τίποτα και μπορείς να μάθεις – πειραματιστείς. Αν λάβεις υπόψη σου ότι έχει άθλια (δεν το έλαβα ακόμα αλλά φαίνεται) λαβή, πιθανά προβλήματα γεωμετρίας κτλ. το να δώσεις παραπάνω χρήματα από αυτά είναι το λιγότερο πέταμά τους. Αναζητούμε καμία Lord L6 (σε όλα τα σύνεργα) αλλά είναι ελάχιστες οι συμφέρουσες περιπτώσεις.
Τα Titan τα απέρριψα (για το εύρος των 10-20 ευρώ πάντα) γιατί μου φάνηκαν πολύ good to be true.

@EVANS για το καθημερινό ξύρισμα που αναφέρεις νομίζω πως μπορεί να μη σε βολέψει ένα Straight Razor. Αυτό δεν είναι αποτροπή, το αντίθετο! Ένα πραγματικό ξυράφι προσφέρει ευχαρίστηση μόνο στη θέα του, ποσό μάλλον στο ξύρισμα.
EVANS
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 13 Απρ 2021, 18:56
3
Been thanked: 6 times
Ηλικία: 45

Σε ευχαριστώ SrTv για την απάντηση!

Όντως ένα πραγματικό ξυράφι είναι κόσμημα και ωραίο στην όψη αλλά και στην κόψη :D

Θεωρούσα ίσως καλύτερο το μαχαίρι για το καθημερινό ξύρισμα, επειδή θα έκοβε μαζικά και θα έκανε ελάχιστα περάσματα στο πρόσωπο.

Από την άλλη πλευρά, επειδή έχω και ανομοιόμορφη ανάπτυξη τρίχας στο πρόσωπο και είναι κάπως δύσκολα τα τρία περάσματα ATG, XTG, WTG, δεν ξέρω η αγορά του πόσο θα βόλευε :think: .

Ίσως να λυνόταν με μια slant de μηχανή;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”