Aftershave από εταιρίες αρωμάτων

Απάντηση
Orestis ssl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 13 Δεκ 2020, 02:36
3
Has thanked: 25 times
Been thanked: 28 times

Καλησπέρα,ήθελα να ρωτήσω για όποιον έχει γνώμη για τα aftershave balm ή lotion γνωστών αρωματικών εταιριών πχ dior,hugo boss,invictus paco rabanne,eternity,cool water davidoff.. για τις ιδιότητες τους αλλά και για το άρωμα,αν διαρκεί πολύ ας πούμε ή είναι ανάλογα με το aftershave.

Προστέθηκε μετά από 9 ώρες 9 λεπτά 8 δευτερόλεπτα:
Στο μεταξύ η λέξη εταιρία είναι φουλ άκυρη μάλλον μάρκα έπρεπε να πω.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10615
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26767 times
Been thanked: 26282 times

Όταν υπάρχουν τόσες σταθερές αξίες εκεί έξω, δεν βρίσκω λόγο να ασχοληθεί κάποιος με τέτοιες λύσεις. Μια εταιρεία αρωμάτων, δεν παράγει δικό της aftershave και συνήθως τα προμηθεύεται από αλλού και τα μετονομάζει.

Προσωπική μου άποψη να κινηθείς σε δοκιμασμένα καλά προϊόντα.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5939
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27694 times
Been thanked: 39284 times
Ηλικία: 54

Δίκιο έχει ο Αντώνης. Οι εταιρείες αυτές δίνουν έμφαση στο άρωμα και όχι στις ιδιότητες. Από τα 5-6 asl / balms (Chrome sport, Cool water, Terre d'Hermes, Bulgari Black θυμάμαι) που δοκίμασα, κανένα δεν έκανε τίποτε καλό στο δέρμα μου μετά το ξύρισμα.
Η ένταση των αρωμάτων εύλογα είναι πιο ελαφριά από τα edt edp που διαθέτουν. Eξαιρούνται τα after shaves της Aqua di Parma.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10615
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26767 times
Been thanked: 26282 times

Συμφωνώ με τον Ανδρέα, τα προϊόντα της AdP είναι top σε όλα τους!
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Το Fahrenheit του Dior που έχω είναι σαν άρωμα με οινόπνευμα.
Ούτε το after shave του ούτε το balm του λένε τίποτα.
Και στα ίδια λεφτά παίρνεις μία κούτα από πολύ πιο αξιόλογα προϊόντα.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5735 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Θα συμφωνήσω για τα AdP, και θα προσθέσω και τις κλασικές Αγγλικές εταιρείες αρωμάτων Penhaligons και Floris που έχουν εξαιρετικά ASB & Lotions.
Χάρης
stelios veni
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 02 Μάι 2020, 20:05
4
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 137 times
Been thanked: 218 times
Ηλικία: 57

Εικόνα
Το ADP και το Gucci Guilty είναι πολύ καλά με αρώματα δροσερά,ανοιξιάτικα-καλοκαιρινά.
Το Trussardi...έτσι κι έτσι.
Άβαταρ μέλους
gstriftos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Απρ 2020, 13:35
4
Τοποθεσία: Αχαρνές
Has thanked: 2144 times
Been thanked: 1616 times

Καθότι balm-ακιας από τα μικράτα μου, έχω δοκιμάσει (και φυσικά πετάξει €) σε ουκ ολίγα από επώνυμους οίκους.

Τα μόνα που θα εξαιρούσα, λίγο, στο θέμα ιδιότητες είναι τα Bvlgari. Ακόμα όμως και αυτά χάνουν σε σχέση με Pannacrema, Truefitt & Hill, Castle Forbes, Geo F Trumpers. Ακόμα και τα οικονομικής κατηγορίας Haslinger, Korres, Faena, L'OREAL Barbershop είναι καλύτερα (βασικά τα Faena δεν έχουν αντίπαλο αν κάποιος δεν έχει λιπαρή επιδερμίδα, ειδικά στην κατηγορία τους), για να ονοματίσω μερικά.
Balm που να κρατάει άρωμα πάνω από μισάωρο πολύ δύσκολο. Μόνο 3 έχω βρει και είναι τα Τ&Η Apsley (όχι τα υπόλοιπα της σειράς), C&F 1445 (ίσως και η Lime που έχει) και το Faena Philosoap. Όχι βέβαια ότι κρατάνε όλη μέρα, βία να φτάσουν καμιά ωρίτσα.
Για τα Floris δεν έχω και τις καλύτερες μνήμες. Αγόραζα επί εποχές ..''ΠΑΣΟΚ'', επειδή μου άρεσε το άρωμα τους (μου έχει μείνει ενθύμιο και ένα άδειο μπωλ από την ELITE κρέμα), αλλά από ιδιότητες και διάρκεια, μικρό καλάθι.

Τα asl ποτέ δεν ήταν το φόρτε μου (ένεκα αλκοολης) όμως οφείλω να ομολογήσω ότι έχω εντυπωσιαστεί με τα Extro, τόσο σε διάρκεια όσο και ''ιδιότητες''.
Ειδικά το Tabacco, σε θέμα διάρκειας, φτάνει κανονικά αρώματα. Πολύ σημαντικό για εμένα είναι το ότι παρότι μεν έχουν μενθόλη, δεν την ''καταλαβαίνω'', σε αντίθεση π.χ. με τα Floid. Από ''κάψιμο/τσούξιμο'' είναι στο προσωπικό μου εύρος του ανεκτού (δλδ λίγο).
Γιώργος
Orestis ssl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 13 Δεκ 2020, 02:36
3
Has thanked: 25 times
Been thanked: 28 times

Είναι κρίμα να μην κάνουν aftershave καλά αυτές οι εταιρίες γιατί όλες οι εταιρίες οι υπόλοιπες κάνουν aftershave κυρίως βάση classic barber shop αρώματα και προσωπικά απο όσο έχω ψάξει σε ξένα site και forum αλλά και απ όσα δοκιμάσει(ελάχιστα έχω δοκιμάσει δλδ 7-8) δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο που να συνδυάζει καινούριες μυρωδιές και αρώματα με διάρκεια αλλά και αίσθηση αναζογώνησης ταυτόχρονα.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1572
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13304 times
Been thanked: 13957 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@Orestis ssl ... στην απορία σου που είναι και δική μου, ρωτώντας στο HONDOS στη Θεσσαλονίκη στην Αριστοτέλους μου είπαν ότι σπάνια τους ζητούν after shaves lotion ή balm των γνωστών σε όλους μας εταιριών... επομένως υποθέτω χαμηλή η ζήτηση, μειωμένη η προσφορά στα καταστήματα ... θέμα marketing ... υποθέτω ..... για την ποιότητα ... είναι και ζήτημα προσωπικό .... οι γνώμες διίστανται...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”