Pre shave - Σαπουνι άσπρο Αρκάδι

Απάντηση
jogantas1982
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 24 Οκτ 2020, 11:08
3
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 275 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Λοιπόν το σαπούνι το είχε η γυναίκα μου σε ένα συρτάρι, μια μέρα πριν ξυριστώ το χρησιμοποίήσα σαν pre shave. Το ξύρισμα πήγε καλά ..... Το χρησιμοποίώ συνέχεια πλέον και δεν έχω σχεδόν καθόλου ερεθισμούς στο λαιμό , που είχα τις προηγούμενες φορές μια στο τόσο . Ξυρίζομαι με Rockwell 6c και με αυτόν τον τρόπο πλέον κάνω δύο περάσματα με την 5, χωρίς κανένα ερεθισμό.

από το επίσημο site : ''Οι λευκές πλάκες σαπουνιού Αρκάδι παράγονται από το 1946 με την αυθεντική κλασική συνταγή και αποτελούν τον πολυτιμότερο σύμμαχο στην καθημερινή υγιεινή. H πλάκα λευκού σαπουνιού παρασκευάζεται από λιπαρά οξέα φοινικέλαιου και φοινικοπυρηνέλαιου.
 Προσφέρει χαρακτηριστικά πλούσιο και πυκνό αφρό.''

Θα δοκιμάσω και το σαπούνι με το ελαιόλαδο , σαν pre shave. Το έχει δοκιμάσει κανείς άλλος;
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Και με πράσσινο σαπούνι που χω δοκιμάσει, αλλά και με όποιο περιέχει γλυκερίνη, το ξύρισμα αποκτά μεγαλύτερη γλύστρα, άρα πιο ασφαλές.
Κάποια ξυριστικά σαπούνια έχουν εξαιρετική προστασία και χωρίς pre-shave αλλά λίγο σαπουνάκι στο πρόσωπο νωρίτερα δεν βλάπτει ποτέ κανέναν.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Sanny
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 30 Μάι 2020, 13:19
3
Τοποθεσία: Τρίπολη
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times
Ηλικία: 57

Το πλύσιμο του προσώπου πριν από το ξύρισμα είναι χρήσιμη διαδικασία. Το σαπούνι Αρκάδι το έχω σε υγροσάπουνο χεριών και είναι θαυμάσιο. 100% φυσικό-φυτικό σαπούνι με υπέροχο άρωμα. Δεν το είχα σκεφτεί για προετοιμασία ξυρίσματος, και θα το δοκιμάσω.
Paneristi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 08 Μάι 2020, 08:16
3
Been thanked: 78 times

Στο καθαρό δέρμα κάθε σαπούνι ή κρέμα έχει ποιό καλή συμπεριφορά στο ξυρισμα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”