Parker Injector

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Το πρώτο μου ξύρισμα με την εν λόγο μηχανή δεν ήταν ιδιαίτερα καλό...


Βέβαια είναι πολύ νωρίς να βγάζουμε συμπεράσματα αλλά οι πρώτες εντυπώσεις είναι αυτές που θυμάσαι συνήθως περισσότερο απ όλα.

Η το ξυραφάκι δεν ξύριζε τόσο όσο γλιστρούσε πάνω από τις τρίχες...
Σε αυτό μπορούν να οφείλονται 2 πράγματα...
1. Το ξυραφάκι δεν ήταν καλό.
Χρησιμοποίησα το ξυραφάκι που υπήρχε ήδη εντός της μηχανής. Όχι δεν ήταν placeholder, ήταν κανονικό ξυραφάκι.Αλλά αυτό εύκολα διορθώνεται.
Στο επόμενο ξύρισμα (του χρόνου τώρα) θα αλλάξω το ξυραφάκι.
2. Η γωνία δεν ήταν σωστή.
Κατά το τέλος του ξυρίσματος πια, διαπίστωσα ότι η γωνία κοπής είναι πολύ μεγαλύτερη από τις κλασσικές μηχανές ξυρίσματος. Αν και πάλι μπορώ να πω ότι δεν ξύριζε ιδιαίτερα.
Τέλος πάντων θα δείξει στα επόμενα ξυρίσματα. Έχουμε ακόμα.

Γενικά να πω ότι μου αρέσει η λαβή του που είναι μακριά. Αν και ελαφριά, δεν με χαλάει. Θα έλεγα πως μου αρέσει κιόλας. Για το πλαστικό μέρος της δεν μπορώ να πω πολλά. Για τα λεφτά της νομίζω καλά είναι. Ωραίο "φινίρισμα". Δεν γλιστράει.

Η μηχανή ήρθε στην Χολάντα με κάποια καθυστέρηση (track n trace) λόγο ιού, αλλά δεν πέρασε τελωνείο καθότι στο κουτί αναγραφόταν τιμή αν θυμάμαι καλά 13$ (thank you Parker).

I'll be back!

*
Σήμερα έλαβα και ένα πμ από την Parker...
Parker έγραψε: We saw your post about your first shave with our injector razor not being spot in. Please let us know if we can offer any suggestions for improvement. The angle is very important, as is the blade itself. Sometimes a blade might need swapping out. That being said, it is a milder razor, which is similar to the older injector razors. Hoping your next shave will go better!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ανδρέα δεν έχω τη μηχανή οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Απ' αυτά που έχω διαβάσει όμως όλοι λένε να μη χρησιμοποιήσεις τη λεπίδα με την οποία έρχεται, ακόμα κι αν δεν είναι placeholder. Με φρέσκια λεπίδα το ξύρισμα βελτίωνεται αισθητά. Οπότε πες μας εντυπώσεις απ' το καινούριο ξυραφάκι.

Όσο για τη γωνία, εδώ λέει ότι θέλει αρκετά μικρή (10 - 15 μοίρες), δηλαδή λαβή σχεδόν κάθετη στο πρόσωπο.

https://www.supersafetyrazors.com/parke ... ow%20angle.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Μικρή;
Το δοκίμασα αν θυμάμαι καλά και δεν έκανε τίποτα, μόνο με "χάιδεψε"...
Αλλά θα το δοκιμάσω και πάλι και θα επανέλθω.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Κατόπιν παροτρύνσεων...
Έπραξα τα κάτωθι...
Αλλαγή ξυραφακίου, αλλά και ελάττωσα την γωνία κατά το ξύρισμα...
Το αποτέλεσμα ήταν η μέρα με την νύχτα.
Εντάξει, δέχομαι το να μην αλλάξω το "placeholder" δεν ήταν και από τα πιο έξυπνα πράγματα (ή μοναδική φορά που το έκανα).
Όσο για την γωνία δεν το γνώριζα
Το ξύρισμα ήταν επεισοδιακό, είχα ξεχάσει ότι το είχα βάλει στο 4-5 οπότε και ήταν σχετικά επιθετικό. Εξακολουθεί όμως να μην είναι και τόσο αποτελεσματική...
Όπως και να χει έχουν περάσει πολύ χειρότερες μηχανές από τα χέρια μου. Για τα λεφτά της, πολύ καλή μηχανή νομίζω.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Single Edge razors”