Wahl 3615-1016

Απάντηση
roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Καλησπέρα σε όλους,

σκέφτομαι να αγοράσω την Wahl 3615-1016 για τις μέρες που δεν υπάρχει χρόνος να κάνω με άνεση παραδοσιακό ξύρισμα αλλά και για τα ταξίδια ώστε και στις δύο περιπτώσεις να αποφύγω τα ξυραφάκια μιας χρήσεως.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει χρησιμοποιήσει κανείς την συγκεκριμένη μηχανή για να μας πει εντυπώσεις.
Σας δίνω και το Link από το skroutz για να δείτε ποια είναι:
https://www.skroutz.gr/s/10924062/Wahl-3615-1016.html
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Η Wahl είναι ένα από τα κορυφαία brand, αυτό όμως δεν σημαίνει πως όλα τα μοντέλα της είναι καλά.

Σε αυτήν την τιμή μην περιμένεις να πάρεις κάτι που να σε καλύπτει, ακόμα και είναι Wahl.

Η συγκεκριμένη είναι γνωστή, την λένε και Barber, δεν την έχω χρησιμοποιήσει πολύ, αλλά την είχα δοκιμάσει.
Η τεχνολογία που έχει είναι ανεπαρκείς, είναι Shaving Foil με μονή κεφαλή, ο τύπος μπαταρίας είναι Νικελίου-υδριδίου μετάλου (Ni-MH)
φορτίζει στις 15 ώρες, και η ισχύς της είναι 3W (αδύναμη).

Ουσιαστικά δεν κόβει τις μακριές τρίχες, το μήκος κοπής είναι 0,4mm είναι για καθημερινή περιποίηση του σβέρκου,
απευθύνεται σε αυτούς που έχουν μούσι, και την θέλουν για λεπτομέρειες, μεγαλύτερες τρίχες από μία ημέρα δεν τις κόβει.

Πεταμένα χρήματα η μηχανή δεν κόβει τίποτα, και προκαλεί και μικρο-ερεθισμούς στο λαιμό από τις πολλές επαναλήψεις.
Για να καταλάβεις, ένα τρίλεπτο ξύρισμα που κάνω με την Panasonic που έχω, και (BBS) με αυτή έκανα 30 λεπτά και ήμουν και αξύριστος.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
NavalArchitect

Έχω τη Braun M90 αρκετά χρόνια, την είχα αγοράσει για κοντινά ή μακρινά ταξίδια τότε που ζούσα στο εξωτερικό.
Ήμουν ικανοποιημένος, κι έχω μέτριας πυκνότητας και σκληρότητας τρίχες.
Δουλεύει με μία μπαταρία ΑΑ, καθαρίζεται εύκολα, δεν είναι wet φυσικά (δεν χρειάζεται), δεν είναι πολύ ελαφριά αλλά είναι σχετικά πρακτική και εύκολη στα ταξίδια.

Από 'κει και πέρα βέβαια ο καθένας έχει διαφορετικό δέρμα/τρίχες και οι επιλογές είναι αρκετές.
Έγραψα για αυτήν που έχω μιας και αυτή που αναφέρεις στο νήμα δεν την έχω δοκιμάσει.
roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Καλά έκανες και έγραψες για την Braun αν και από ότι είδα πρέπει να είναι παρόμοια κατάσταση με την Wahl.Να φανταστώ μέχρι γένια μίας μέρας ξυρίζει η Braun?
Tony έγραψε: 21 Δεκ 2020, 22:01 Η Wahl είναι ένα από τα κορυφαία brand, αυτό όμως δεν σημαίνει πως όλα τα μοντέλα της είναι καλά.

Σε αυτήν την τιμή μην περιμένεις να πάρεις κάτι που να σε καλύπτει, ακόμα και είναι Wahl.

Η συγκεκριμένη είναι γνωστή, την λένε και Barber, δεν την έχω χρησιμοποιήσει πολύ, αλλά την είχα δοκιμάσει.
Η τεχνολογία που έχει είναι ανεπαρκείς, είναι Shaving Foil με μονή κεφαλή, ο τύπος μπαταρίας είναι Νικελίου-υδριδίου μετάλου (Ni-MH)
φορτίζει στις 15 ώρες, και η ισχύς της είναι 3W (αδύναμη).

Ουσιαστικά δεν κόβει τις μακριές τρίχες, το μήκος κοπής είναι 0,4mm είναι για καθημερινή περιποίηση του σβέρκου,
απευθύνεται σε αυτούς που έχουν μούσι, και την θέλουν για λεπτομέρειες, μεγαλύτερες τρίχες από μία ημέρα δεν τις κόβει.

Πεταμένα χρήματα η μηχανή δεν κόβει τίποτα, και προκαλεί και μικρο-ερεθισμούς στο λαιμό από τις πολλές επαναλήψεις.
Για να καταλάβεις, ένα τρίλεπτο ξύρισμα που κάνω με την Panasonic που έχω, και (BBS) με αυτή έκανα 30 λεπτά και ήμουν και αξύριστος.
Χμμ. Από πόσα watt και πάνω να κοιτάω; Επίσης σχετικά με το shaving foil βλέπω ότι το χρησιμοποιεί και η Wahl και η Braun κατά κύριο λόγο. Rotary βρίσκω κυρίως σε Phillips. Είναι όντως ποιο σύγχρονο το rotary ή είναι θέμα του τι φτιάχνει η κάθε εταιρία;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές”