Bic Chrome Platinum

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12413 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

AlexFocus έγραψε: 02 Νοέμ 2017, 23:08 Άριστες εντυπώσεις από τα Bic Chrome Platinum. Έβγαλα 24 αψεγάδιαστα ξυρίσματα εκ των οποίων, για να μην με κράξετε, τα μισά είναι το δεύτερο πέρασμα που κάνω κάθε φορά που ξυρίζομαι οπότε δε φθείρεται το ξυράφι πάρα πολύ - βασικά θα έλεγα δε φθείρεται καθόλου διότι με το πρώτο πέρασμα δεν αφήνω και πολλά πράγματα. Η αλήθεια είναι ότι προς το τέλος έπεσε λίγο η απόδοση του Bic αλλά όχι τόσο πολύ ώστε να με προβληματίσει.
Να επισημανθεί ότι χρησιμοποιώ Merkur 34C και σαπούνια αυστριακό προβατάκι και φύκια.Επίσης τα γένια μου δεν είναι πυκνά και όχι ιδιαίτερα σκληρά.
Επιμενω στις παραπανω αποψεις μου και συνεχιζω να τις χρησιμοποιω. Παλαιοτερα χρησιμοποιουσα την ιδια λεπιδα για 12 ξυρισματα με 2 περασματα το καθενα, οπου το δευτερο περασμα ειναι παντα πιο ευκολο και ανωδυνο γιατι παιρνει απλως οτι εχει ψιλομεινει, πλεον χρησιμοποιω την ιδια λεπιδα καθε 5 ξυρισματα με 2 περασματα. Με την 34C παντα δεν τις φοβαμαι οσο τις Feather ως προς τον κινδυνο κοψιματος.
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Κάβειρος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 04 Μαρ 2017, 15:08
7
Τοποθεσία: Stuttgart
Has thanked: 126 times
Been thanked: 374 times
Ηλικία: 49

Χρησιμοποιώ πολύ ευχάριστα τις BIC Chrome Platinum. Κάνω περίπου το 30% των ξυρισματων μου μ' αυτές. Οι Astor για μένα είναι πολύ χάλια λεπίδες. Είχα πάρει ένα πακετακι για δοκιμή και μετά το πρώτο ξύρισμα με την δεύτερη λεπίδα, τις πέταξα. Πολύ επιθετικές για το πρόσωπο μου. Είχα αρκετά κοψίματα.
Καλοί μου άνθρωποι!
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13438 times
Been thanked: 14361 times
Ηλικία: 54

@Tony ξυρίστηκα σήμερα με την Fatip open slant με Bic Chrome Platinum δεξί μέρος και Astor αριστερό εναλλάσσοντας λεπίδες με 3 περάσματα και μερεμέτια,
Ειλικρινά δεν κατάλαβα καμία διαφορά στο δικό μου πρόσωπο οπότε συμφωνούμε ότι YMMV και για να επανέρθω οntopic κατά τη γνώμη μου πρόκειται για άριστες λεπίδες που αξίζει κάποιος να δοκιμάσει.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ναι Γιάννη έτσι είναι, εγώ έχω φίλο που δεν καταλαβαίνει διαφορές ανάμεσα στις περισσότερες λεπίδες (όλες ίδιες του φαίνονται) φυσικά και δεν είναι όμως.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times


Tony έγραψε:Αυτή η επικάλυψη/φίλμ και μόνο, προσφέρει στην ακμή το smoothness και την αντοχή στην ακμή, για αυτόν τον λόγω και πολλές λεπίδες εξωτερικά στο κουτί τους γράφουν,
"DO NOT WIPE BLADE" στις μέρες των carbon steel blades το έγραφαν γιατί σκούριαζαν εύκολα, όμως εξακολουθούν να το γράφουν και σήμερα, όχι για μην κοπούμε αλλά διότι όταν σκουπίσεις την λεπίδα θα φύγει το φίλμ και η λεπίδα θα γρατζουνάει ή στην καλύτερη θα είναι τραχιά.
Ποιες λεπίδες το γράφουν αυτό; Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάτσει ποτέ να κοιτάξω τα κουτιά πολύ προσεκτικά...

Αν όμως δεν πρέπει να σκουπίζουμε τη λεπίδα (δεν πρέπει πράγματι;) μήπως κάνει κακό και το στροπάρισμα στην παλάμη; Πάντως εγώ και τις σκουπίζω (ταμποναριστά σε πετσέτα, τις πατάω να φύγει η υγρασία μετά το ξύρισμα) και palm stropping κάνω. Βλάπτει κάτι από τα δύο;
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ναι δυστυχώς και τα δύο φίλε μου, άλλο είναι το φέλλομα, (πέρασμα από φελλό) και άλλο το στροπάρισμα, οτιδήποτε κάνεις στην ακμή της λεπίδας την χαλάς,
ακόμα και το φέλλομα θέλει προσοχή και απαλότητα, το στροπάρισμα είναι ότι χειρότερο για τις DE λεπίδες.

Πολλές λεπίδες το γράφουν, σχεδόν όλες οι Schick, Feather - Voskhod - Kai - Nacet Stainless - Sharp - Lord - όλες αυτές δηλαδή που είναι,
Super Stainless, Extra Chromium-Ceramic Platinum Tungsten Polymer coated blades.
[+]
7 O'Clock SharpEdge Stainless Steel
7 O'Clock Super Platinum Coated Stainless
Gillette Silver Blue Stainless
Gillette Wilkinson Sword Stainless
Polsilver Extra Stainless Super Iridium
Astra Super Platinum

Μόλις τώρα συνειδητοποίησα πως είμαστε off topic ...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38925 times
Ηλικία: 54

Σας συγχωρούμε γιατί είναι ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες και δεν γίνεται απλό chatting. :)
Πάει και η αγαπημένη μου συνήθεια, το φέλλωμα. Δεν καταλάβαινα βέβαια κάποια διαφορά από τις 'αφέλλωτες' λεπίδες, απλώς μ' αρέσει πολύ η 'μυστικιστική' αυτή διαδικασία.

Αν συνεχιστεί η κουβέντα θα τη μεταφέρω στη Σούπα γιατί δε βλέπω τι τίτλο να βάλω σε ενδεχόμενο νέο νήμα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

@Tony πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες! Δε μου λες όμως, για το σκούπισμα ούτε ταμποναριστά δεν κάνει καλό; Δηλαδή πρέπει απλά να τις αφήνουμε να στεγνώσουν χωρίς κανενός είδους σκούπισμα;

Επίσης για το στροπάρισμα εφόσον δε βοηθάει το σταματάω. Ενίοτε όμως μπορεί να μείνουν κολλημένες τρίχες με σαπούνι που ακόμα και κάτω από τρεχούμενο νερό δε φεύγουν (βέβαια αυτό συνήθως σημαίνει αφυδατωμένος αφρός που σπάνια συμβαίνει αλλά καμιά φορά...). Εκεί αναγκαστικά μπαίνει χέρι για να καθαρίσουν, με κίνηση που μοιάζει με στροπάρισμα. Υπάρχει άλλος τρόπος;

@Vavous μήπως να μεταφερθεί σε θέμα "συντήρηση λεπίδας" ή κάτι σχετικό;
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12413 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

Στροπαρισμα κανω και εγω αλλα δεν εχω δει καποια διαφορα. Σκουπισμα δεν κανω ποτε και ας εχουν μεινει μερικα γενακια επανω. Λιγο με το δαχτυλο μπορει να περασω την ακμη για να φυγουν τα πολλα.
Ford Focus MkII f/l 2008
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”