Συντήρηση λουριού

Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Θα ήθελα να ξέρω τι είναι αυτό το λίπος που πουλάει η Dovo για τη συντήρηση των δερμάτων των λουριών. (Δείτε κάτω-κάτω, το κίτρινο σωληνάκι)

Και αυτό γιατί μου τη σπάει να αγοράζω αυτό το πολύ μικρό σωληνάκι από το ίντερνετ, και είναι και πανάκριβο σε σχέση με την ποσότητα που έχει.

Ξέρει κάποιος τι είναι ακριβώς;

Αν βάλω λίπος φώκιας μπορώ να κάνω τη δουλειά μου;
Αν βάλω λανολίνη μπορώ να συντηρήσω το λουρί το ίδιο καλά;

Παρακαλώ υπεύθυνες απαντήσεις αν κάποιος ξέρει.
:danke
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Εχω δοκιμασει σε ρεταλια δερματος διαφορα υλικα κανενα δεν εκανε δουλεια το μαχαιρι κολουσε σε διαφορα σημεια του λουριου .Εκεινι που εκανε καλη δουλεια ηταν το σπρευ για το ταμπλο του αυτοκινητου .
Στα λουρια δεν εχω βαλει τιποτε εξ αλλου εαν καποιο χαλασει με τον καιρο θα φτιαξω νεο .
Εκεινι που επιβαλεται να γινει στα λουρια ειναι να μαθουμε πως σπανε δηλαδη να μαλακωσει και να γινει
ευκαμπο . Ενας παλιος μου ειχε πει οτι υπηρχε μια συσκευη σαν κυλινδρος το περνουσαν αναμεσα και το δερμα μαλακωνε . Εγω το τεντωνω και με ενα μπουκαλι που περναει απο πανω καταφερα λιγο να μαλακωσει , πιστεψετε με ενα μαλακο λουρι κανει απιθανο στροπ το εχω δοκιμασει και ειναι σκετη ευχαριστηση να περναει το μαχαιρι απο πανω του .
Εαν καποιος γνωριζει ασ γραψει κατι .
Τωρα οσο αφορα την παστα δεν γνωριζω εαν κανει δουλεια εκεινο που εχω διαβασει ειναι οτι διαρκει πολυ
και εαν υπολογισεις οτι κραταει το λουρι χωρισ σκασιματα για 1-2 χρονια θα σου κρατησει καμια πενταετια .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
panos12396
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 17:27
12
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 27

hero έγραψε: Ενας παλιος μου ειχε πει οτι υπηρχε μια συσκευη σαν κυλινδρος το περνουσαν αναμεσα και το δερμα μαλακωνε . Εγω το τεντωνω και με ενα μπουκαλι που περναει απο πανω καταφερα λιγο να μαλακωσει , πιστεψετε με ενα μαλακο λουρι κανει απιθανο στροπ το εχω δοκιμασει και ειναι σκετη ευχαριστηση να περναει το μαχαιρι απο πανω του .
Εαν καποιος γνωριζει ασ γραψει κατι .
Νικο αυτο το εχω δει στα κουρευτικα του παππου μου θα βαλω φωτο συντομα
να μ πεις αν ειναι αυτο
πανος
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Νίκο το λουρί πρέπει οπωσδήποτε να είναι μαλακό πιστεύω.
Αν δεν είναι δεν είναι κατάλληλο για ξυράφι.
Οπότε στην επιλογή δέρματος για λουρί η σκληρότητα πρέπει να λαμβάνεται πάντα υπόψη. Αν είναι ιδιαίτερα σκληρό είναι πιθανότερο να κάνει κακό στην κόψη παρά καλό νομίζω.


Τώρα στο θέμα μας, στο SRP μου προτείνει κάποιος να χρησιμοποιώ «neatsfoot oil» το οποίο δε ξέρω πως λέγεται στα ελληνικά. Είναι λάδι που το χρησιμοποιούνε αυτοί που κάνουν ιππασία για να μαλακώνουν τα δέρματα του αλόγου, της σέλας κλπ.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

hero έγραψε:Εκεινι που εκανε καλη δουλεια ηταν το σπρευ για το ταμπλο του αυτοκινητου .
Πολλα εχουν σιλικονη μεσα.
Slur έγραψε:Είναι λάδι που το χρησιμοποιούνε αυτοί που κάνουν ιππασία για να μαλακώνουν τα δέρματα του αλόγου, της σέλας κλπ.
" onclick="window.open(this.href);return false;
Μηπως εκτος απο μαλακωμα κανουν και αδιαβροχοποιηση;
Εχει τετοιες κρεμες σε μεγαλα μαγαζια με στρατιωτικα ειδη και εκει που πουλανε μποτες πχ αμερικανικο στυλ.

Do not use on suede leathers.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Για την καθαρή εργαστηριακή λανολίνη και για το λίπος φώκιας που χρησιμοποιούμε στις αρβύλες, τί γνώμη έχετε;
Ένα από αυτά τα δύο σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πρέπει απαραιτήτως να βάλεις κάτι αλλιώς χαλάει;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Το χρειάζομαι για τα custom made μου λουριά. Το Dovo δεν χρειάζεται τίποτα, αντιθέτως θα του κάνει κακό.

Τα custom made μου διατηρούνται πολύ πιο μαλακά με το λίπος αυτό και μάλιστα χωρίς να κολάει το ξυράφι στο στροπάρισμα.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Η Λανολινη "ποτιζει" αρα εισχωρει καλυτερα απο το λιπος που "μενει" καπως στην επιφανεια.
Δεν εχουν την ιδια απορροφητικοτητα.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Το λίπος φώκιας που πουλάνε στα τσαγκαράδικα και προσωπικά το αγαπώ πολύ ;
Πως σου φαίνεται η απορροφητικότητά του ;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”