Συνταγή / ζύμη πίτσας.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Για τη ζύμη της πίτσας η εφαρμογή PizzApp+ (Playstore) μου έλυσε τα χέρια. Ειδικά για εμένα που χρησιμοποιώ προζύμι και πρέπει να πειραματιστώ αρκετά για την ώρα που θα είναι έτοιμη η ζύμη. Επιλέγεις πόσα μπαλάκια ζύμης θα φτιάξεις ~250-300γρ., δηλαδή πόσες πίτσες, τί θα χρησιμοποιήσεις για διόγκωση (μαγιά / προζύμι), υγρασία, θερμοκρασία χώρου που θα ωριμάσει, και σε πόσες ώρες θα την ψήσεις και σου γράφει ακριβώς τα υλικά. Ακολουθούμε μία διαδικασία όπως η παρακάτω. Επίσης το αλεύρι για πίτσα ή τσουρέκι βοηθάει αρκετά.



Τώρα εγώ για το ψήσιμο στην ψησταριά υγραερίου (κάτοχος εδώ και ένα μήνα μίας Weber Spirit E-210) χρησιμοποιώ γρανιτοπλακάκι , το είχα δοκιμάσει και στον ηλεκτρικό φούρνο μέχρι τους 275oC. Επειδή έχω 2 καυστήρες όταν έβαλα ένα ολόκληρο που είχα 45x45cm δεν ανέβαινε θερμοκρασία αρκετή στο πάνω μέρος και ναι μεν έλιωνε το τυρί και ψηνόταν η ζύμη, αλλά δεν έπαιρνε καθόλου χρώμα. Το κενό που άφηνε ήταν 2cm στην κάθε πλευρά περίπου. Έβαλα ένα κομμένο 40x45 το κόλλησα στη μία πλευρά οπότε τώρα έμεναν ~10cm κενό να ανεβαίνει η ζέστη επάνω. Η θερμοκρασία έφτασε μέχρι 250οC. Με 7 λεπτά ψήσιμο το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπετε. Το ζυμάρι το άνοιξα πάνω σε σιμιγδάλι χοντρό.
Αφού ανοίξω τη ζύμη τη μεταφέρω σε μία τετράγωνη, χάρτινη, βάση τούρτας από ζαχαροπλαστείο. Γρήγορα σάλτσα και τα υπόλοιπα υλικά και με μία απότομη κίνηση στο πλακάκι. Το ζυμάρι με υγρασία 62%. Έχω δοκιμάσει και με 70% και με 80%. αυτό με το 80% και με σιμιγδάλι μου κόλλαγε. Στρογγυλή δε βγήκε ποτέ. Τα υπολείμματα σιμιγδαλιού που καίγονται τα σπρώχνω με ανοξείδωτη σπάτουλα προς τα πίσω αφού βγάλω την πίτσα οπότε μέχρι να φουρνίσω την επόμενη έχει πιάσει πάλι θερμοκρασία.

Τώρα για τα υπόλοιπα υλικά σάλτσα, για ευκολία αν δε θέλουμε να φτιάξουμε, έτοιμη Κύκνος για πίτσα, τυρί μοτσαρέλα και γκοργκοντζόλα ή ρεγκάτο για περισσότερο πικάντικη γεύση, φέτα για να είναι πιο ζουμερή, πράσινη πιπεριά και μπέικον. Γενικά τα υλικά από πάνω είναι ότι αρέσει στον καθένα.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
tasomak
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 23:09
8
Has thanked: 14 times
Been thanked: 81 times

Κάνεις Delivery? Εξαιρετικό!
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 832
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
9
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6926 times
Been thanked: 5949 times
Ηλικία: 49

Μπράβο Νίκο από την φωτογραφία δείχνει τέλεια! Έχω και εγώ 2 ΣΚ που δοκίμασα και φτιάχνω πίτσα και ψωμί. Στο φούρνο της ηλεκτρικής κουζίνας με πέτρα ψησίματος. Μεγάλη διαφορά είδα στην ελαστικότητα της ζύμης όταν την άφησα 24 ώρες ψυγείο. Για την σάλτσα βάζω στο μπλέντερ κονσέρβα ψιλοκομμένη ντομάτα, 2 κουταλιές λάδι, λίγο κρεμμύδι, αλάτι, ρίγανη, λίγη καστανή ζάχαρη, πιπέρι και κατευθείαν πάνω στη ζύμη.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
not_is
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 04 Οκτ 2019, 14:57
4
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 873 times
Been thanked: 1461 times
Επικοινωνία:

Μας ανοίξατε την όρεξη βρε παιδιά !!!
Νότης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Χόμπι”