Συνθετικά Πινέλα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Εδώ στην Κύπρο Στέφανε δεν χαρίζονται σε κανένα. Για οτιδήποτε κοστίζει πάνω από 17.5ευρω καταβάλεται το φπα.

Λοιπόν, έχω καταλήξει σε Cashmere 24mm από Ali Express! Ευχαριστώ πολύ τα μέλη που βοήθησαν!
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Ούτε εγώ έχω πληρώσει ποτέ ΦΠΑ και τέλη εκτελωνισμού για πινέλα από APShave.
Ο Ηλίας όμως βρίσκεται στην Κύπρο, ίσως εκεί να μην ισχύει η απαλλαγή για αγορές κάτω των 20€.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

captain_hx έγραψε: 01 Νοέμ 2019, 08:54 Ο Καναδός έχει τα πινέλα του στα 20 ευρώ, τα μεταφορικά είναι κοντά στα 10 ευρώ και το τελωνείο θα με χρεώσει 10 ευρώ φπα και διοικητικά έξοδα, δηλαδή σύνολο 40 ευρώ, μα με αυτά τα χρήματα παίρνω MÜHLE silvertip fibre. Επιλέγω να "ρισκάρω" προτιμώντας τον Αλή Εξπρές γιατί γνωρίζω ότι το πακέτο με το πινέλο θα περάσει τελωνειακώς ελεύθερο και θα μου το παραδώσουν στο σπίτι.

@Tony, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, λαβή για reknot δεν υπάρχει . Οι θύσανοι που προτείνεις πως συγκρίνονται με τον 24άρη Plissoft; Ο Cashmere έχει παραπάνω ή λιγότερο backbone;
Επίσης, ποιός τύπος από του bulb, fan και flat top ανοίγει (splay) πιο εύκολα;
Η αλήθεια είναι πως για την Κύπρο δεν το σκέφτηκα Ηλία, και σίγουρα εσύ γνωρίζεις καλύτερα από όλους τα της Κύπρου, πάντως εδώ και πολλά χρόνια σε όλη την υπόλοιπη Ελλάδα κανείς δεν έχει πληρώσει ούτε σεντ στον Καναδό, σίγουρο και τσεκαρισμένο, και κατά την γνώμη μου αυτό οφείλεται στον Καναδά, μεγάλη κουβέντα και άσχετη με το θέμα μας, αλλά για κάποιους λόγους ο Καναδάς δεν θεωρείτε Αμερική, τώρα αν στην Κύπρο 'βαράνε' δεν το γνωρίζω, μπορείς όμως να τους ρωτήσεις πρίν αποφασίσεις, δεν έχεις να χάσεις κάτι, θα ξέρεις και για μελλοντικές αγορές. 8)

Κοίτα ο 24άρης Plissoft είναι ωραίος θύσανος, που όλο το backbone του οφείλεται στο glue bump που έχει, αν δεν είχε καθόλου θα ήταν άλλος ένας θύσανος Floppy,
(λέγε με plisson) και χωρίς πολύ απαλές άκρες όπως ο Cashmere και ο SynBad που έχουν μεταξένια tips, και είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά τους ακόμα και από τα φυσικά Silvertips που σου αρέσουν.

Ο Cashmere έχει πολύ λιγότερο backbone από τον Plissoft, αν τον πάρεις στα 22-24mm είναι χώμα, για αυτό σου έγραψα 'παίζεις' με το knot, επίσης όλοι αυτοί οι θύσανοι που σου γράφω ότι είναι ασπόνδυλοι και εννοώ χωρίς ραχοκοκαλιά, με την σειρά που τους έχω γράψει, όπου λιγότερο backbone έχει ο Cashmere και μετά ο SynBad κ.ο.κ.
Kαι για να μην υπάρχει κάποια υπόνοια, προτείνω τον Καναδό γιατί αγοράζει θυσάνους πολύ καλύτερης/ανώτερης ποιότητας από τον αλί.

Άσχετα με το backbone (πολλοί το μπερδεύουν) οι θύσανοι που ανοίγουν πιο εύκολα, ανεξαρτήτως αν η τρίχα είναι φυσική ή συνθετική, κοινώς το (easy to splay) πάει έτσι,
flat top - fan - bulb όσο πιό ίσιο το πάνω μέρος του θυσάνου τόσο πιό εύκολα ανοίγει, υπάρχουν και άλλα πολλά υβριδικά σχήματα αλλά έτσι πάει.

Αν θέλεις να πάρεις έναν Cashmere με λιγότερο backbone από Plissoft θα πρέπει να πας σε 26mm, αυτό γιατί ο Cashmere δεν έχει το glue bump που έχει ο Plissoft, και από 26mm και κάτω δυσκολεύεται κάπως να φορτώσει από σκληρά σαπούνια, αυτά από εμένα Ηλία, προσπάθησα πραγματικά να βοηθήσω, και ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο, και εννοείται ότι θέλεις ή αν έχεις κάποια απορία, πολύ ευχαρίστως. :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Λεπτομερέστατη και ουσιαστική η απάντηση σου @Tony, όπως μας έχεις συνηθίσει άλλωστε!

Μόλις έφυγε παραγγελία για 24άρη Cashmere από AliExpress.
Tony έγραψε: 01 Νοέμ 2019, 19:20 Η αλήθεια είναι πως για την Κύπρο δεν το σκέφτηκα Ηλία, και σίγουρα εσύ γνωρίζεις καλύτερα από όλους τα της Κύπρου, πάντως εδώ και πολλά χρόνια σε όλη την υπόλοιπη Ελλάδα κανείς δεν έχει πληρώσει ούτε σεντ στον Καναδό, σίγουρο και τσεκαρισμένο, και κατά την γνώμη μου αυτό οφείλεται στον Καναδά, μεγάλη κουβέντα και άσχετη με το θέμα μας, αλλά για κάποιους λόγους ο Καναδάς δεν θεωρείτε Αμερική, τώρα αν στην Κύπρο 'βαράνε' δεν το γνωρίζω, μπορείς όμως να τους ρωτήσεις πρίν αποφασίσεις, δεν έχεις να χάσεις κάτι, θα ξέρεις και για μελλοντικές αγορές. 8)
Ρώτησα στο τελωνείο και μου απάντησαν πως υπάρχει τελωνειακή συμφωνία μεταξύ Καναδά-ΕΕ και πως δεν υπάρχουν τέλη για εισαγωγές από Καναδά, ωστόσο το ΦΠΑ πρέπει να καταβάλλεται.
:text-imsorry: :btt
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Προσωπικά από όσους συνθετικούς έχω δοκιμάσει ,ξεχώρισα τρεις ως άριστους :

Στη πρώτη θέση τοποθετώ τον Silvertip Fibre της Muhle στα 25mm .
Δεύτερος, ακολουθεί ο SynBad στα 26 mm από APShave Co.
Και τέλος ,στη τρίτη θέση ο Plissoft στα 24mm ή 26 mm .
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Χρησιμοποιώ αποκλειστικά συνθετικά όλα τα χρόνια μου στο ΠΞ πλην του πρώτου χρόνου που δοκίμασα, ασβους και γουρουνάκια (έχω ακόμα 2 από τα τελευταία αλλά δεν τα χρησιμοποιώ). Οι θύσανοι που μου αρέσουν περισσότερο, και τους κατατάσσω έτσι βάση το backbone, που μου αρέσει, είναι:
1. Tuxedo
2. Silk smoke
3. Plisoft
Όλοι σε διαμέτρους 24mm & 26mm!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
KnightRider
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 16 Ιαν 2020, 09:42
4
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8 times
Been thanked: 41 times
Ηλικία: 46

Τα μόνα πινέλα που δεν πήρα ποτέ με καλό μάτι.

Είχαν πέσει στα χέρια μου δύο κ είχα θέμα με το χτίσιμο αφρού. Αμφιβάλλω επίσης εαν στο πέρασμα του χρόνου η τρίχα θα κάνει το ίδιο σπάσιμο που έκαναν οι γουρούνες μου.
(*) Κάθε άποψη στηρίζεται σε προσωπικές εμπειρίες κ σε καμία περίπτωση δεν θέλει να προσβάλλει ή να αμφισβητήσει κανένα μέλος.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Τον εκσυγχρονισμό της παράδοσης και την διαμόρφωσή της σύμφωνα με σύγχρονα δεδομένα και καινοτομίες ,
δεν τα βλέπουν άπαντες με καλό μάτι .
Αλλά ...

Στα συνθετικά ,το "σπάσιμο " των άκρων θα σήμαινε και τη καταστροφή της ινών .
Βέβαια,κάποια συνθετικά έχουν ήδη τόσο μαλακές άκρες ,που τις ζηλεύουν ακόμη και οι πιο μαλακοί ασβοί .
Τα δε γουρουνάκια δεν πλησιάζουν ούτε καν κοντά . Όσο και καλά στρωμένα να είναι ...

Όσον αφορά δε το " χτίσιμο αφρού ", γενικά τα συνθετικά μάλλον στερούνται ανταγωνισμού .
Ειδικά όμως σε σύγκριση με τις γουρούνες , είναι όπως η μέρα με τη νύχτα .
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Σωστο αυτο για τις "ακρες", αλλα δεν σε χαιδευουν οι ακρες. Το σωμα της τριχας το κανει αυτο στο προσωπο σου, και εκει οι μαλακοι ασβοι τα πανε πολυ καλα. Αυτο για το χτισμο αφρου δεν ηταν σαφες - εννοεις την ταχυτητα ? γιατι εκει το συνθετικο δεν πιανεται. Αλλα στην ποιοτητα τελικου αποτελεσματος, δεν υπαρχει καμια διαφορα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Ναι ,για τη ταχύτητα ( το "χτίσιμο " ) ειδικότερα ,εννοούσα πως τα συνθετικά στερούνται ανταγωνισμού ,Ηρακλή .
Και με μικρότερη ποσότητα σαπουνιού / κρέμας .

Η ποιότητα του αφρού εξαρτάται κυρίως από τα συστατικά, τις αναλογίες και τη μέθοδο σαπωνοποίησης ,αν δεν κάνω λάθος .
Το καλό πινέλο δεν θα φτιάξει ποτέ καλό αφρό ,αν είναι εξ 'αρχής κακή η συνταγή του σαπουνιού ή της κρέμας .
Είτε είναι ασβός ,είτε γουρουνάκι ,είτε συνθετικό ...

Θα συμφωνήσω για το συνδυαστικό αποτέλεσμα άκρης και σώματος της τρίχας ασβού ,όσον αφορά την αίσθηση .
Αλλά,οι επόμενες γενεές συνθετικών πινέλων ξυρίσματος θεωρώ πως θα " ρίξουν άπαντα τα κάστρα " .
Ακόμη και αυτό της αίσθησης των κορυφαίων ασβών .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”