Η πρωτη μου ξυριστικη μηχανη ασφαλειας

Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Παίξε ελεύθερα με λεπίδες, μηχανές, σαπούνια, after shave

Δεν παίρνει και πολλές υποδείξεις το θέμα. Ότι σου κάνει καλύτερα.
Συνήθως μια Merkur 34c ή μια Edwin Jagger κάνουν τους νέους χρήστες να το χαίρονται παραπάνω.
Καλή αρχή κι από μένα
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
The Banker
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 22 Μάι 2018, 20:19
5
Has thanked: 6 times
Been thanked: 709 times
Ηλικία: 48

Καλημέρα και καλό μήνα ! Εγώ θα σπάσω την παράδοση και δεν θα προτείνω μια Edwin Jagger που είναι καταπληκτική μηχανή , αλλά θα αποφασίσω να εξελιχτώ μαζί με το χόμπι μας και θα σου προτείνω μια Rockwell 6c . Μηχανή Versatile και εξελισσόμενη μαζί σου ενώ διατηρεί όλες τις αξίες που έχει μια μηχανή για έναν εντελώς αρχάριο. Οι τρεις πλάκες που προσέρχονται στην συσκευασία είναι εκεί για να ικανοποιήσουν τόσο την ανάγκη σου να ξυριστείς απροβλημάτιστα στο 5 λεπτό όσο και το να πετάξεις την κεφαλή νούμερο 6 και να γίνεις Φρεντι Κρούγκερ .
Πρόταση δίκη μου λοιπόν , ξεκινάς με μια Rockwell 6c ένα Omega 10098 και ένα σαπούνι δυνατό και προχωράς !
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Σωστος ο ΒΑΝΚΕR!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Νομίζω όμως ότι ανεβαίνουμε πολύ, για αυτό ρώτησα αν ο φίλος έχει κάποιο συγκεκριμένο budget :)
Μιχάλης
ngalakto
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2019, 20:34
4
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 40

Καλησπέρα σε όλους.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Κατ'αρχήν να πω ότι όλες οι προτάσεις εχουν ληφθεί υπόψιν για μελλοντική χρήση.

Προς το παρών προσανατολίζομαι στη λύση της Lord όχι μόνο λόγω τιμής αλλά κυρίως επειδή είμαι σε δοκιμαστικό στάδιο.

Στο μυαλό μου έχω να δοκιμάσω πρώτα τη Lord και ανάλογα πως θα πάει να συνεχίσω τις δοκιμές με άλλη μηχανή και ξυραφάκια σε κανα μήνα.Ελπίζω τα περίπου 20-22 ξυρίσματα που υπολογίζω να κάνω με τη Lord μέσα στο Δεκέμβριο να είναι αρκετά για να διαμορφώσω μία αρχική άποψη.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Νίκο, αφού έχεις ήδη καταλήξει στην lord, δεν υπάρχει λόγος να σου προτείνω μηχανή.
Αυτό που έχω να σου προτείνω - συμβουλεύσω είναι να αγοράσεις διάφορα ξυραφάκια. Κι αυτό γιατί εκτός του ότι είναι το πλέον υποκειμενικό αντικείμενο στο ΠΞ, μια μηχανή μπορεί να αλλάξει χαρακτήρα από το ξυράφι, όσο απίστευτο κι αν μπορεί να σου ακούγεται.
Καλή επιτυχία λοιπόν και καλώς όρισες στον κόσμο μας.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Κι εγώ προτείνω τη Lord L1822 αλλά πάρε και μιά βαρύτερη λαβή γιατί αυτή της Lord είναι πολύ ελαφρή και δε θα μάθεις να μην ασκεις πίεση.Το
Αliexpress πουλάει λαβές με 4-8ευρώ(γραψε RAZOR HANDLE) και πιστεύω οτι ταιριάζουν με την Lord.Είναι καλή η Lord για ξεκίνημα αλλά με μια βαριά λαβή γιά να μάθεις να μην βάζεις πίεση όπως στα πλαστικά.Ειναι καλή για καθημερινό ή για μέρα παρά μέρα.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Πάντως και με την αλουμινένια λαβή η Lord L6 (αυτή είναι η L1822) είναι σαφώς πιο βαριά από τη Mach 3, π.χ.

Προσωπικά θα σύστηνα στον φίλο να τη δοκιμάσει έτσι όπως είναι. Δεν χρειάζεται πίεση, ίσα-ίσα το πιο ελαφρύ handle "ρίχνει" το βάρος στην κεφαλή και κάνει πιο εύκολη την καθοδήγησή της. Θεωρώ ότι είναι μία πανέξυπνα φτιαγμένη μηχανή (γι' αυτό και έχει τόσο μεγάλη εμπορική επιτυχία, σε συνδυασμό με την προσιτή τιμή της).

Το λέω βέβαια αυτό εγώ που έχω κάνει πάνω από 500 ξυρίσματα με τη Lord εδώ και πέντε χρόνια και είναι σαν προέκταση του χεριού μου πλέον. Αλλά και όταν την πρωτοπήρα ήμουν σχετικά αρχάριος, δεν είχα μάθει καλά ούτε την Jagger και δεν δυσκολεύτηκα καθόλου να τη μάθω κι αυτήν.
ngalakto
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2019, 20:34
4
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 40

Καλησπέρα στην παρέα.

Η παραλαβή έγινε, όπως και το πρώτο ξύρισμα.

Τελικά αγόρασα την Lord μαζί με ένα σετ ξυραφάκια Lord Platinum και άλλο ένα Astra Platinum.

Να πω αρχικά ότι τη μηχανή την αισθάνομαι βαριά στο χέρι μου αλλά τονίζω ότι μέτρο σύγκρισης έχω τα πλαστικά ξυραφάκια μίας χρήσης.

Την δοκίμασα με το ξυραφάκι που είχε η συσκευασία της μηχανής μέσα και τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα. Από άποψη ερεθισμών,το δέρμα μου ήταν σε καλύτερη κατάσταση μετά το ξύρισμα αλλά αυτό ίσως να οφείλεται στο ότι φοβόμουν αρκετά μήπως κοπώ και δεν έβαλα καθόλου πίεση στην κεφαλή.
Αποτέλεσμα αυτού ήταν να μην ξυριστώ όσο βαθιά θα ήθελα αλλά δεν απογοητεύομαι.

Λίγο αργότερα σήμερα λέω να δοκιμάσω με ένα Astra μήπως καταλάβω κάποια διαφορά και θα επανέλθω!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Γιατι δεν χρησιμοποιησες τα ξυραφακια που αγορασες ? Συνηθως αποφευγουμε αυτα που συνοδευουν τις μηχανες, οταν ειναι σε μονη συσκευασια.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”