Kολωνιες μενουνος.

Jimmy
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2019, 21:33
4
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

herco έγραψε: 13 Νοέμ 2019, 12:04 Σε καθε ανθρωπο κρατανε διαφορετικα - ακομα και στο ποση ωρα τις μυριζει ο ιδιος υπαρχουν διαφορες. Επισης και το ιδιο το αρωμα παιζει ρολο, πχ το 85αρι Τριανταφυλλο του Μενουνου μπορει να μυριζει και 24 ωρες χαλαρα. Για τιμες στο ΕΠΙΚΑΛ δεν γνωριζω, ειναι ομως ενα τηλεφωνο μακρια σου ;)
Σε ευχαριστώ πολύ το φουζερ βασικά ήθελα να ξέρω στο περίπου πόσο διάρκεια έχει στο 85αρι,σε ευχαριστώ πολύ,respect
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Vavous έγραψε: 13 Νοέμ 2019, 18:41 Η Μενούνος μύρο ξεχωρίζει.
Εικόνα
Εμένα πολλές μου μοιάζουν στη μυρωδιά. Έχω 6 μπουκαλάκια διαφορετικά αρώματα και δε μπορώ να πω πως αφού τις μυρίσω όλες ξεχωρίζω κάποια.
Ίσως να ναι γιατί συνηθίζει η μύτη μου.
Ούτως ή άλλως όμως, 1-2 ώρες μετά η μυρωδιά χάνεται (όπως και πρέπει κατ εμέ για asl). Μιλάω κι εγώ για 60άρια
Μπορεί να αυξηθεί η επίδραση της οσμής αν λίγο μετά την κολώνια βάλουμε κάποια κρέμα ξυρίσματος. Προσωπικά χρησιμοποιώ την άοσμη Arko από μικρό σωληνάριο, πολύ παχιά οπότε βάζω λίγο. Σα να εγκλωβίζει την κολώνια στο δέρμα μετά και αγγίζοντας το πρόσωπο μυρίζει το χέρι για αρκετή ώρα. Δεν μπορώ να κρίνω αν μυρίζει το πρόσωπο κι από μόνο του.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Jimmy
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2019, 21:33
4
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Οι κολωνιες Μενούνος 85 βαθμών είναι eau de toilet????
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ο διαχωρισμος σε EDC, EDT και EDP γινεται με βαση το ποσοστο αρωματος που περιεχουν και αρα απο τη (μεση) διαρκεια τους στο σωμα μας. Με βαση τη διαρκεια λοιπον, οι κολωνιες 85 βαθμων του Μενουνου, ειναι, οπως και ο ιδιος τις χαρακτηριζει, EDT.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Την φουζερ την πεταξα αμεσως γιατι ηταν ολοιδια
με το καθαριστικο δαπεδων στο νοσοκομειο που δουλευα επι 35 χρονια. (ΜΑΠΑΧΑ)
Επισης πηρα λεμονι και πευκο και τα τεσταρα.
Συμπερασμα: ειναι αδυνατον να χρησιμοποιεις χρονια τα υπεροχο λεμονατο speick και το πευκατο pino sylvestre
και να θελησεις να πας στα αντιστοιχα μενουνος. Διαμαρτυρεται λιαν εντονως η οσφρηση σου.
Με αλλα λογια οτι πληρωσεις παιρνεις.
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Δοκίμασε το Τυπου Le male και θα με θυμιθείς !!! πραγματικά δεν εχω ακούση ασχημα σχολια !!!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεκτο Θεοδωρε - αλλα και απο την αλλη το Λεμονι του Μενουνου ειναι λεμονι και το Πευκο του ειναι πευκο. Ενω το Speick δεν ειναι μονο λεμονι και το Pino δεν ειναι μονο πευκο. Αν ψαχνεις καποιες βασικες μυρωδιες κολωνιας, ισως το εκτιμησεις αλλιως. Επισης Μενουνος δεν ειναι μονο το Λεμονι, Πευκο, Φουζερ και Λεβαντα - ειναι δυσκολο να βρεις αλλου πειστικες μυρωδιες οπως Αγιοκλιμα, Νυχτολουλουδο, Σανδαλοξυλο, Μανολια, Συκο, Βανιλια κλπ σε απλη κολωνια.
Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Theodoros έγραψε: 04 Δεκ 2019, 12:47
Επισης πηρα λεμονι και πευκο και τα τεσταρα.
Συμπερασμα: ειναι αδυνατον να χρησιμοποιεις χρονια τα υπεροχο λεμονατο speick και το πευκατο pino sylvestre
και να θελησεις να πας στα αντιστοιχα μενουνος. Διαμαρτυρεται λιαν εντονως η οσφρηση σου.
Με αλλα λογια οτι πληρωσεις παιρνεις.
Θεοδωρε και εμένα κάποια αρώματα δεν μου αρέσουν συμφωνο μαζί σου.
Το λεμονακι όμως νομίζω ότι είναι εξαιρετικό.
Και περιέχει αιθέρια έλαια λεμονιού και περγαμόντο.
Έγραφα μαζί με τον Herco.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

H Old Spice πάντως που έχω πάρει είναι πολύ καλύτερη από την Old Spice που κυκλοφορεί στο εμπόριο αυτή τη στιγμή.
Σίγουρα πιο κοντά στην παλιά, κάπου ανάμεσα στο παλιό ASL και το σαπούνι.
Μιχάλης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Η old spice από p&g είναι reformulated και η διάρκεια της παρότι είναι edt δεν φτάνει ούτε στο μισό της διάρκειας της Μενούνος Old spice που είναι και κολώνια.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”