Το ξύρισμα στον μπαρμπέρη!

Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

γενικως δεν ξυριζεσαι καλα σε κουρειο... ειτε ειναι πρωην κομμωτης ειτε νυν μπαρμπερης

εμενα ο κουρεας μου ειναι απο τους πιο παλιους στην Αθηνα

βλεπω τι κανει και ψιλοφρικαρω

βρε παιδια,

μηπως να ανοιγαμε ενα νημα (αν δεν υπαρχει) με τα μερη που μπορεις να ξυριστεις καλα στην Αθηνα?
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

herco έγραψε: 02 Δεκ 2019, 18:58 Μα και οι μπαρμπερηδες δεν κουρευαν και ξυριζαν ?
Πλέον, λόγω μόδας, ο κάθε τυχάρπαστος που είχε κομμωτήριο ή ψιλομπαρμπέρικο, το ονόμασε BARBER SHOP, έβαλε ένα μουστάκι στη βιτρίνα και ένα κύλινδρο γλυφιτζούρι και πουλάει "παραδοσιακό κούρεμα/ξύρισμα". Προφανώς κάνει άθλια και τα δυο.
Συνήθως αφήνει και μουσάρα ενώ είναι τίγκα στα τατουάζ με ψαλίδια, σαβέτες και κουζινομάχαιρα. Λες και αν τον δούμε εκτός του Μπάρμπερ σοπ δεν θα καταλάβουμε τι δουλειά κάνει ή πόσο τη γουστάρει.

Προσωπικά όταν δω μουσάρες και δάχτυλα τίγκα στα τουτουάζ δεν πατάω εις το κατάστημα.

Κλασικό παράδειγμα ένας μπαγλαμάς στα μέρη μου. Πρώτα είχε κομμωτήριο για άντρες/γυναίκες. Μετά το γύρισε σε μπάρμπερ σοπ.
Κουρεύτηκα 3-4 φορές και όταν πήγα σε έναν πραγματικά καλό κουρέα μου είπε "Μόνος σου τα κόβεις τα πλαϊνά;" :omg
Νόμιζα ότι μου έκανε πλάκα. Δυστυχώς δεν αστειευόταν. :dt
Εντωμεταξύ χθες είδα ότι ο ίδιος τενεκές διαφημίζει ξύρισμα με χοτ τάουελς κλπ κλπ. Άντε τρέχα γύρευε τι βλακείες θα κάνει.

Γεμίσαμε άσχετους στο αντρικό κούρεμα. Τους κάνουν όλους ίδιους, και καλά "old school", και δεν ξέρουν ένα κούρεμα της προκοπής.
Τώρα κάνουν και ξύρισμα.

Βρε μακριά λέμε!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Όπου φυσάει ο άνεμος είναι οι περισσότεροι.
Η μόδα του μπαρμπέρη ξεκίνησε τα τελευταία 4-5 χρόνια.
Μέχρι τότε, τα μπαρμπέρικα τμήματα των σχολών ήταν ερημωμένα.
Όταν ο άλλος λοιπόν πήρε το δίπλωμα πριν από 2-3 χρόνια, πρακτικά σε ξυρίζει νέοπας.

Ξέρω κομμωτή με εμπειρία 30 ετών που έχει φάει τα νιάτα του στο εξωτερικό και στο κούρεμα δεν πιάνεται.
Του έδωσα μία DE να δοκιμάσει και μου τη γύρισε πίσω. Δεν συζήτησε καν να δοκιμάσει σαβέτα για να ξυριστεί, αν και έχει δική του για να κουρεύει.
Και φυσικά υπάρχουν τα φαινόμενα "έλα μωρέ, αφού έχεις το δίπλωμα του κομμωτή, δώσε τα παράβολα να σου δώσω και το δίπλωμα του μπαρμπέρη. Τι είναι;"
Και το ακόμη χειρότερο, να ανοίγεις μαγαζί νοικιάζοντας δίπλωμα άλλου και να μην ξέρεις την τύφλα σου.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Ωχ, παίζουν και τέτοια φαινόμενα??????????? Με νοικιάρικο δίπλωμα?????????
ΕΛΛΑΔΑΡΑ Η ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ (τι AMERICA LAND OF THE FREE και μακακίες! Εδώ γεννήθηκε και ζει ο φιλελευθερισμός!)
Let the music play
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Να διορθώσω αν επιτρέπεται.
Όχι ο φιλελευθερισμός(αυτό είναι κάτι άλλο),ο φιλολαμογισμος και η ρεμουλα.
Αλλά βγαίνουμε εκτός θέματος (δευτέρα φύσις).
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Ε ναι, γιατί σε εκπλήσσει Dr; :)

Για να ανοίξεις μαγαζί χρειάζεσαι δίπλωμα.
Έχει σημασία αν αυτός που έχει το δίπλωμα είναι εκτός μαγαζιού ή όχι από τη στιγμή που δουλεύει στο κεφάλι σου ένα 17άχρονο που παίρνει 400€ το μήνα;
Ή νομίζεις ότι ο Vidal Sassoon που έχει και εγώ δεν ξέρω πόσα μαγαζιά στο όνομά του, κυκλοφορεί με το ελικόπτερο για να χτενίζει όλους τους πελάτες;
Πάνε οι κυράτσες στον κάθε "Vidal Sassoon", τις χτενίζουν πιτσιρίκια που μόλις βγήκαν από τη σχολή και χαίρονται.
Έτσι, κάποιοι βρίσκουν έναν κομμωτή με δίπλωμα να ανοίξει το μαγαζί στο όνομά του και δουλεύουν και καλά σαν υπάλληλοι, δίνοντας πρακτικά ενοίκιο για το δίπλωμα.
Οι Πακιστανοί για παράδειγμα, που έχουν πολύ δεμένη κοινότητα, έχουν κάποιον που έχει πάρει το δίπλωμα και το χρησιμοποιούν άλλοι 50 για να έχουν μαγαζί.
Και το κράτος δεν έχει το δικαίωμα να κάνει κάτι. Αλλιώς δεν θα μπορούσε κάποιος να ανοίξει αλυσίδα.

Εγώ sorry, αλλά σε τέτοια μαγαζιά δεν πατάω το πόδι μου.
Θα πρέπει να δω έναν σοβαρό επαγγελματία που να τηρεί τις βασικές προδιαγραφές υγιεινής (πλακάκια πίσω από τον λουτήρα, τον κλίβανο σε μέρος που να φαίνεται κλπ) για να μπω ακόμη και για κούρεμα.
Μιχάλης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Γελάω με το μουστάκι.. :'(

Άβαταρ μέλους
civ-shaves
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 01 Αύγ 2019, 10:16
4
Has thanked: 3018 times
Been thanked: 494 times

Πάντως, προσωπικά, μου αρέσουν τα απλά πράγματα και όχι τόσο τα "φρου-φρου κι αρώματα". Αν υπήρχε ένας μπαρμπέρης σήμερα με πεντακάθαρο μαγαζί (κι εννοώ να ανοίγεις την πόρτα και να αστράφτουν τα πάντα) κι ας μην είναι χλιδάτο, και να ξέρει να ξυρίζει απλά και παραδοσιακά (έστω και χωρίς πετσέτες κλπ), θα πήγαινα σίγουρα 1 φορά την εβδομάδα για ξούρισμα. Αλλά, όμως, να ξυρίζει κι όχι να γδέρνει...

macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Αυτός μάλιστα.... XD
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Εγώ πάλι άμα δω μάγειρα με τατουάζ και μπιχλιμπίδια στρίβω. :puke-left: :puke-right: :btt
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”