Το ξύρισμα στον μπαρμπέρη!

Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Απο τον γνωστο δασκαλο ξυρισματος φανταζομαι...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Πρέπει να έχουν συγκεκριμένο εξοπλισμό, να πάρουν μαθήματα, να περάσουν εξετάσεις...
Μιλάμε για καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος!
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
civ-shaves
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 01 Αύγ 2019, 10:16
4
Has thanked: 3018 times
Been thanked: 494 times

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου. Ήδη στο χώρο του πξ, αποφασίζω να με ξυρίσει ο κουρέας μου με σαβέτα. Κι αυτό, γιατί είναι ψείρας στην καθαριότητα. Scrub σε όλο το πρόσωπο, pre-shave, ζεστή πετσέτα και... ξούρισμα-σφάξιμο! Μετά κρύα πετσέτα, after shave κι ένα καυτήρι (έτσι μου το ‘πε) που με πέταξε στον αέρα από το τσούξιμο, για να κλείσει τις μικροπληγές από το... σφάξιμο. Τιμή για μένα 5€ (αλλιώς 10€). Σαν εμπειρία περιποίησης (πετσέτες κλπ) βάζω 10. Σαν ξύρισμα (που είναι και η ουσία) του βάζω... -10!!! Επίσης, συζητώντας με παλαιούς, δεν μου μίλησαν με τόση νοσταλγία για τους παλιούς μπαρμπέρηδες. Περισσότερο σαν μια ανάγκη μου περιγράφουν τη διαδικασία. Π.χ. την πετσέτα την είχαν καμία βδομάδα και γεμάτη τρίχες, σε ξύριζαν σίγουρα όχι bbs που λέμε σήμερα κλπ. Δεν ξέρω αν είναι όλα αυτά 100% αληθή, αλλά τείνω να πιστέψω πως όσο απολαυστικά και καθαρά ξυρίζομαι στο σπιτάκι μου, πουθενά αλλού...
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
4
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10940 times
Ηλικία: 24

Οι Ιταλοί και Τούρκοι κρατάν το "'άθλημα" ζωντανό μέχρι σήμερα. Εδώ άντε να βρείς κανά χιπστερομάγαζο με μουσάτο ή κανά τρελάρα στα γεράματα που δεν λέει να το κλήσει το ρημάδι.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Ένας επαγγελματίας μπαρμπέρης που σημαίνει ότι οι περισσότεροι ξεκίνησαν παραγιοί η μαθαίνοντας από πάτερα σε γιο
δεν σφάζει,είναι μάλλον απίθανο να συμβεί αυτό όταν κάνει 50-70 ξυρίσματα την ημέρα να μην έχει χέρι αλφάδι
η να μην ξέρει να κουρεύει,μιλάω γι αυτούς που έγραψαν ιστορία χρόνων και άφησαν όνομα που κανείς τυχαία δεν αποκτά
με μια λέξη επαγγελματίες.
Μιλάω για αυτούς τους ανθρώπους που αγάπησαν αυτό που έκαναν, τους εν γένει επαγγελματίες προς ένδειξη σεβασμού.
Πάντα θα υπάρχουν και οι< άλλοι> σε όλα τα επαγγέλματα!
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Tzimisce έγραψε: 02 Δεκ 2019, 19:33 Πρέπει να έχουν συγκεκριμένο εξοπλισμό, να πάρουν μαθήματα, να περάσουν εξετάσεις...
Μιλάμε για καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος!
Τα ξερω αυτα Μιχαλη - απλα θυμηθηκα τον εναν και μοναδικο που δινει τα διπλωματα. Ευτυχως που αλλαξε τα Shave Doctor που προωθουσε στους μαθητες του :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
civ-shaves
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 01 Αύγ 2019, 10:16
4
Has thanked: 3018 times
Been thanked: 494 times



Πώς τον βλέπετε τον εν Αγγλία προφέσορα του πξ (wet shaving academy) ;

Εγώ, πάντως, θα ήθελα να με ξυρίσει. Αν και πιστεύω πως θα με ... ξούριζε (και μάλιστα κόντρα) και οικονομικά...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ωραιος! Ξεχωριστο στυλ, διαφορετικο πιασιμο, ελαφρυ χερι - και δευτερο περασμα με λαδι. Βαλε και μενα στη λιστα των υποψηφιων πελατων του ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
civ-shaves
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 01 Αύγ 2019, 10:16
4
Has thanked: 3018 times
Been thanked: 494 times

Ήμουν σίγουρος! Πώς φαίνεται ότι ο άνθρωπος το έχει, ε; Και το μαγαζί του, καθόλου ντεμέκ. Και φοβερή αφήγηση.

Σε άλλο βίντεο, του αυτού καναλιού, φαίνεται να διδάσκει γυναίκας! Φαίνεται ο μάστορας από μακριά!
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

herco έγραψε: 02 Δεκ 2019, 20:29 Τα ξερω αυτα Μιχαλη - απλα θυμηθηκα τον εναν και μοναδικο που δινει τα διπλωματα. Ευτυχως που αλλαξε τα Shave Doctor που προωθουσε στους μαθητες του :D
Α, δεν τα ξέρω εγώ αυτά... :)
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”