Μπολάκι ξυρίσματος (scuttles)

mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Αγοράστηκε το qshave για να κρατάει ζεστο τον αφρό. Του jumbo εχω 2 διαφορετικά
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1504
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11596 times
Been thanked: 11881 times
Ηλικία: 48

Ευκαιρία το qshave τώρα που θα έχει και την προσφορά 11.11 (έντεκα Νοεμβρίου)
Παναγιώτης
nikoskat
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 03 Ιουν 2013, 22:11
10
Τοποθεσία: athens
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times
Ηλικία: 53

NavalArchitect έγραψε: 20 Ιουν 2016, 00:19 To 1998, ένας ξακουστός Ιάπωνας βιομηχανικός σχεδιαστής έλαβε βραβείο σχεδίασης για μία οικογένεια προιόντων οικιακής χρήσης. Το όνομα του σχεδιαστή ήταν Sori Yanagi (γενν. 1915) και το μεταλλικό μπωλ της Aesop ήταν ένα από τα αντικείμενα για τα οποία είχε δοθεί το βραβείο.

Εικόνα

Οι φωτογραφίες που παραθέτω είναι από το διαδίκτυο.

Εικόνα

Εικόνα

Το μπωλ είναι από stainless steel και φέρει διαστάσεις: πλάτος 60mm στη βάση, 130mm διάμετρο στο άνοιγμα και βάθος 48mm.

Από εμπειρία και σχόλια άλλων wet shavers που έχουν διάφορα μπωλ και scuttles (SWK, Dirty Bird, κλπ.) αναφέρεται πως αυτό το μπωλ τους κάνει μακράν την καλύτερη σαπουνάδα.

Με δεδομένο το ότι ακόμη και σε ένα απλό μπωλ του €1 μπορεί να γίνει πάρα πολύ καλή και γρήγορη σαπουνάδα, η δουλειά της δημιουργίας καλού lather είναι κατά πολύ μεγάλο ποσοστό θέμα διάρκειας/προσπάθειας κι εμπειρίας, και λιγότερο του μπωλ που χρησιμοποιείται.

Όμως ομολογουμένως το εν λόγω μπωλ είναι κομψό σχεδιαστικά, και με €12 ταχυδρομικά για Ελλάδα διατίθεται στην Ευρώπη από την Aesop Γαλλίας. Το κόστος του είναι €20.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Φιλε το βλεπω στο σαιτ της AESOP και το ζαχαρωνω
dimitrisvar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 21 Ιαν 2021, 18:11
3
Has thanked: 12 times
Been thanked: 37 times

πολύ καλά μπώλ είναι της goodfellas οπως και της saponificio varesino,όπως επίσης και της fine accoutrements.
FamG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 19 Μάι 2021, 21:02
2
Has thanked: 2 times
Been thanked: 83 times

Goodfellas ξύλινο. Πολύ καλό.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5898
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27336 times
Been thanked: 38859 times
Ηλικία: 54

Ως σκληροπυρηνικός μπολαδεράς κι αφού δοκίμασα από μεταλλικό μπολ ΙΚΕΑ με κολλημένο δίλεπτο στον πάτο, Aesop bowl, κεσέδες από γιαούρτι, πορσελάνινα Εγγλέζικα scuttles, custom παραγγελία, Γιαπωνέζικο Suribachi, μέχρι ότι πουλάνε τα Ευρωπαϊκά και Αμερικάνικα ξυριστομάγαζα, έχω καταλήξει σ' αυτά τα δυο:

Το μικρό Περέιρα για ταξιδιωτικό.
Άθραυστο σκληρό υλικό, ιδανικό για μικρότερα πινέλα.

Και ένα 3D printed από ξυριστοκαναλάρχη ονόματι sig solo.
Ελαφρύ, τέλειο γκριπ, κοίλα τοιχώματα για να μη βγαίνει το λάδερ απ'όξω, με τέλειο ύψος και διάμετρο για να μην κοπανάει το πινέλο σε αυτά. Μειονεκτήματα: πρώτον, είναι κακάσχημο, δεύτερον το τριγωνικό σχήμα στον πάτο προεξέχει πολύ με συνέπεια να μένουν κολλημένα υπολείμματα των σκληρών σαπουνιών και να καθαρίζονται δύσκολα.

Εικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
VOODOO
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2021, 12:40
2
Has thanked: 7135 times
Been thanked: 7582 times
Ηλικία: 41

Yaqi bowl
Εικόνα
Το αγαπημένο μου μπολ για μαρέγκα...
Εικόνα
....μεγάλο άνοιγμα,σωστές αυλακώσεις στον πάτο,καλη τιμή και εύκολο καθάρισμα


Στα μείον θα έβαζα το βάρος του και φυσικά αν πέσει το κλαις
όλα καλά θα πάνε..... }:) }:)
freestyler
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 04 Ιουν 2021, 00:54
2
Has thanked: 6 times
Been thanked: 80 times

Ξεκίνησα με ένα Muhle RN6 γύρω στα 18 ευρώ και μπορώ να πω οτι είναι από τις χειρότερες αγορές που έχω κάνει.
Είναι πολύ μικρό και απλά δεν γίνεται δουλειά. Απορώ ποιος το βρίσκει χρήσιμο; Ούτε για μούλιασμα πινέλου δεν κάνει.

Μετά πήρα το Yaqi bowl κι εγώ που φαίνεται πάνω και βρήκα την υγειά μου.
Το κανάλι μου με ξυριστικά βίντεο κεφαλιού: https://www.youtube.com/c/HeadShaves
hpantes
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 27 Οκτ 2021, 08:06
2
Has thanked: 10 times
Been thanked: 21 times

Συμφωνώ για το muhle. Τραγικά μικρό
Πήρα ένα tatara από πορσελάνη και σώθηκα
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2107
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8476 times
Been thanked: 11464 times
Ηλικία: 55

Το μοναδικό μπωλ από πλαστικό αντιγραφή επώνυμου, που έχω πάρει τον 10/2017 για 3.63 δολλάρια κ δωρεάν μεταφορικά. Εδώ κ χρόνια χρησιμοποιείται σχεδόν αποκλειστικά για μούλιασμα. Θα μου πει κάποιος γτ δε χρησιμοποιώ απλά μια κούπα. Γτ θα είχα σπάσει πάνω από 20 κούπες. Για τα κεραμικά μπωλ που βλέπω εδώ πόσο στοιχίζουν, ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω.

Εικόνα
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”