Πάμε για τ'αστέρια: Λεπίδες Astra (ASS, ASP, AKP)

Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Αυτες που πουλουν σε Τουρκια και Μεση Ανατολη δεν τις πειραξαν ακομη.Και εκεινες τις παλιο Σπουτνικ(YMMV).Εκεινες τις κοκκινες τις Gillettte stainless που στην ευχη τις διαθετουν; Πολυ καλες με την 37c για εμενα.Βγηκα εκτος θεματος αλλα με τρωει η απορια...
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5898
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27338 times
Been thanked: 38871 times
Ηλικία: 54

Γι' αυτό στοκάρουμε για τα γεράματά μας απ΄αυτές που μας αρέσουν. Χωρίς πανικό εννοείται.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Σε κάποιο ξένο ξυριστο-forum ,όχι πολύ καιρό πριν ,είχα διαβάσει ανάρτηση στην οποία λίγο-πολύ
ο γράφων υποστήριζε ( με αρκετά στοιχεία ,μάλιστα ) πως η PG/Gillette αγοράζει εργοστάσια κατασκευής DE λεπίδων και στη
συνέχεια είτε μειώνει τη παραγωγή ,είτε υποβαθμίζει τη ποιότητα ,είτε τα κλείνει εντελώς .
Αν και φαίνεται ίσως ως "θεωρία συνωμοσίας " προσωπικά θεωρώ πως όντως ίσως να μην απέχει και πολύ από τη πραγματικότητα .
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7513 times
Ηλικία: 52

Η P&G καταστρέφει ότι πιάσει στα χέρια της. Από το Old Spice μέχρι τα υγρά πιάτων. Προσωπικά αποφεύγω να αγοράσω τα προϊόντα τους (εκτός των Old spice).
Let the music play
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Tι έπαθαν τα astra?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4527 times
Ηλικία: 47

Η νεα version της Astra Superior Platinum, με τα ημιδιαφανα laser engraved γραμματα, δεν κοβει τιποτα. Παντα σε σχεση με τα αγαπημενα υπεροχα κοφτερα-γλυκα παλαιοτερα.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
not_is
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 04 Οκτ 2019, 14:57
4
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 873 times
Been thanked: 1461 times
Επικοινωνία:

Παναγιώτη θα συμφωνήσω μαζί σου.
Νότης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5898
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27338 times
Been thanked: 38871 times
Ηλικία: 54

Δεν διαφωνώ κύριοι, τα μούσια σας σεις μόνο τα ξέρετε. YMMV πάντα.

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο να θέλουν να ρίξουν την ποιότητα σε κάτι τόσο ευτελές. Για να αγοράζουμε πιο συχνά; Ή για να μας ωθήσουν στα πολυλέπιδα; Έχετε διαβάσει κάπου τι συμβαίνει -αν συμβαίνει κάτι- με τις λεπίδες; Όχι απόψεις και θεωρίες, απ' αυτές έχουμε όλοι, αλλά επιβεβαιωμένη πληροφορία. Προφανώς δεν συμφέρει να βγάζουν τα εργοστάσια αθάνατες λεπίδες τύπου Tungsten και Swedes αλλά να 'χαλάνε' σκόπιμα τα προϊόντα τους;

Δοκιμάσατε να κάνετε συγκριτικό τεστ με φρέσκιες λεπίδες με την ίδια μηχανή και το ίδιο σαπούνι; Μισό πρόσωπο με τη μια λεπίδα, το άλλο μισό με την άλλη; Κάντε το και πείτε αν όντως αισθάνεστε διαφορά μεταξύ παλαίας και νέας λεπίδας. Και πείτε το αποτέλεσμα μετά από τρία περάσματα. Ακόμα και η θερμοκρασία παίζει ρόλο, άλλη αίσθηση έχει το δέρμα το χειμώνα κι άλλη το καλοκαίρι που θέλει πιο ήπιες καταστάσεις.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Συμφωνώ εν μέρει (ειδικά με την τελευταία παράγραφο όπου όλοι σχεδόν το έχουμε βιώσει ότι γίνεται μύλος) αλλά να πω την άποψή μου ότι ειδικά για τις astra (bleu - sp) συμφωνώ. Και πιστεύω ότι πέρα από το κέρδος που αποσκοπεί μια εταιρεία (και το οποίο δεν έρχεται κατ'ανάγκη από την πιο συχνή αγορά από όλους εμάς αλλά και από το χαμήλωμα του κόστους παραγωγής) πολλές φορές κάνει και λάθος εκτιμήσεις ή μελέτες όπως πιθανόν να συνέβει με την εκτίμησή της (πάντα πιθανόν) για την επίπτωση που θα έχει μία πτώση της κοπτικής ικανότητας και γενικά συμπεριφοράς της λεπίδας με πιο χαμηλό κόστος παραγωγής.
Είπαμε όμως ότι ο μπαχτσές έχει απ' όλα. Λεπίδες μιλιούνια. Πάμε γι άλλα αν δεν μας ικανοποιεί κάτι.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Στις πράσινες Άστρα συμφωνώ και εγώ με τον Παναγιώτη. Έχω κάνει και πείραμα μισό πρόσωπο με τις Version 1 και μισό με τις Version 2. Οι καινούργιες ήταν σα να με εγδερναν. Δοκίμασα και 2η φορά μήπως ήταν μάπα το ξυραφάκι. Τίποτε. Στο τέλος μου άφηναν και ένα αίσθημα καψίματος στο δερμα. Δε νομίζω οτι ειναι κάποιο είδος συνομωσιας, αυτό που νομίζω είναι ότι στις συγκεκριμένες κάτι άλλαξε στην επεξεργασία ή στα coatings, προφανώς για το καλύτερο, αλλά σε εμένα δεν δουλεύει δυστυχώς. Δεν μπορώ να πω όμως το ίδιο για τις μπλέ Άστρα. Και στις παλιές και στις νέες δεν υπάρχει καμία διαφορά! Την ίδια αίσθηση έχουν. Γλυκιές και κοφτερές! :think:
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”