Ρroraso κρέμα - σαπούνι

macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Αύριο θα ξυριστω με το πράσινο proraso για παραδειγματισμό.
Άντε γιατί τα πήρα στο κρανίο.ταπηρωκρανιοθηκα δηλαδή εις τα ελληνικά! :violence-ripper:
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

YMMV ...
Δοκίμασα το κόκκινο....
Πολύ "φτωχός " αφρός και ξεραίνεται στο πρόσωπο σε χρόνο dt .
Γλίστρημα και προστασία " μπιλοζιρια " αμφότερα .
"Μετά -ξυριστικά " δε ,άφησε ένα πρόσωπο "στεγνό" και με "τραβήγματα" ,λες και είχα ξυριστεί με φρεσκότατο ασβέστη .
Σίγουρα καλύτερο από αφρό του τενεκέ ,
αλλά από την άλλη το Παπουτσάνης γλυκερίνης ή το "καραβάκι" και φτηνότερα είναι και μάλλον καλύτερο ξύρισμα προσφέρουν.
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Ότι ευχαριστεί τον καθένα είναι μια χαρά.
Κάποιες φορές απλά, μπορεί να δοκιμάσεις κάτι ακόμα και να αναθεωρήσεις την γνώμη που είχες.
Όπως όλα (σχεδόν) στην ζωή!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Σήμερα ξυριστηκα με το λευκό puck της εταιρείας και έκανα ξυρισματαρα.ουτε στέγνωνε ούτε έτρεχε.η προστασία είναι καλή ( δεν κινδυνεψα καθόλου ) ,το ξυράφι έκανε πατινάζ και μεταξυριστικα το μούτρο μου ήταν σε πολύ καλή κατάσταση( και όχι ξηρό ή λιπαρό). Σε γενικές γραμμές ένα αρκετά καλό σαπούνι ( σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα).θα ξαναξυριστω σύντομα (δηλαδή αύριο). :d

Εικόνα

Εικόνα
Ααα το ξέχασα,ευχαριστιεμαι όλη τη σειρά ( pre σαπούνι after).
Thodoris2403
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 27 Μάι 2019, 15:30
4
Has thanked: 287 times
Been thanked: 411 times
Ηλικία: 42

Προσωπικά, τη λευκή σειρά της Proraso τη συμπαθώ. Δεν τη χρησιμοποιώ συχνότατα αλλά μιας και ήταν από τα πρώτα σαπούνια που χρησιμοποίησα μου έχει αποτυπωθεί συναισθηματικά, αν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω. Δεν μπορεί να συγκριθεί με MWF ή με Cella, αλλά εγώ βάζω μπόλικο preshave (πάλι Proraso λευκό), στη συνέχεια καλοδουλεμένο αφρό από το σαπούνι και κάνει ωραιότατο πατινάζ. Το μεγάλο της αρνητικό είναι ότι ξεραίνεται γρήγορα στο πρόσωπο, αλλά αν το δουλέψεις στο πρόσωπο με μπόλικο νερό το πρόβλημα μειώνεται. Το aftershave balm καλό, δεν αφήνει λιπαρότητα αρκεί να μην το παρακάνεις με την ποσότητα.
Το άρωμά της στην αρχή δε μου άρεσε καθόλου, αλλά στην πορεία το αγάπησα. Για ψυχολογικούς λόγους τουλάχιστον, πιστεύω πως θα έχω πάντα μια σειρά λευκό Proraso στο ντουλάπι μου.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ακριβώς τα ίδια πιστεύω και εγώ για το λευκό Proraso!!! Μόνο που εμένα μου άρεσε η μυρωδιά του από την αρχή!!!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Thodoris2403
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 27 Μάι 2019, 15:30
4
Has thanked: 287 times
Been thanked: 411 times
Ηλικία: 42

Έχεις δοκιμάσει τη νέα formula (γράφει SUPER FORMULA στο κάτω μέρος της ετικέτας);
Πλέον το άσπρο δεν έχει μενθόλη. Ένα ωραίο δροσιστικό, φρέσκο και γήινο άρωμα.
Και από ιδιότητες λένε πως έχουν βελτιωθεί αρκετά.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Το τελευταίο το αγόρασα τον Ιούλιο, δεν γράφει κάτι από κάτω. Πάντως επειδή το θεωρώ καλοκαιρινό άρωμα μου άρεσε που είχε μενθόλη.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
brandnewshaver2020
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 09 Σεπ 2020, 21:08
3
Has thanked: 39 times
Been thanked: 102 times

Πρώτο ξύρισμα χθες με πράσινο proraso.
Ούτε έντονη μυρωδιά είχε ούτε αίσθημα παγωνιάς είχε, όπως διάβασα από κάποιους.
Το βρήκα πολύ διακριτικό το άρωμα του και αφήνει μια αίσθηση δροσιάς στο πρόσωπο.
Μου άρεσε που δεν ήταν τόσο έντονα.
Αφρίζει πανεύκολα και το πινέλο φορτώνει πολύ γρήγορα.

Για τα 2,80€ που το πήρα θεωρώ ότι είναι VFM.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Τα Proraso ειναι αυτα που ειναι: Μια Ιταλικη βιομηχανικη μαρκα ξυριστικων ευρειας κυκλοφοριας που στην εποχη των τενεκεδων και των πολυλεπιδων κανει επιδειξη σημαιας για το Παραδσιακο Ξυρισμα σχεδον παντου! Μπορει τα σαπουνια της να μην ειναι Valobra(pun intented :roll: ), ακομα τουλαχιστον, αλλα τα after, το Ω πινελο της και οι κολωνιες ειναι απο το μεσο ορο και πανω οχι μονο στην κατηγορια προϊόντων σουπερ μαρκετ αλλα και μερικων so called artisan προϊόντων...

ΥΓ @brandnewshaver2020 YMMV όπως παντα. Επειδη σε κοβω να σ αρεσουν τα βαρια αρωματα και η μενθολη, δοκιμασε το Dapper Dan Green και τα αφτερ της Fine. Κατα προτιμηση σε δειγματα πρώτα :mrgreen:
any shave you can walk away from, is a good shave!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”