Concord Super Stainless Platinum

FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Έχω πάρει ήδη (αν και δεν τις έχω δοκιμάσει με slant) :-) Προσωπικά δύσκολα ξεχωρίζω διαφορές ανάμεσα σε DE λεπίδες, εκτός από κάποιες που τραβάνε εμφανώς.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Οι λεπίδες Concord προσφέρονται και σε κυανή συσκευασία με την ονομασία Bluebird .
Έχοντας πλέον δοκιμάσει αμφότερες ,το επιβεβαιώνω και εγώ με τη σειρά μου .

Κάνοντας " bump" στο νήμα ,συνοψίζω μία φορά ακόμη κάποιες σημαντικές λεπτομέρειες για τις
λεπίδες Concord & Bluebird .
Λεπίδες κατασκευασμένες από σουηδικό ανοξ. χάλυβα ( Sandvik 13C26 ) με πάχος 0,076 χιλ .
Πολύ κοφτερές αλλά εξαιρετικά εύκαμπτες λεπίδες ,καθώς έχουν μικρό πάχος .
Αν συνδυαστούν με ξυρ. μηχανές που "πιάνουν" τη λεπίδα κοντά στις κόψεις της ,οι λεπίδες
αυτές δίνουν μπόλικα απολαυστικά & εξαιρετικά ξυρίσματα .
Το μικρό πάχος και οι πέντε διαφορετικές επιστρώσεις σχεδόν εξασφαλίζουν τα επαναλαμβανόμενα άριστα αποτελέσματα.

Απεναντίας ,με μηχανές όπου η λεπίδα "πιάνεται" μακριά από τις κόψεις της ( π.χ. R89 ) ,
οι λεπίδες αυτές δεν συνεργάζονται καλά .Η ευκαμψία τους τις καθιστά ανεξέλεγκτες και άτσαλες .
Πιθανώς ο κατασκευαστής τους επέλεξε το " λεπτό "πάχος ελάσματος 0,076 χιλ έναντι του συνηθισμένου 0,099 χιλ ,
λαμβάνοντας υπόψιν τις πέντε διαφορετικές επιστρώσεις ,που αναγκαστικά θα αυξήσουν το πάχος του ελάσματος κατά κάποια μικρόμετρα .

Πολύ καλές λεπίδες έως και άριστες ,αλλά με τον όρο πως συνδυάζονται με την/-ις κατάλληλη/-λες μηχανή/-ές .
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Στεφανε η επιλογη για λεπτο "παχος" ειναι θεμα μειωσης αρχικου κοστους. Οσο για τις επιστρωσεις ειναι σχεδον παντα 2. Μια με PTFE και μια με τα οξειδια. Συμφωνω βεβαια με την διαπιστωση σου για τις καταλληλες ξυριστικες μηχανες ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Για να είμαι ειλικρινής δε το έχω ψάξει ιδιαίτερα με τις επιστρώσεις ,Ηρακλή.
Γνωρίζω πάνω-κάτω τις ιδιότητες και το λόγο ύπαρξης κάθε διαφορετικού τύπου επίστρωσης ,
αλλά δεν γνωρίζω περαιτέρω λεπτομέρειες .

Πάντως ,ο κατασκευαστής των Concord/Bluebird ( αλλά και των Derby & Lion ) το έχει καμάρι
πως είναι ο μοναδικός -όπως υποστηρίζει -στον κόσμο κατασκευαστής,
που επιστρώνει τις κόψεις των λεπίδων - όπως ξανά υποστηρίζει - πέντε φορές !
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ε ναι, αν κερδιζει 15% απο το (λιγοτερο) υλικο κατασκευης θα εχει περιθωριο να ψεκαζει και να ξαναψεκαζει τις κοψεις. Παντως αυτο που δεν ξερουμε - και δεν θα μαθουμε - ειναι τι ειδους "ψεκασμο" κανει και ποσο υλικο χρησιμοποιει την καθε φορα σε σχεση με αλλους κατασκευαστες.

Δεν θελω επουδενι να τον μειωσω - ισα ισα που και τα Derby και τα Lion και τα Concord ηταν για χρονια αγαπημενα μου ξυραφακια :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Αν δεν είχε και αυτά τα επικά fail που πετάς όλο το κουτί...
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Ηρακλή ,ομολογώ πως σε έμενα αυτές οι λεπίδες μου "έκατσαν" περίφημα .
Με την υποσημείωση φυσικά ,πως οι ξυριστικές μηχανές μου "πιάνουν" τη λεπίδα λίγο πριν τις κόψεις της .
Παρά ταύτα ,ακόμη και σήμερα πολλές φορές διερωτώμαι και ο ίδιος πώς είναι δυνατόν η, φαινομενικά τουλάχιστον ,
"τσίπικη" Concord να "στέκεται" και να συναγωνίζεται σε αποτελεσματικότητα και απαλότητα με "θηρία"
δεκαπλάσιας τιμής αλλά και ,φαινομενικά τουλάχιστον ,ποιότητας .

Έχω κάνει (και συνεχίζω βέβαια να κάνω ) εξαίσια ξυρίσματα με λεπίδες όπως :
Feather ,GSB,Polsilver SI ,Gillete Rubie ,Gillete Platinum ( "darks" & "whites" ) ,Treet Platinum ,
Gillete 7oc SharpEdge ,Gillette 7oc Super Stainless,Gillette Nacet ,Permasharp και Kai ...

Σε καμία περίπτωση δεν περίμενα πως θα είχα εξίσου καλά ξυρίσματα με λεπίδες όπως οι Concord / Bluebird !
Πραγματικά φαίνονται τελείως "ψεύτικες" σε σχέση με πλείστες άλλες,αλλά τα φαινόμενα κάποιες φορές απατούν .

Προστέθηκε μετά από 9 λεπτά 35 δευτερόλεπτα:
Tzimisce έγραψε: 08 Ιαν 2020, 18:19 Αν δεν είχε και αυτά τα επικά fail που πετάς όλο το κουτί...
Πρόσφατα μου έκατσε και σε εμένα τέτοιο κουτάκι .
Ανοίγω τη πρώτη,τη τοποθετώ ,αρχίζω και ...Ωρέ ,γιατί δεν θερίζ' η έρ'μη ; !
Φευ ! Η δεύτερη επίσης ,η τρίτη επίσης ...
Ωιμέ ! Και η τέταρτη και η πέμπτη !
Όλο το κουτάκι !
Quality Control αλα τουρκα ...

Με 7€ τα είκοσι κουτάκια ( 35 cents έκαστο δλδ ) ,μικρό το κακό .
Αλλά δεν παύει να 'ναι μεγάλο το ξενέρωμα .
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Στην Rockwell 2c μια χαρα εκατσε και μου εδωσε εξαιρετικο ξυρισμα!
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1256
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10994 times
Ηλικία: 24

Πείρα και εγώ ένα πακετάκι (blue bird).
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Thodoris2403
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 27 Μάι 2019, 15:30
4
Has thanked: 287 times
Been thanked: 411 times
Ηλικία: 42

Δοκίμασα κι εγώ για δεύτερη φορά τα Lucky Strike... εεε... συγνώμη τα Concord ήθελα να πω.
Την πρώτη φορά που τα δοκίμασα με απογοήτευσαν, δεν έκοβαν καλά και τράβαγαν.
Άνοιξα σήμερα το δεύτερο κουτί και δοκίμασα μια λεπίδα. Λοιπόν, έχω να πω ότι μπήκαν στο top3 μου, και θα χρειαστώ μερικές δοκιμές ακόμη για να δω αν θα πάρουν την πρώτη θέση. Η περίεργη ηχητικά "λ" τώρα έδωσε ένα διαφορετικό ήχο, περισσότερο οξύ (λόγω του μικρού πάχους πιθανότατα), και τα 3 ημερών γένια κόβονταν σαν βούτυρο. Θα μπορούσα να είχα σταματήσει και στο τέλος του πρώτου πάσου. Πολύ βαθύ ξύρισμα, και προπάντων απαλό. Θυμήθηκα αυτό που είχε πει ο Στέφανος, ότι κόβουν σαν ακτίνα laser.

Προσέξτε στις φώτο τα σημάδια που μένουν στο ξυραφάκι από τις δοντάρες της "λ"... :mrgreen:

Εικόνα
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”