Σκιτσογράφοι, ζωγράφοι;;;

Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Για αρχή μια χαρά τα πας Ανδρέα. Θα σου πω τις συμβουλές που μου έδινε η δική μου δασκάλα ζωγραφικής. Προσπάθησε να βλέπεις τις σκιές και μη φοβάσαι να πατήσεις έντονα το μολύβι εκεί που υπάρχει πολύ σκιά. Θα σε βοηθήσει να δεις τις σκιές αν παρατηρήσεις το αντικείμενο με μισοκλείστα τα μάτια σου. Καλή συνέχεια.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Έχω την μεγάλη μου (12 χρονών) που ασχολείται με το σχέδιο από τη μέρα που γεννήθηκε...
Καλλιτεχνική φλέβα το καμάρι μου, μας έχει τρελάνει στο σπίτι. :D
Βλέπει στο youtube διάφορα και ζητάει συνέχεια καινούργια υλικά και ο μπαμπάς που της έχει αδυναμία ξεπαραδιάζεται.
Φέτος την πήγα και για ζωγραφική και η κατάσταση χειροτέρεψε.

Αυτά π.χ. τα έκανε πέρυσι τέτοιο καιρό, λίγο πριν ξεκινήσει τα μαθήματα (και για αυτό αποφάσισα να της τα ξεκινήσω).

Εικόνα

Εικόνα

Το "γυμνό" μη με ρωτήσετε πως της ήρθε, έπαιζε λέει με το κάρβουνο... :lmao

Ανδρέα, αν σου αρέσει είναι ένας εκπληκτικός τρόπος να ηρεμείς και περνάς χρόνο με τον εαυτό σου.
Στις σωστές σχολές δεν θα σε βάλουν σε καλούπι, γιατί θα καταστρέψουν ότι έχεις πραγματικά μέσα σου.
Θα σου δείξουν πως να χρησιμοποιείς τα υλικά και τέλος.
Από εκεί και πέρα, την κολοκύθα θα την ζωγραφίσεις όπως την βλέπεις εσύ και όχι όπως την βλέπουν οι άλλοι.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11136 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Το δέχομαι αυτό που λες Μιχάλη αλλά πιστεύω πως κάποια βασικά θα έπρεπε να υπάρχουν...
Πως να αποδώσεις σωστά το μέγεθος, το σχήμα, την σκιά...
Είναι σαν να πηγαίνεις να μάθεις γλώσσα προγραμματισμού και να σου λέει ο δάσκαλος από την πρώτη μέρα φτιάξε μου μια γεννήτρια τυχαίων αριθμών, χωρίς να σου έχει πει τίποτε άλλο. Ίσως υπερβάλω λίγο αλλά κάπως έτσι αισθάνομαι...
Αφού το έχει η κόρη σου το ταλέντο βοήθησε την όσο μπορείς. Πότε δεν ξέρεις.
Εγώ μικρός ζωγράφιζα πολύ καλά αλλά οι γονείς μου (απλοί άνθρωποι) με τα προβλήματα τους δεν το είδαν και δεν με βοήθησαν. Μετά απλά το παράτησα και κόλλησα με τα μηχανήματα του διαβόλου... }:D
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Την βοηθάω Ανδρέα όσο μπορώ, προσπαθώντας να μην τη φορτώσω όμως πολύ και αρχίσει να έχει θέμα με τα μαθήματά της.
Είμαστε η γενιά που θέλαμε να πάμε σε δραστηριότητες και οι γονείς μας δεν μας έτρεχαν, οπότε βγάζουμε το άχτι μας στα παιδιά μας νομίζω.
Και αυτά το εκμεταλλεύονται πιστεύω.
Κάπου εκεί πρέπει να βάζουμε εμείς ένα φρένο για να μην "κλατάρουν" και αυτά.

Έχω πάρε δώσε με τον πρύτανη της σχολής καλών τεχνών και μου έχει δώσει κάποια guidelines.
Σίγουρα πρέπει να σε βοηθήσουν να φτιάξεις π.χ. την σκιά που σκέφτηκες, πως θα πετύχεις το σχήμα που έχεις στο μυαλό σου, πως θα βγάλεις πρακτικά αυτό που έχεις στο μυαλό σου στο χαρτί.
Αλλά ως εκεί.
Η φιλοσοφία του είναι ότι αν ήθελαν να αποτυπώσουν ακριβώς αυτό που βλέπουν, θα έπαιρναν φωτογράφο και όχι ζωγράφο. :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11136 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Δειλά δειλά βήματα...

Με ενέπνευσε η φωτογραφία...
Εικόνα

Και έτσι προσπάθησα να την ζωγραφίσω...
Εικόνα

Πολλά λάθει και κενά που τώρα τα ανακαλύπτω καθώς τα συγκρίνω... :X
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Πολύ καλά τα πας !
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11136 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Το σημερινό μενού είχε αφηρημένη τέχνη...

Κατά σειρά δημιουργίας...
Η πρώτη και αποτυχημένη προσπάθειά μου... (όχι δεν είναι αφηρημένο και όχι δεν μου αρέσει)
Εικόνα
Η δεύτερη και ίσως το καμάρι μου... (Η ιδέα που είχα στο μυαλό μου ήταν παράθυρο τρένου με θέα, στο τέλος βλέπω παράθυρο φυλακής με θέα... το παράθυρο το έχω πάντως)
Εικόνα
Αυτό το αφήνω στην κρίση σας... (πολύ αφηρημένο για μένα :P) Βοηθάει αν το δεις από κοντά...
Εικόνα
Και ο δάσκαλος... (Bert)
Εικόνα
Οι φωτογραφίες δυστυχώς δεν αποτυπώνουν το πόσο "πετυχημένα" είναι κάποια από τα έργα...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Το πρώτο το αδικείς .
Αν ήταν "λάδι" και σε μεγάλες διαστάσεις ,άνετα διακοσμούσε το σαλόνι μου .
Το δεύτερο θα το προτιμούσα με τη σπιρτάδα του ακρυλικού και αυτό επίσης σε μεγάλες διαστάσεις .
Το τρίτο μου θυμίζει κάπως Ριχτερ (φέρνει λίγο στο έργο του " Νοέμβρης -Δίπτυχο " του 1989 ) ,αλλά το αφήνω να το πάρει άλλος ... :P


Εικόνα

Εικόνα

Download
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 26 Σεπ 2019, 08:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Τα links τα τοποθετουμε μεσα σε λεξεις
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11136 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ Στέφανε...
Η αλήθεια είναι ότι το πρώτο μου άρεσε αρχικά, μετά "επενέβη" ο δάσκαλος λέγοντας πως δεν είναι τόσο αφηρημένο...
Τα χρώματα αρχικά ήταν πιο έντονα και διαχωρισμένα. Έχει μια γλύκα, αλλά από μόνο του. Αν το συγκρίνω δηλαδή με το δεύτερο, διαλέγω το δεύτερο ασυζητητί.
Όλα είναι με ακριλικό. Το ίδιο μου πε και ο δάσκαλος, το ότι δηλαδή θα το ήθελε σε μεγαλύτερη διάσταση. Συμφωνώ απόλυτα, μεγαλύτερο θα ήταν έργο τέχνης XD
Για το τελευταίο δεν ξέρω, απλά έκατσα και έκανα ότι μου κατέβαινε εκείνη την στιγμή. Οι κυρίες εκεί μου είπαν πως τους θυμίζει Μαρκ Ρόθκο. Πραγματικά μέχρι σήμερα δεν ήξερα ούτε τον ένα, ούτε τον άλλο (Ριχτερ) :) Όσο ζεις μαθαίνεις...
Αν και με δυσκολεύουν αυτά τα "μαθήματα", με εξιτάρουν κατά κάποιο τρόπο. Δεν το περίμενα αυτό :think:
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Ο Ροθκο είναι πιο "μινιμαλιστής "σε σχέση με τον "σκοτεινό" Ριχτερ .
Και παίζει πιο πολύ με τις χρωματικές αντιθέσεις επίσης από ότι ο τελευταίος.

Να σου πω τη γνώμη μου ;
Η ζωγραφική θα αρχίσει να σου αρέσει ακόμη πιο πολύ ,όταν θα πάψεις να "μαθητεύεις " .
Όταν πλέον δεν θα υπάρχουν συγκεκριμένες "οριοθετήσεις" και "ντιρεκτίβες " .
Τότε που θα αφήσεις το νου σου να διαφεντεύει ελεύθερα το χέρι σου .

Αν μου επιτρέπεις μια-δύο συμβουλές :
Επισκέψου όσες περισσότερες γκαλερί και μουσεία τέχνης μπορείς .
Πάρε το χρόνο σου και παρατήρησε όσα περισσότερα έργα μπορείς .
Δες όσες περισσότερες "πινελιές " από κοντά .
Το μάτι έτσι θα εξοικειωθεί ,μεταφέροντας ακατέργαστες τις πληροφορίες στον εγκέφαλο .
Με το καιρό ,θα μπουν σε "τάξη" και νους θα γνωρίζει πως πρέπει να δράσει το χέρι .
Και το χέρι με τη σειρά του θα πρέπει να εξασκηθεί ,ώστε να μπορεί να ακολουθεί πιστά τις οδηγίες .

Μην βάζεις στόχους .Απλά (!) μην "ξεχνάς" να παρατηρείς ενδελεχώς το κόσμο που σε περιβάλει .
Σχήματα ,όγκους ,μορφές,διαστάσεις ,προοπτική ,χρώματα ,φως ,σκιές ,αντανακλάσεις ,παραμορφώσεις , τα πάντα .
Και μην σταματάς να ζωγραφίζεις ,φυσικά .

Τα πας περίφημα ,πάντως .
:handgestures-thumbupright:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Δράττομαι της ευκαιρίας να γνωστοποιήσω ορισμένα από τα πιο ποθητά και αγαπημένα έργα .

" Αφηρημένη Τέχνη "

William Turner : "Snow Storm -Steam-Boat off a Harbour’s Mouth " 1842
Εικόνα

Franz Marc : "Fighting Forms " 1914
Εικόνα

Wassily Kandinsky : "In (the) Blue " 1925
Εικόνα

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Αν ήταν να επιλέξω ένα έργο και μόνο ,με το μεγαλύτερο προσωπικό αντίκτυπο ...
Θα ήταν η δεύτερη... :whistle: ...αλλά και η τρίτη εκδοχή του " Νησιού των Νεκρών " .

Arnold Böcklin " Die_Toteninsel II " ( "Isle of the Dead" ,2nd Version ) 1880
Εικόνα

Arnold Böcklin " Die_Toteninsel III " ( "Isle of the Dead" ,3rd Version ) 1883
Εικόνα

..... Μα αν αυτό είναι το νησί το νεκρών ..
Τότε γιατί η βάρκα απομακρύνεται ;
"

;)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
" Τοπία "

Caspar David Friedrich " The Monk by the sea" 1810
Εικόνα

Philip James de Loutherbourg "Coalbrookdale by Night" 1801
Εικόνα

William Turner "Rain, Steam and Speed – The Great Western Railway" 1844
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Χόμπι”