Μικρά πράγματα της μέρας που μας κάνανε να χαμογελάσουμε!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Οι τσαλαπετεινοί (και άλλα πουλιά) έχουν φωλιές στο παρκάκι απέναντι από το σπίτι μου και κόβουν βόλτες σε όλο τον Περισσό.
Αλλά όχι γλάροι.
Εγώ είμαι στα 2 χιλιόμετρα από την Αγία Αναστασία, οπότε λογικά φτάνουν και εκεί. :)
Μπορεί να ακούγεται χαζό, αλλά το να ακούς ένα αηδόνι ή να βλέπεις τέτοια πουλιά έξω από το σπίτι σου είναι κάτι που πάντα μου φτιάχνει το κέφι.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Εικόνα
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Αντώνη θα χαμογελουσα κ γω, αλλά Αφρική και Παλαιστίνη γενικά και αόριστα, μπορεί να σημαίνει και Αφρικανοί φυλαρχοι - δικτατορισκοι, όπως και χρήμα για ρουκέτες και όπλα στην μαύρη αγορά του υπερβαθεως σκοτεινού νετ, υπέρ "Παλαιστινιακου Αγώνα"...

Μιλάμε για πολύ πεσιμιστη... :doh:
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Για κλαμματα ειναι ο συγκεκριμενος "κυριος". Παντρεμενος με παιδι - εκτος του τραπεζικου χακινγκ που στην τελικη το επιβαρυνθηκαν οι πελατες - εριξε και εναν "ιουλι" (RimiG33k) που διαβαζω οτι μολυνε 50.000.000 pcs που και αυτα τα πληρωσαν καποιοι κακομοιρηδες - θα αραξει χαμογελαστος στη φυλακη μεχρι το 2030... Και φυσικα ποτε δεν αποδειχτηκε οτι εδωσε χρηματα πουθενα αλλου εκτος απο την τσεπη του.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Αυτός ο νεαρός δουλειά καμιά δεν είχε να κάνει;το ποσό που έκλεψε η ο τρόπος που τα μάζεψε τον διαφοροποιούν από ένα κοινό κλεφτρόνι;
ας καθόταν να κλέψει το σπίτι του να την βρίσκει,και τι δηλαδή αυτός ήρωας και εγώ μαλ....;
συγνώμη για το εγώ!
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.!

Παιδιά δεν ήθελα να προκαλέσω, ούτε και είμαι με το μέρος αυτού του " κυρίου " όταν μου έστειλαν αυτήν την φωτογραφία την έστειλα και εγώ σε γνωστό μου φιλικό πρόσωπο που είναι διευθυντής τραπέζης, μετά είπα να την μοιραστώ και μαζί σας, στο 'Μικρά πράγματα της μέρας που μας τσατίσανε!' όμως επειδή κανένας δεν είναι μέσα στο μυαλό του άλλου, οφείλω να εξηγηθώ, εμένα με έκανε και γέλασα, όχι η πράξη του αυτή, αλλά η πραγματική μηδενική ασφάλεια που υπάρχει, στην πραγματικότητα.

Και όχι μόνο στο τραπεζικό σύστημα παγκοσμίως, αλλά παντού. Ότι υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή δυστυχώς μπορεί να το χακάρει ο οποιοσδήποτε που ασχολείται, με φθηνό εξοπλισμό που αγοράζει από το 'λιμάνι' κανονικά και νόμιμα, μετά η Apple πχ, προσφέρει ένα εκατομμύριο δολάρια σε όποιον καταφέρει να χακάρει το iPhone! Τα ίδια και χειρότερα γίνονται σε παγκόσμιο επίπεδο, σε προκαλούν δηλαδή να το κάνεις και με το αζημίωτο, άρα όταν ένας οκτάχρονος μπορεί με άνεση να χακάρει ένα πεντάγωνο, και δεν το θεωρεί κλοπή αλλά πρόκληση, τότε για ποιά ασφάλεια μιλάμε; υπάρχει ασφάλεια δεδομένων ή χρηματική ασφάλεια στις μέρες μας; είναι μήπως τυχαία όλα αυτά;

Έτσι όπως μας δίδαξε ο μέγας Βίκτωρ Ουγκώ, «είτε ένα φούρνο κλέψεις είτε μία φραντζόλα είσαι κλέφτης» Ναί έτσι είναι, και συμφωνώ απόλυτα, ο τύπος όμως έγινε ήρωας για μερικούς ανθρώπους, το γιατί είναι μία άλλη ιστορία και μεγάλη μάλιστα. Όσο για το ποιός έκλεψε ποιόν, ειλικρινά και εγώ πραγματικά αναρωτιέμαι χρόνια τώρα...

Τέλος θέλω να ζητήσω μία συγνώμη για την παρεξήγηση αυτή.! Το λάθος ήταν ξεκάθαρα δικό μου από την αρχή.! :(
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Δεν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη Αντώνη.
Δεν είμαστε και ντετέκτιβ, να υπεραναλυουμε την κάθε πληροφορία.
Συμφωνώ απόλυτα με όσα αναφέρεις παραπάνω, όπως και οι περισσότεροι πιστεύω. Όπου δεν υπάρχει ασφάλεια, καλό είναι για τις "αρχές", να προβάλλουν και να ενισχύουν, την "ψευδαίσθηση" της ασφάλειας....
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Κανένα πρόβλημα και δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγνώμη για τίποτα Αντώνη.
Tony έγραψε: 13 Αύγ 2019, 00:48 Και όχι μόνο στο τραπεζικό σύστημα παγκοσμίως, αλλά παντού. Ότι υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή δυστυχώς μπορεί να το χακάρει ο οποιοσδήποτε που ασχολείται, με φθηνό εξοπλισμό που αγοράζει από το 'λιμάνι' κανονικά και νόμιμα, μετά η Apple πχ, προσφέρει ένα εκατομμύριο δολάρια σε όποιον καταφέρει να χακάρει το iPhone!
Αυτό είναι απόλυτα λογικό.
Το λογισμικό του iPhone δεν χρησιμοποιεί ιδιαίτερα third party κώδικα. Και είναι κλειδωμένο όσο δεν πάει άλλο.
Σε ένα site που ο κώδικάς του μπορεί να είναι φτιαγμένος από τον πιο σχιζοφρενή προγραμματιστή του κόσμου που έχει σκεφτεί τα πάντα σε θέματα ασφαλείας, είναι στημένο πάνω σε PHP/MySQL π.χ. που οι ίδιες μπορεί να έχουν exploits, πάνω σε apache (άλλα exploits) και έχουν συνήθως και κάποιο εργαλείο του στυλ phpmyadmin με άλλα exploits.

Για τράπεζες και ιδρύματα που χειρίζονται λεφτά Online όμως, το να κλέψεις άμεσα από εκεί και να μην σε πάρουν χαμπάρι είναι απλά αδύνατο.
Αν θέλετε το αναλύουμε κάπου αλλού. :)
Το μόνο με το οποίο ασχολούμαστε είναι η βλακεία του πελάτη που θα μπει καβάλα σε ένα script που του έχει καρφώσει ο επίδοξος "κλέφτης" για να του πάρει λεφτά.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5901
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27366 times
Been thanked: 38901 times
Ηλικία: 54

akis_peiraias έγραψε: 13 Αύγ 2019, 08:00 Αυτό!!!
Είναι ολοφάνερο: ο Έντβιν Κακάς το έκανε.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”