Blackland Blackbird

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ :)
Στο δικό μου πρόσωπο, η blackbird δούλεψε πολύ καλύτερα από την rex.
Αλλά είχα την πολυτέλεια να δοκιμάσω και τις δύο.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ευρωπαίκό μαγαζί για αγορά?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Επειδή το έψαχνα και εγώ Δημήτρη, δεν το έχω βρει πουθενά...
Από τα Αμερικάνικα, ο Maggards έχει καλή ποικιλία, μερικές φορές καλύτερη από την ίδια την Blackland.
Βέβαια, να έχεις στα υπ' όψιν ότι θα πρέπει να μην σε ενοχλεί το blade feel για να πας σε αυτή.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Shavelounge
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

:omg :bow-yellow:
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Εδώ επίσης .
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Σας ευχαριστώ όλους και πολύ!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

ΣΥΓΚΡΙΣΗ OPEN - SAFETY COMB

Εικόνα

Αριστερά η safety bar machined, δεξιά η open comb polished. Η open baseplate δανεική από τον Μιχάλη Tzimisce.
Ξύρισμα με φρέσκιες λεπίδες Gillette Nacet, μισό πρόσωπο με την μια, μισό με την άλλη. Τρία περάσματα όπως τα συνηθίζω καθημερινά: το πρώτο WTG, το δεύτερο XTG στα μάγουλα και ATG στον λαιμό, το τρίτο WTG στα μάγουλα, XTG στον λαιμό.

Παρατηρήσεις:

1. Η όπεν στο πρώτο πέρασμα WTG είναι λίγο πιο απαλή και λίγο πιο αποτελεσματική αν κρίνω από την αφή στο πρόσωπο.
2. Στο δεύτερο πέρασμα η αίσθηση της όπεν ήταν πάλι λίγο πιο απαλή αλλά στο τέλος το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς το ίδιο. Θα μπορούσε το ξύρισμα να είχε τελειώσει εδώ.
3. Στο τρίτο πέρασμα, στην πλάγια κίνηση στον λαιμό (μόνο έτσι παίρνω BBS στα δύσκολα σημεία), η safety ήταν πιο γλιστερή ενώ η open σκάλωνε κάπως. Η open μου άφησε κοκκινίλα στο λαιμό, η κλειστή αν και γενικά λίγο πιο τραχιά στην αίσθηση, κανέναν.

Συμπεράσματα:

Καταρχάς οι Blackbird είναι αποτελεσματικές όπως οι R41, φυσικά πιο φιλικές. Δεν χρειάζονται παραπάνω από ένα πέρασμα στα δύσκολα σημεία (buffing).
Μεταξύ των δυο baseplates του τεστ, το τελικό αποτέλεσμα είναι ακριβώς το ίδιο μετά το δεύτερο πέρασμα. Υπάρχουν ελάχιστες διαφορές στα 'σημεία', βρίσκω δηλαδή την safety ελάχιστα πιο τραχιά ενώ την open ελάχιστα πιο αποτελεσματική, εξού και ο ερεθισμός στον λαιμό στο τρίτο πέρασμα.
Όποια και να προτιμήσει κανείς δεν θα χάσει, απλά θα προσαρμόσει ανάλογα την πίεση και την τεχνική.

Ελπίζω να βοήθησα τους επίδοξους αγοραστές.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Ωραίος Ανδρέα! Διαφορά στο γλίστρημα μεταξύ machined και polished βλέπεις;
Εμένα βέβαια μου χάρισε ερεθισμούς η closed comb, οπότε είναι μάλλον θέμα συνήθειας. :)


Όπως έγραψα και στο ΞΤΗ, είχα την ίδια ακριβώς αίσθηση με τον Ανδρέα:
Tzimisce έγραψε: 09 Σεπ 2019, 18:02 Το ίδιο αποτελεσματική, έχω την εντύπωση ότι η sb έχει περισσότερο blade feel, αλλά αν δεν κάνω μερικά ξυρίσματα... να μην πάρω κανέναν στο λαιμό μου! :D
Σαν κλειστή εμπνέει περισσότερη εμπιστοσύνη ίσως και μετά σου έρχεται η έκπληξη;
Σκέφτηκα πολύ πριν το γράψω γιατί πήγαινε αντίθετα από την λογική μου. Πιο mild η open comb; Αλλά whatever, μετά μου ήρθε στο μυαλό η Parker.
Εδώ όμως δεν μιλάμε για διαφορές που έχει η Parker.
Αν η open comb σε επιθετικότητα είναι στο 5.8, η safety bar είναι στο 6. Με την 34C να παίζει στο 3 και την R41 στο 7.
Σε αποτελεσματικότητα, θα έλεγα ότι είναι οι ίδιες, εκτός αν κάνεις μόνο ένα πέρασμα, όπου η open comb εκεί νομίζω υπερτερεί ελάχιστα. Ας πούμε 8.8 με 9 (10 βάζω μόνο στη σαβέτα προς το παρόν).
Σε βάθος ξυρίσματος, με άλλες μηχανές το bbs μου κρατάει με το ζόρι 3 ώρες, με την blackbird εύκολα ένα 6άωρο.
Η R41 και η General είναι κάπου στο ενδιάμεσο.


In conclusion:
Εκπληκτική μηχανή, ακριβή βέβαια, αλλά σίγουρα αξίζει τα λεφτά της.
Αν "γλεντάς" το ξύρισμα με 3-4 περάσματα, όποια και να πάρεις θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα.
Για γρήγορο ξύρισμα με 1-2 περάσματα, νομίζω ότι η open comb δίνει το κάτι παραπάνω.
Έχει ένα learning curve γιατί η γωνία που θα πιάσεις "ρυθμίζει" πιο πολύ την αίσθηση παρά το αν θα σε ξυρίσει ή όχι. Όπως και να την βάλεις βέβαια θα σε ξυρίσει.
Σε λάθος γωνία όμως η open comb φαίνεται πιο "επιθετική" γιατί νιώθεις τα δόντια της.
Πιστεύω ότι αν σε κάποιον αρέσει η R41, θα λατρέψει την blackbird.
Σε τέτοιο επίπεδο τιμής έχω δοκιμάσει μόνο την Timeless (που θα την έπαιρνα για την εμφάνισή της και μόνο) και δεν την πλησιάζει σε αποτελεσματικότητα.
Αλλά έχουμε τον @Vavous εδώ που πέταξε τα πάντα όλα και έστησε φωλιά με μαυροπούλια, οπότε τι άλλο να δοκιμάσεις... :D
Μιχάλης
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17383 times
Been thanked: 7037 times

:ty πολύ αναλυτικός στην περιγραφή σου
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”