Royal Copenhagen ASL

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Εικόνα

Εικόνα

Από διάφορες πληροφορίες που κατάφερα να συλλέξω από το net, το ASL μπορεί να αναλυθεί αρωματικά κάπως έτσι:
Νότες κορυφής:
Aldehydes, lime, lavender, green notes, bergamot, cardamom and lemon
Ενδιάμεσες νότες:
Carnation, patchouli, orris root, jasmine, vetiver, cedar and rose
Νότες βάσης:
Honey, tonka bean, amber, musk, oakmoss, vanilla, heliotrope and tobacco.

Με την πρώτη εφαρμογή, έχει κανείς ένα όμορφο και δροσιστικό άρωμα, που θυμίζει θάλασσα και καλοκαιρινό αεράκι. Έπειτα από 15-20 λεπτά το άρωμα γίνεται κάπως powdery αλλά, όλως παραδόξως δεν μου αρέσει. Μου "βγάζει" κάτι σε mainstream άρωμα, βαρύ και νυχτερινό, με μια ελαφριά ίσως παρουσία λεβάντας.
Σε τρίτο επίπεδο, νομίζω οτι παραμένει ένα αρκετά αρρενωπό άρωμα στο πρόσωπο. Μου φέρνει στο μυαλό αυτόν τον τύπο.
Τελικά μετά απο ώρες, αυτό που μένει πιο ξεκάθαρα από όλα είναι η βανίλια, με μια ιδέα από λεμόνι.
Γενικότερα, σαν άρωμα έχει αρκετά διακριτική παρουσία, η οποία γίνεται αισθητή κατα περιόδους. Κάτι που ίσως να ενοχλήσει κάποιον που θέλει να χρησιμοποιήσει και EDT.

Όσον αφορά τις ιδιότητές του, αμέσως με την εφαρμογή καταπραΰνει και δροσίζει, παρόλο που δεν περιέχει μενθόλη. Δεν περιέχει πολλά έλαια και γι’ αυτό μάλλον δεν θα ενθουσιάσει κάποιον που ζητά από ένα ASL να έχει παράλληλα και ιδιότητες balsam. Επίσης δεν διατηρεί το δέρμα στεγνό και χωρίς λιπαρότητα για πολλές ώρες (κάτι που έχω συναντήσει μόνο στο DR Harris), οπότε και κάποιος με πολύ λιπαρό δέρμα μάλλον δεν θα το εκτιμήσει ιδιαίτερα.

Κάτι που μου έκανε εντύπωση και δεν μπορώ να το αποκωδικοποιήσω, είναι αυτό που αναγράφεται στην πίσω όψη του κουτιού:
With Permission from Royal Copenhagen
A/S Copenhagen
Αυτά είχα να πω για αρχή και έπειτα από 10 μέρες συχνής χρήσης. Ελπίζω στο προσεχές μέλλον να επιστρέψω με διορθώσεις ή/και επιπλέον προσθήκες.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

Πολύ ωραίο review και αναλυτικότατο. Μου θύμισε Basenotes και κριτικές αρωμάτων.
Αυτό που λέει στο κουτί είναι ότι παράγεται στις ΗΠΑ με άδεια από τη Royal Copenhagen.
Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

Θενξ για το ριβιού! Το A/S, σε περίπτωση που σε μπερδεύει, είναι το δανέζικο αντίστοιχο του Α.Ε (ανώνυμη εταιρία), δες εδώ
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Ναι, αλλά σε ποιό Royal Copenhagen S/A αναφέρεται? Στην εταιρεία με τις πορσελάνες?
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

Ναι, αυτή με τις πορσελάνες. Εδώ η Lalique και η Hermes έχουν αρώματα, η Royal Copenhagen θα κολλήσει;
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Πρόσφατα πρόσθεσα στη συλλογή μου το Royal Copenhagen After Shave Lotion 240ml.

Καταπληκτικό μπαρμπέρικο άρωμα το οποίο θα παρομοίαζα ως εξής.

Aqua Velva + Mennen Skin Bracer σε ένα πουδρέ υπόβαθρο, που πραγματικά του δίνει βασιλική διάσταση.
Το άρωμα ξεκινά με μία έκρηξη φρεσκάδας που όμως πολύ γρήγορα - δηλαδή μετά από μισάωρο - πέφτει σημαντικά, καταλήγοντας να μοιάζει με το Old Spice + το πουδρέ υπόβαθρο.

Αυτό σημαίνει, κατά την προσωπική μου άποψη, ότι προτιμάται κατά του κρύους μήνες, ενώ ενδεχομένως λόγω του ότι δεν καταλήγει να είναι έντονο, να μπορεί να φορεθεί το Eau de Toilette της επιλογής μας.

Πρώτη φορά συναντώ κάτι παρόμοιο, δηλαδή να συνδυάζει τόσο τέλεια και αρμονικά όλα τα αγαπημένα παραδοσιακά μπαρμπέρικα αρώματα, σε ένα πολύ καλαίσθητο μπουκάλι.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Από που το προμηθευτηκατε το συγκεκριμένο;
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Συγγνώμη που καθυστέρησα να απαντήσω αλλά τώρα το είδα.
Το προμηθεύτηκα notino.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”