Μπωλάκια ΙΚΕΑ

Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Αν βρέξεις το μπολ και μετά βάλεις το σαπούνι, μόλις στεγνώσει θα κολλήσει.
Το hasslinger πρέπει να το πιέσεις ή να το τρίψεις, γιατί όλος ο αφρός θα πηγαίνει γύρω γύρω
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Pan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 28 Απρ 2019, 07:16
4
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 438 times
Been thanked: 636 times

Έχεις απόλυτο δίκιο.
Στο ένα βαζάκι της φωτογραφίας, έτριψα Tabac, έπιασε όλη την επιφάνεια και ήταν εύκολο στο φόρτωμα.
Στο ξύρισμα που χρησιμοποίησα προβατάκι της Haslinger, που το είχα απλά ρίξει μέσα στο βαζάκι, στην αρχή -μέχρι να κολλήσει- είχαμε χορευτικά και μετά ψάρευα αφρούς.
Thanks for the tip! :greetings-waveyellow:

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 39 λεπτά 9 δευτερόλεπτα:
Επανέρχομαι, μετά την απόπειρα bowl lathering με το συγκεκριμένο.
Στα θετικά ότι έχεις χώρο για να φτιάξεις αφρό, χρησιμοποίησα με άνεση 28αρι πινέλο, ο οποίος λόγω του σχήματος του μπωλακίου/βαζακίου δεν μπορεί να την κοπανήσει καθόλου εύκολα προς τα έξω.
Το αρνητικό όμως είναι ότι, ακριβώς επειδή το γυαλί κλείνει απότομα προς τα επάνω, μένει παγιδευμένος πολύς αφρός στα πλαϊνά τοιχώματα, οπότε έχεις πάλι συνεχές ψάρεμα με το πινέλο για να τον επαναφέρεις κι αυτός μένει κυρίως στο εξωτερικό του πινέλου κι όχι μέσα σε αυτό.
Με λίγα λόγια, δεν κάνει γι' αυτή τη δουλειά κι η αναζήτηση συνεχίζεται...
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ πάντως από IKEA έχω τα Grundal από τον πρώτο χρόνο που ξεκίνησα το χόμπι... Αδειάζουν γεμίζεις... Μεταλλικά, μαγνητικός πάτος (αν θες να τα στηρίξεις τοίχο πουλάνε και στήριγμα)...
Άλλοι δεν τα βολεύονται, εμένα μου αρέσουν...

Εικόνα

Τα χρησιμοποιούν διάφοροι...

Εικόνα

Εικόνα
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5898
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27338 times
Been thanked: 38871 times
Ηλικία: 54

Ναι, τα είχα κολλήσει κάποτε στο ψυγείο για μαγνητάκια. Μόνο εγώ γέλασα, η σύζυγος δεν συμμερίστηκε το χαριτωμένο αστείο μου.
Αγνοείται η τύχη τους έκτοτε.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Τα Grundal είναι πολύ βολικά. Αυτά που κλείνει ο λαιμός προς τα πάνω ποτέ δε με βόλεψαν, ακριβώς για το λόγο που λέει ο Pan. Γενικά, δε μ' αρέσει να μην έχω πρόσβαση σε όλο το μπολ με το πινέλο.
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Vavous έγραψε: 11 Μάι 2019, 20:25 Ναι, τα είχα κολλήσει κάποτε στο ψυγείο για μαγνητάκια. Μόνο εγώ γέλασα, η σύζυγος δεν συμμερίστηκε το χαριτωμένο αστείο μου.
Αγνοείται η τύχη τους έκτοτε.
Χαχαχαχαχα
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
Pan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 28 Απρ 2019, 07:16
4
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 438 times
Been thanked: 636 times

akis_peiraias έγραψε: 11 Μάι 2019, 20:08 Εγώ πάντως από IKEA έχω τα Grundal από τον πρώτο χρόνο που ξεκίνησα το χόμπι... Αδειάζουν γεμίζεις... Μεταλλικά, μαγνητικός πάτος (αν θες να τα στηρίξεις τοίχο πουλάνε και στήριγμα)...
Άλλοι δεν τα βολεύονται, εμένα μου αρέσουν...
Κι εμένα θα μου άρεσαν, αλλά δεν υπάρχει πια διαθεσιμότητα.
Δεν ξέρω και πόσο ανοξείδωτα θα ήταν σε βάθος χρόνου.

Τέλος πάντων, θα τριφτούν κάποια σαπουνάκια στα γυάλινα, καθώς μου αρέσει προς το παρόν να τα βλέπω και να ανοίγω να τα μυρίζω.
Όταν τα βαρεθώ, καθώς και πιάνουν αρκετό χώρο και είναι κι επίφοβα να πέσουν και να σπάσουν, μάλλον θα στραφώ σε κάποια τέτοια λύση.
Vavous έγραψε: 11 Μάι 2019, 20:25 Ναι, τα είχα κολλήσει κάποτε στο ψυγείο για μαγνητάκια. Μόνο εγώ γέλασα, η σύζυγος δεν συμμερίστηκε το χαριτωμένο αστείο μου.
Αγνοείται η τύχη τους έκτοτε.
:text-lol:
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Τα έχω ± 4 χρόνια. Έχω βάλει, και τελειώσει διαφορά σαπούνια και δεν έχουν παρουσιάσει θέμα οξείδωσης. Για περίπου 5 ευρώ που είχα πάρει την τριάδα νομίζω ότι αξίζουν.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Εγώ είμαι απο αυτούς που δεν βολεύτηκαν. Το ένα δεν βίδωνε σφιχτά, το άλλο αντίθετα πολύ σφιχτά, είναι και
σχετικά μικρά σε διάμετρο...Στο τρίτο που βιδώνει κάπως σωστά έχω το Varesino. Πολλάκις έχω γράψει, πως
για όσους δεν τους ενοχλεί το πλαστικό, για τριμμένα στικάκια ή μαλακά κλπ πολύ βολικά είναι τα μπολάκια
κρεμών χεριών των Γαλαξίας, Mr Grand, Cien. Μεγάλη διάμετρος για εύκολο φόρτωμα, τέλειο βίδωμα του καπακιού...
Για DR Harris, C&E, και τα άλλα (you know), πάρτε τα αν μπορείτε με το ξύλινό τους μπολάκι... Living in the lap of luxury ;) :">
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”