Ας μάθουμε να ακονίζουμε τα ξυράφια μας

alexandrosss
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 05 Οκτ 2018, 20:33
5
Ηλικία: 33

Επειδή δεν μπορώ να στείλω πμ .. θέλω να σε ρωτήσω άμα μπορείς να βοηθήσεις να βρω τιν πετρά βερμιου .!! Ευχαριστώ !!:)
Mackis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 11:17
5

Βασίλη και ένα pm σε εμένα για την πέτρα Βερμίου εάν σου είναι εύκολο.
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Ok...
Περνάμε και το hanging hair test με ευκολία και με το kropp και με το filarmonica.
Να θεωρήσω ότι έως εδώ πάει το ακόνισμα;
Δηλαδή, αν δεν με ξυρίσει smooth, φταίει η γωνία ή απλά δεν είναι η μουσούδα μου για straght;
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Νομίζω Μιχάλη ότι τον βασικό ρόλο παίζει η τεχνική. Εγώ με ξυράφια ακονισμενα από γνώστες αλλά και από εμένα, μόνο όταν έκανα συνεχόμενα ξυρίσματα με μαχαίρι κατάφερα να βελτιωθώ σχετικά. Όταν το παράτησα, λόγω καθημερινού ξυρίσματος, και επανήλθα αργότερα για δοκιμή, ήταν σαν να ξεκινώ πάλι από την αρχή. Επανάληψις, μήτηρ πάσης μαθήσεως!
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Η τεχνική θα κάνει το μαχαίρι να μην τραβάει;
Εκεί έχω μόνο θέμα
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Νομίζω πως ναι. Όταν βρεις την κατάλληλη γωνία και τεχνική, τα τραβήγματα θα υποχωρήσουν. Εγώ με την συχνή χρήση άρχισα να νοιώθω το τράβηγμα να φεύγει. Όταν ξαναέπιασα μαχαίρι μετά από 6μηνο, το τράβηγμα επέστρεψε :'(
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
7
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 53

Η τεχνική θα σε βοηθήσει να βρεις τη σωστή γωνία του μαχαιριού αλλά και την ορθή κίνηση του χεριού με τη γωνία σταθερή που θα ελάχιστοποιησει το τράβηγμα. Επίσης η καθημερινή εξάσκηση θα βοηθήσει ως προς τη λεγόμενη muscle memory! Αν μπορείς να βάλεις στο παιχνίδι και τα δύο χέρια ακόμη καλύτερα και βέβαια βασικό είναι και το τεντωμα. Μικρές σταθερές κινήσεις και όχι άγχος και βιασύνη! Βέβαια τα αποτελέσματα θα έρθουν σιγά σιγά και η ευχαρίστηση θα είναι μεγάλη! Αλλά και μια προειδοποιηση: το μεγαλύτερο ποσοστό των wet shavers τα παρατάει... Χρειάζεται λοιπόν επιμονή και υπομονή... Φυσικά πάντα ymmv...
Χρόνου φείδου!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Tzimisce έγραψε: 03 Μάι 2019, 11:00 Ok...
Περνάμε και το hanging hair test με ευκολία και με το kropp και με το filarmonica.
Μιχάλη το hanging hair test το περνούν και τα κουζινομάχαιρα μου, δεν ξυρίζουν άνετα όμως, και δεν τα αγγίζει η σύζυγος βέβαια, είναι δηλαδή ένα μέτρο σύγκρισης που δεν μας λέει και πολλά, μπορεί μία φαλτσέτα να περνάει άνετα αυτό το hair test, και να κόβει σε άλλες μοίρες (εκτός γεωμετρίας) και τότε το τράβηγμα γίνεται ανυπόφορο.
Tzimisce έγραψε: 03 Μάι 2019, 11:00 Να θεωρήσω ότι έως εδώ πάει το ακόνισμα;
Όχι, αφού τα είπαμε αυτά, το shave ready είναι εντελώς υποκειμενικό, άλλο αιθέρα θέλεις εσύ για τα γένια σου, και άλλο κάποιος με λιγότερη τριχοφυΐα, ή και λεπτότερες τρίχες, εν ολίγοις ο κάθε ένας σταματάει την λείανση εκεί που τον βολεύει, ή και διαφορετικά, το δικό μου shave ready δεν κάνει για τους περισσότερους, και το ανάποδο.

Εσύ Μιχάλη με τι πέτρες τελείωσες;
Tzimisce έγραψε: 03 Μάι 2019, 11:00 Δηλαδή, αν δεν με ξυρίσει smooth, φταίει η γωνία ή απλά δεν είναι η μουσούδα μου για straght;
Είναι δύσκολο να δώσουμε σωστή απάντηση αν δεν γνωρίζουμε όλες τις συνιστώσες, το smooth ξύρισμα προέρχεται αρχικά από την μεταλλουργία της φαλτσέτας, για αυτό όλοι ψάχνουν vintage φαλτσέτες, τα έφτιαχναν πολύ καλύτερα τότε, και τα πιό πολλά NOS σήμερα είναι απρόσωπα, έπειτα είναι η σωστή γεωμετρία, και το ακόνισμα-λείανση-φινίρισμα, μετά έρχεται η τεχνική (σωστή γωνία-πατήματα-πίεση κ.ο.κ.) αν υπάρχουν αυτά φίλε, θα έχεις το πιό smooth ξύρισμα που υπάρχει... :)

Και ένα παράδειγμα. Ας πούμε πως έχεις ένα gold dollar, και είναι shave ready με σωστή γεωμετρία, και έχεις ολοκληρώσει και την τεχνική σου, ξύρισμα smooth σαν ένα Friodur πχ δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις, με την καμία όμως.

Έτσι η μουσούδα προσαρμόζεται και αυτή μαζί με την τεχνική σου, όσο εσύ βελτιώνεις την τεχνική σου, άλλο τόσο και η μουσούδα θα πάψει να διαμαρτύρεται, και το τράβηγμα που λές θα μειώνεται, θέλει δουλειά όμως και συχνή εξάσκηση, επιμονή και υπομονή, το BBS αργεί να έρθει εν σχέση με μία DE, όταν έρχεται όμως δεν συγκρίνεται με τίποτε άλλο, σκέψου το σαν ένα μοναχικό άθλημα, και με τον απαραίτητο πάντα σεβασμό, δεν το φοβάμαι αλλά ούτε...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Αντώνη, δεν σκέφτομαι να το παρατήσω.
Το όλο εγχείρημα ξεκίνησε με coticule, πέρασε ένα αρχικό hair test και συνέχισα με lapping films στα 14.000 και 50.000 (το άσπρο).
Μετά πήγα μπάλσα με crox, λινό και δέρμα.

Στα μάγουλα είναι smooth.
Στα δύσκολα σημεία έχω τράβηγμα, αλλά όχι ανυπόφορο.
Δεν είναι όμως και σαβέτα
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μπράβο Μιχάλη, για αυτό μ' αρέσεις... 8)

Για να κάνεις την κόψη της φαλτσέτας "σαν σαβέτα AC" θέλει πολύ δουλειά και τέχνη, παλαιότερα το συζητάγαμε συχνά και με ένα μέλος που μας άφησε.

Πάντως μετά από τα 14Κ και 50Κ δεν μας χρειάζεται το crox και το λινό, με 50 εις έκαστη πλευρά στο δέρμα θα είσαι μιά χαρά.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”