Feather

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Τάσο έχεις απόλυτο δίκιο. Θα ψάξω να δω που το είχα διαβάσει (δεν θυμάμαι ακριβώς) να ποστάρω το link από έναν τύπο που με μηχάνημα μέτρησης κοπής απέδειξε ότι όλες οι λεπίδες στο 2ο ξύρισμα είναι πιο κοφτερές, εκτός από τις Feather που στο 2ο ήδη αρχίζουν να κουράζονται...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Πιθανολογώ πως κατά τη διαδικασία του ακονίσματος παραμένουν "γρεζάκια" ακριβώς πάνω στην αιχμή της κόψης .

Σημ : Αυτή τουλάχιστον είναι η εμπειρία μου από τρόχισμα μαχαιριών ,κτλ.
Σχεδόν πάντα ,μένουν γρέζια ακριβώς επάνω στη κόψη .

Αυτά δεν αφαιρούνται από τον κατασκευαστή .Και φυσικά ευθύνονται για τα περίεργα αποτελέσματα των μετρήσεων.
Παλιότερα ,οι παππούδες μας ,τις φρέσκιες λεπίδες τις περνούσανε από φελλό δυο-τρεις φορές .
Με αυτό το τρόπο καθάριζε η κόψη από τα εναπομείναντα γρεζάκια .
Το ίδιο επιτυγχάνεται με το πρώτο ξύρισμα .
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Σαν το πρώτο ξύρισμα (άντε και το δεύτερο) της Feather δεν υπάρχει Ανδρέα.
Από εκεί και πέρα τα χαλάμε βέβαια γιατί πάνω από 10 περάσματα δεν κάνει και αν κάνεις 4/ξύρισμα θα σε αφήσει στο τρίτο ξύρισμα κάπου στη μέση.
Λίγο πιο κάτω παίζουν οι Polsilver, Gilette Nacet, 7 o clock οι κίτρινες και οι Astra οι μπλε.
Λίγο λιγότερο κοφτερές ίσως, πιο σταθερές όμως σε απόδοση.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27822 times
Been thanked: 29048 times
Ηλικία: 64

Σχετικά με τις Feather:
Πάντα μου έκαναν ένα μέτριο 1ο ξύρισμα, ένα υπέροχο 2ο και ένα χάλια 3ο. Δοκιμασμένες πάντα με το ίδιο setup.
Αποτέλεσμα: Μου είχαν απομείνει 4 κουτάκια που χάρισα σε φίλο που τις εκτιμούσε.

Αντίθετα, η άλλη Γιαπωνέζα η Kai stainless, που σύμφωνα με το site που έβαλε παραπάνω ο @NYC1920 δεν είναι ιδιαίτερα κοφτερές, μου έχουν δώσει τα τέλεια ξυρίσματα, κόβουν αλύπητα, είναι "ήσυχες" και αντέχουν. Τις έχω πάει μέχρι 8 ξυρίσματα, αλλά πήγαιναν και παραπάνω.
Ταιριάζουν άψογα σε όλες τις μηχανές μου (που είναι πολλές - έχω χάσει το μέτρημα ;) )

Ηθικόν δίδαγμα: YMMV
Γιά να βρει κανείς την πιό κοφτερή, καλή, γλυκιά και ότι άλλο, λεπίδα, πρέπει να τις δοκιμάσει όλες (ή σχεδόν όλες).
Γιάννης
mindcircus
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 20 Φεβ 2019, 12:03
5
Has thanked: 11 times
Been thanked: 51 times

Εγώ Τάσο απέδοσα το ότι η λεπίδα γίνεται πιο κοφτερή στο ότι ουσιαστικά την ακονίζουμε πάνω στο δέρμα μας με κάθε πέρασμα, όπως ακονίζονται τα straight razors πάνω στη δερμάτινη ζώνη. Ταυτόχρονα όμως αυξάνεται σιγά σιγά και η τραχύτητά της λόγω της κοπής των τριχών, οι οποίες είναι πιο σκληρές. Σα να ακονίζαμε μαχαίρι σε σχετικά χοντρή πέτρα δηλαδή.

Όσον αφορά το ερώτημα του merambelo, για καλό και γρήγορο ξύρισμα, ίσως πρέπει να πειραματιστείς και λίγο με διαφορετικούς συνδιασμούς επιθετικότητα μηχανής - επιθετικότητα λεπίδας. Δεν είναι απαραίτητο ότι αλλάζοντας μόνο την παράμετρο της λεπίδας θα πετύχεις κάτι σημαντικά καλύτερο.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11521 times
Been thanked: 9171 times
Ηλικία: 47

Από μεταλλουργικής απόψεως , οι λεπίδες Feather έχουν το υψηλότερο ποσοστό Άνθρακα
στο κράμα από το οποίο είναι κατασκευασμένες,σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες λεπίδες.

Ο χάλυβας (ανοξείδωτος ή όχι ) με υψηλό ποσοστό Άνθρακα ,
τείνει να ομοιάζει με το χυτοσίδηρο ( " μαντέμι " ) .
Σε απλά ελληνικά ,έχει "κοκκώδη " σύσταση ( η κρυστάλλωση του κράματος ) με αρκετά καρβίδια εντός .
Τροχίζεται εύκολα και επίσης εύκολα μπορούμε να επιτύχουμε πολύ κοφτερές κόψεις.
Αλλά..
(ε,ναι ! πάντα υπάρχει ένα "αλλά " )
Ομοίως εύκολα χάνονται οι κοφτερές κόψεις , με τη χρήση.
Μέταλλο /κράμα που τροχίζεται εύκολα,στομώνει το ίδιο εύκολα .

Και εγώ με τη σειρά μου θα συμφωνήσω πως τα "φτερά " δίνουν το καλύτερο ξύρισμα ,στο δεύτερο " κύκλο " τους.
Στο πρώτο ξύρισμα σχεδόν πάντα , είναι μέτριο το αποτελέσμα και κάπως " τραχύ " ,
ενώ από το τρίτο και έπειτα οι λεπίδες "σκαλώνουν " / "αρπάζουν" ( αγγλιστί : tugging ) .
Αυτά όσων αφορά τα μεσογειακά τελείως γένια μου .
Αν κάποιος έχει χνούδι από ροδάκινο για τρίχες ,ε! τότε τα πράγματα αλλάζουν αρκετά .
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Το πινακακι παντως με τα Sharpness Average αλλαζει αν παρουμε ως δεδομενο το Sharpness New Blade - και το αναφερω μιας και αρκετοι συνξυριστες δεν τα χρησιμοποιουμε 2η φορα, πετωντας τα μετα το πρωτο ξυρισμα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Η λεπίδα δεν ξυρίζει μόνη της, απαιτεί και μια μηχανή ασφαλείας. Αυτός ο συνδυασμός είναι που διαφέρει ξύρισμα με ξύρισμα.
Αλλιώς ξυρίζει Feather+34c, αλλιώς ξυρίζει Feather+Futur και αλλιώς Feather+EJ89.

Η λεπίδα είναι ίδια αλλά με διαφορετική μηχανή, έχεις και διαφορετικό ξύρισμα.

Στην περίπτωση όμως που η μηχανή είναι πάντα η ίδια και κρατάμε και τη λεπίδα για 2ο, 3ο κτλ ξύρισμα, τότε σίγουρα θα δείτε διαφορετικό αποτέλεσμα καθώς, είτε φθίνει η απόδοσή της, είτε διατηρείται ίδια για 5-6 ξυρίσματα και μετά πέφτει η κόψη θεαματικά. Αλλά αυτά είναι γούστα, προσωπικά δεν κρατάω ξυραφάκι για 2ο ξύρισμα. Μου αρέσει να βάζω πάντα φρέσκια λεπίδα σε μηχανή, το έχω ως τελετουργία :)
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Εγώ αλλάζω λεπίδα κάθε τρία ξυρίσματα εκτός από τις Feather που την κρατάω μόνο για δύο.
Feather για παραπάνω από δύο έχω κρατήσει μόνο όταν χρησιμοποιώ τη μηχανή για καθαρίσματα μετά από τη σαβέτα.

Θεωρώ ότι είναι λάθος να χρησιμοποιούμε μόνο μία φορά τη λεπίδα γιατί στις περισσότερες παίρνουμε το καλύτερο αποτέλεσμα στο δεύτερο ξύρισμα!
Δεν μιλάω για κραυγαλέα παραδείγματα του στυλ Astra που το πρώτο τραβάει και το δεύτερο είναι γλυκό και πιο κοφτερό, αλλά ακόμη και για πιο μικρές αλλαγές όπως είναι η Feather που μιλάμε σε αυτό το νήμα. :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

merambelo έγραψε: 20 Μαρ 2019, 08:05 επειδη το πρωινό μου ξύρισμα γίνεται υπό πίεση χρόνου και επειδή θελω να τελειώνω με 2 περάσματα συν μερεμέτια, ψάχνω μια λεπίδα ακόμη πιο αποτελεσματική από την Feather υπάρχει?
θα συμφωνήσω και εγώ με τα παιδιά @merambelo Ανδρέα, οπότε κλειδώνεις με την Gillete Black Beauty και την Feather, και θα τα έχεις σαν reference, και αρχίζεις να δοκιμάζεις σχεδόν όλες τις κοφτερές λεπίδες εκτός της Feather, βέβαια κάποιες φορές οι κοφτερές δεν είναι και τόσο άνετες, ειδικά όταν το ξύρισμα γίνεται υπό πίεση χρόνου, όποτε ψάχνεις την χρυσή τομή μεταξύ μηχανής και λεπίδας.

Κάποιες λεπίδες που τις θεωρώ κοφτερές και αξίζουν μία δοκιμή είναι,
(αλφαβητικά)

Bic - Chrome Platinum
Bluebeards - Revenge
Crystal - Super+Platinum
Feather - Platinum
Gillette - Rubie Platinum Plus
Gillette - Nacet Stainless
Gillette - Platinum
Gillette - Silver Blue
Gillette - 7 O Clock Super Platinum (Black)
Kai - Stainless Steel
Parker - Premium Platinum
Perma Sharp - Super
Personna - Barber
Personna - Platinum (Israeli Reds)
Polsilver - Super Iridium
Wizamet - Super Iridium

Δοκίμασε τις όλες, μην υποτιμήσεις καμία, και όποιες δεν σου αρέσουν με την μαύρη καλλονή μην τις πετάξεις, ίσως τα ταιριάξουν με μία άλλη μηχανή σου, σε 15 ξυρίσματα θα ξέρεις, και θα μας πεις και εμάς, είναι ζόρικο και πολύ προσωπικό θέμα η λεπίδα...
~
ΥΓ: Ο πίνακας με τα 'Sharpness Average', τον έχουμε δει και παλαιότερα, και είχαμε σκάσει στα γέλια, είναι ένα λάθος από μόνος του, συγνώμη @NYC1920 Στέφανε, και εννοείτε πως δεν είναι κάτι προσωπικό, άλλωστε και εσύ κάπου το βρήκες, αν όμως θέλετε να το συζητήσουμε, σε ένα άλλο νήμα πολύ ευχαρίστως. :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”