Βοήθεια για αγορά πινέλου

Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Καλημέρα φίλε μου.
Κατ' αρχάς θα πρέπει να ξέρεις εσύ τον εαυτό σου και αναλόγως να πράξεις.
Συνήθως όταν βάζεις κάτι στο μυαλό σου κολλάς και αν αγοράσεις κάτι άλλο σου μένει απωθημένο;
Εγώ είμαι έτσι π.χ.
Αν είσαι και εσύ της ίδιας νοοτροπίας, πάρε το Duke3 και άσε τα άλλα.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Καταρχήν γιατί θέλεις να πάρεις ασβό ; Σε τι δεν σε καλύπτει το Omega 48 ; Θες απλά να δοκιμάσεις ; Σου έχει καρφωθεί το Duke ;
Τα simpsons είναι καταπληκτικά πινέλα αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζεται να φτάσεις τόσο ψηλά σε τιμή.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17383 times
Been thanked: 7037 times

Φίλε μου θελω να δοκιμάσω και έναν καλό ασβο και είπα να πάρω κάτι καλο αν και καινούργιος στο πξ γι αυτό ζήτησα και την γνώμη σας εσείς που έχετε γνώσεις στο πξ για να μου πήτε τώρα εάν μπορώ και με λιγότερα χρήματα να πάρω κάτι καλό όλες οι γνώμες δεκτές
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

Αν σου κολησει κατι σου κολησε!εγω τα ιδια παθαινω!ειχα 620 κ 610 semogue τα οποια ειναι κορυφη για εμενα.κ μου μπηκε στο μυαλο να παρω simpsons.ε δεν εφευγε με τιποτα απο το μυαλο μου!τελικα το πηρα κ ησυχασα!κ τελικα δεν το μετανιωσα.simpson duke 3!η αληθεια ειναι οτι με οτι πινελο κ να ξυριστω το ιδιο αποτελεσμα εχω!το 2006 που ξεκινησα τα πινελα,επαιρνα πινελο με 2 ευρω απο supermarket k εβγαζα 2 χρονια ανετα!τωρα ομως ειναι χομπυ κ στο χομπυ τα σκας!!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Αν θες να δοκιμάσεις μπορείς να πάρεις ενα πιο φτηνό ασβό, σε κάθε περίπτωση καλύτερα να πας απο κοντα για να δεις τι σου αρέσει και τι όχι.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17383 times
Been thanked: 7037 times

Η αλήθεια είναι ότι μου κολησεε το Duke 3 θα πάω να το δω και από κοντά και βλέπουμε
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

+1 Για Semogue SOC 2band όπως προείπαν οι συμφορουμίτες πιο πάνω.


Εικόνα
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Είναι πολύ εύκολο να κολλήσεις με κάτι απ' το hype του προϊόντος και διαβάζοντας κριτικές online. Ειδικά όμως για ξυριστικά είδη που ο προσωπικός παράγοντας παίζει πολύ μεγάλο ρόλο αυτό μπορεί να είναι και παγίδα. Π.χ. προσωπικά προτιμώ το Duke 3 απ' το Chubby 2 και περισσότερο όλων το Semogue SOC 2-band! Στις περισσότερες κριτικές όμως θα δεις ότι η σειρά πάει ανάποδα (ή τουλάχιστον το Chubby 2 "ακούγεται" περισσότερο). Φυσικά δε σημαίνει ότι κάνουν λάθος. Απλά έχουμε διαφορετικό γούστο. Το να δεις από κοντά είναι σημαντικό αλλά κι αυτό δε θα σου πει πώς θα νιώσεις το πινέλο στο ξύρισμά σου. Επίσης μαλακότερο δε σημαίνει και καλύτερο (για όλους). Σε κάθε περίπτωση το Duke 3 είναι πολύ καλό. Ακόμα κι αν δε σου ταιριάξει 100% θα είναι μια πολύ καλή εναλλακτική.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27195 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Το SOC και το Duke 3 σε best είναι πολύ καλοί entry level ασβοί.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Και να ξέρεις και κάτι. Οι περισσότεροι ασβοί (ειδικά οι best, super κλπ) δείχνουν άλλο πρόσωπο έτσι όπως βλέπεις το πινέλο και το περνάς πιθανόν και από το πρόσωπο, και τελείως άλλο (τότε φαίνονται 100% οι αρετές της τρίχας) όταν μουλιάσουν στο νερό και γεμίσουν σαπουνάδα.
Γι αυτό θα συνιστούσα (βέβαια πάντα στο βαθμό που αυτό είναι εφικτό) να δοκιμάσεις σε ξύρισμα ένα πινέλο και τότε θα βγάλεις ακριβές συμπέρασμα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”