Rose of Bulgaria After Shave Lotion

Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Είχα παραγγείλει πριν λίγους μήνες από Βουλγαρία τα ASL της μάρκας Rose of Bulgaria στις 2 εκδόσεις που διαθέτει, δηλαδή Rose και Lavender.

(Ήθελα και τις ανάλογες κρέμες ξυρίσματος, αλλά όπως με πληροφόρησαν ότι το εργοστάσιο έκανε ένα reformulation στις εν λόγω κρέμες και έχει διακοπεί η παραγωγή τους).

Το τριαντάφυλλο είναι ένα πραγματικά αξιολογότατο After shave lotion από όλες τις απόψεις (την λεβάντα δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά νομίζω ότι είναι στο ίδιο επίπεδο).

Καταρχήν και οι 2 γεύσεις είχαν ακριβώς την ίδια τιμή, λίγο παρακάτω από 3 ευρώ έκαστο στα 100ml. Με τέτοια τιμή δεν προβληματίζεσαι και πολύ.
Το άρωμα του τριαντάφυλλου πραγματικά αρχοντικό. Κλασσικό χωρίς να είναι παλιομοδίτικο. Με μεγάλη διάρκεια, αλλά συνάμα διακριτικό και καθόλου κουραστικό άρωμα. Παραπέμπει σε ξεχωριστό και ακριβό άρωμα, ενώ νομίζω ότι είναι τέτοιο που μπορεί να φορεθεί από όλες τις ηλικιακές ομάδες. Για αυτούς που προβληματίζονται ότι μπορεί να είναι λίγο γυναικείο (καθώς παραδοσιακά το τριαντάφυλλο μπαίνει σχεδόν σε όλα τα γυναικεία αρώματα) θα το χαρακτήριζα sweet dark rose που πραγματικά εθίζει, και θες να βάλεις και να ξαναβάλεις.

Οι προστατευτικές του ιδιότητες είναι κορυφαίες. Ούτως ή άλλως το έλαιο τριαντάφυλλου θεωρείται ότι έχει αντισηπτικές, αναζωογονητικές και αναπλαστικές ιδιότητες.
Το οινόπνευμα που διαθέτει το καταλαβαίνεις στο τσούξιμο, όπως επίσης και τη δροσιά της μενθόλης που έχει μέσα και μάλιστα σε ιδανικό επίπεδο.
Το άρωμά του θα σου έρθει πολλές φορές την ημέρα στη μύτη σου, χωρίς να γίνεται βαρετό και ενοχλητικό. Ίσα ίσα.
Προσωπικά το βρήκα καταπληκτικό σαν after shave.
Το μόνο αρνητικό θα έλεγα είναι το καπάκι του μπουκαλιού που φαίνεται φθηνό πλαστικό και σου δίνει την αίσθηση ότι δεν κλείνει καλά ή ότι έχει μία φτηνιάρικη όψη και εφαρμογή στο μπουκάλι. Όμως κλείνει καλά και δεν διαπίστωσα διαρροές.

Φαντάζομαι στα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά κινείται και η Λεβάντα, που σημειωτέων ότι διαφέρει από όσες λεβάντες έχω μυρίσει έως τώρα και δίνει μία αίσθηση light λεβάντας ανωτέρου ποιότητας σε σχέση με άλλες. Εξίσου εθιστική που δεν την καταλαβαίνεις με την πρώτη ότι ίσως πρόκειται για λεβάντα, αλλά καταλαβαίνεις ότι δεν είναι μία λεβάντα που μπορεί να περιέχει "χημικά ενισχυτικά αρώματος".

Τελικά οι Βούλγαροι έχουν κάνει καταπληκτική δουλειά σε αυτά τα after shave και προσωπικά μου αρέσουν πολύ.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

:text-worthless:
Μερικές καλές φωτογραφίες και έτοιμο για το μπλογκ... :D
Pritty please!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Ωραία παρουσίαση!
Όταν λες ιδανική ποσότητα μενθόλης τι εννοείς;
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

@tolis.k Ναι ακριβώς έτσι είναι.
Πήρα εχθές(έναντι 2.9 ευρώ) ένα πάνω στην Ευριπίδου εχθές κοντά στο πατίστα.
Το καπάκι μου έδωσε πολύ κακή εντύπωση. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

andreas έγραψε: 27 Ιαν 2019, 12:54 Μερικές καλές φωτογραφίες και έτοιμο για το μπλογκ...

Εικόνα

Εικόνα
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Αν δεν υπάρχει βιασύνη και έχω λίγο χρόνο θα κάνω και κάποια επεξεργασία μερικές καλύτερες αύριο.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Καμία απολύτως!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

@Tzimisce Εννοώ φίλε μου ότι η μενθόλη του είναι τόση που την καταλαβαίνεις, αλλά δεν σε παγώνει κιόλας. Είναι ας πούμε λίγο λιγότερο από την Aqua Velva. Ενώ στη Aqua Velva / Skin Bracer λόγω του χαρακτήρα των αρωμάτων τους ταιριάζει η μενθόλη, εδώ έχουμε να κάνουμε με τριαντάφυλλο και δε θέλουμε να το καλύπτει, έστω αυτό το λίγο που διαρκεί η μενθόλη.
Από την άλλη εάν μπεί η σωστή ποσότητα μενθόλης νομίζω ότι ταιριάζει σε όλα τα ξυριστικά αρώματα. Προσωπικά είμαι fan της μενθόλης χειμώνα - καλοκαίρι. Όμως το καλοκαίρι τη σηκώνει περισσότερο και την θες πιο δυνατή.
Και επειδή νομίζω ότι το συγκεκριμένο τριανταφυλλάκι αποδίδει καλύτερα το χειμώνα σαν άρωμα, τότε που δε θες η μενθόλη να σε παγώνει, με αυτή την έννοια λέω ότι έχει ιδανικά επίπεδα. Ή ας πούμε ότι έχει τόση που δε σου περνά από το μυαλό να την πειράξεις με έξτρα κρύσταλλους μενθόλης.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Περνάω συχνά από το μαγαζί με τα Βουλγάρικα και δεν έχει ούτε για δείγμα,τον ρωτάω και μου λέει και αυτός δεν ξέρει τι συμβαίνει,
όπως λέει και ο tolis.k ισως reform,πάντως ναι, το τριαντάφυλλο πολύ ωραίο, καμιά σχέση με γυναίκεια και τέτοια,αριστοκρατικό,μυστηριώδες,το θέμα είναι ότι και τα δυο και αρωματίζουν και κάνουν δουλειά στο δέρμα,το καταλαβαίνεις.
από την φώτο λείπει το balm του Rose,το balm της λεβάντας αν υπάρχει δεν το έχω δει σε μαγαζί.
Εικόνα
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”