Bic Astor

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

Καλησπερα στο φορουμ!εχω 16 πακετακια astor τα οποια τα χαριζω!ψηνεται κανεις?δουλευω ν.φιλαδελφεια κ μενω γαλατσι.τους εδωσα πολλες ευκαιριες,αλλα δεν! Μου δημιουργουν ερεθισμους!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Φτιαξε μια αγγελια/χαριζεται εδω. Για αυτο το φτιαξαμε το υποφορουμ ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

Η ιστορια εχει ως εξης.ενας καλος μου φιλος δουλευει στην βιολεξ.γνωριζοντας την λοξα μου με το π.ξ. κατα περιοδους μου φερνει εκατοσταδες astor κ bic chrome τα κιτρινα.του λεω φιλαρακι την αλλη φορα μονο τα κιτρινα,τα astor ειναι για πεταμα!γιαννακο πας καλα?μου λεει ο φιλος.ειναι ακριβως τα ιδια!αυτα που ειναι στο κιτρινο κουτι πανε εξωτερικο κ αυτα που ειναι στο κοκκινο ειναι για ελλαδα!του λεω αποκλειεται δεν εχει καμια σχεση η μια λεπιδα με την αλλη!κ ομως επιμενει οτι ειναι οι ιδιες!ο φιλος μου δουλευει μεσα στην γραμη παραγωγης για τα ξυραφακια!εγω παντως ειμαι σιγουρος οτι ειναι διαφορετικες!με τις κιτρινες κανω ξυρισματαρες κ με τις κοκκινες ερεθιζομαι εντελως!!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

εγώ πάντως ξυρίζομαι μια χαρά με τα astor τα κόκκινα, αλλά και με τα κίτρινα ,δεν ξυρίζομαι συχνά γιατί προτιμώ την Feather Artist Club SS - Shavette ,αλλά αν για κάποιο λόγο ξυριστώ σε 1 η 2 μέρες δεν έχω πρόβλημα ,έχω όμως την εντύπωση ότι τα κίτρινα είναι πιο κοφτερά,δεν νομίζω να είναι ίδια.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Προσωπικά βρίσκω ελάχιστες διαφορές μεταξύ Bic Astor και Bic Chrome Platinum. Από τις πλέον κοφτερές λεπίδες για τα γένια μου. Δεν θα εκπλαγώ αν αποδειχθεί ότι είναι όντως ίδια ξυραφάκια, με διαφορετική ονομασία για λόγους μάρκετινγκ.
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Παιδιά συγκρίνοντας τα astor με feather μιας και αυτά ειναι που έχω δοκιμάσει τον λίγο καιρό που ξυρίζομαι πιστεύω ότι τα astor είναι μεν κοφτερά αλλά παράλληλα δεν είναι καλής ποιότητας με αποτέλεσμα να δημιουργούν περισσότερα κοψίματα. Ίσως ειναι πιο τραχιά ή πιο σκληρά, ίσως να είναι και περισσότερο κοφτερά από ότι θα έπρεπε, δεν ξέρω. Πάντως παρόλο που τα Feather θεωρούνται τα πιο κοφτερά με αυτά έχω λιγότερα κοψιμάτα και το ξύρισμα είναι πιο γλυκό και πιο αποτελεσματικό. Τα big μαζί με την wilkinson classic τα είχα είχα αγοράσει παλιότερα από τον Σκλαβενίτη πριν ξεκινήσω 100% το ΠΞ και κατακοβόμουν. Πίστευα ότι έφταιγε η φτηνή μηχανή αλλά τώρα που δοκίμασα ξανά με καλύτερη μηχανή το αποτέλεσμα ήταν ναι μεν καλύτερο αλλά και πάλι δεν ήταν τόσο καλό. Οπότε πιστεύω ότι θα τα παρατήσω για την ώρα και θα ξαναδοκιμάσω όταν θα έχω δοκιμάσει και άλλες λεπίδες για να κάνω καλύτερη σύγκριση. Σίγουρα όμως για εμένα θα αποτελούν λύση έκτατης ανάγκης σε περίπτωση που ξεμείνω από λεπίδες μιας και ήδη έχω βρει καλύτερο ξυραφάκι από αυτό.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Και εδώ υπάρχει αναφορά πως τα Astor και τα Chrome είναι ίδια
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Τα χρησιμοποιω (εστω σποραδικα) 7 χρονια τωρα, κοβουν αρκετα και τα 2 - αλλα ιδια δεν μου φανηκαν ποτε.

Τα Astor ειναι ιδιαιτερα "άτσαλα" που για μενα αυτο δειχνει μετρια ποιοτητα επικαλυψης. Συν το γεγονος οτι το quality control ειναι απαραδεκτο, βρισκω ακομα τουλαχιστον 1 μη λειτουργικο ξυραφακι σχεδον σε καθε κουτακι των 5.

Τα Chrome Platinum δεν εχουν τετοια θεματα quality control - και η αισθηση στο προσωπο ειναι σαφως καλυτερη.

Φυσικα υπολειπονται (κατα τη γνωμη μου) απο αλλες υλοποιησεις κοφτερων και γλυκων λεπιδων - και ειναι κριμα που η Βιολεξ δεν δινει τη σημασια που θα επρεπε στους παραδοσιακους ξυριστες που απευθυνονται τα 2 αυτα προιοντα της.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Συμφωνώ επιβεβαιώνω και επαυξάνω!

Και οι δύο είναι κοφτερές λεπίδες, αλλά οι Bic Chrome Platinum υπερέχουν με διαφορά, (στο δικό μου μούτρο τουλάχιστον) τις Chrome Platinum τις απολαμβάνω και τις θεωρώ πιό κοφτερές και από τις feather ακόμα, και πάντα ymmv ειδικά στις λεπίδες.!

Όσο για το QC (quality control) δυστυχώς έτσι πάει στα περισσότερα προϊόντα που εξάγουμε, και δεν είναι κάτι καινούργιο αυτό, ούτε αποτελούν κάποια εξαίρεση οι λεπίδες, εξάγουμε προϊόντα με πάρα πολύ καλή ποιότητα για τους έξω, και για εμάς κρατάνε τα τσόφλια, χρόνια τώρα. :(
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8233 times

Βλέποντας πολλά από τα μέλη του φόρουμ να τις χρησιμοποιούν (chrome platinum) και έχοντας μεγάλες προσδοκίες για τη αυτό λεπίδα ,τις δοκίμασα.
Δυστυχώς στα γένια μου δε ταίριαξαν.
Πολύ κοντά σε αίσθηση και αδύναμη κοπή με τα persona platinum.
ΚρίμαΕικόνα

Προστέθηκε μετά από 5 λεπτά 12 δευτερόλεπτα:
Οι δοκιμές έγινε σε Parker variant, Razorock gamechanger84p, Rex ambassador, και merkur progress. Ίσως σε μια ανοιχτή χτένα να ήταν αλλιώς. Θα τα ξαναδοκιμάσω στο μέλλον.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”