Χειροποιήτο Λουρί Ακονίσματος

Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Λοιπον ολα τα δερματα κανουν για ακονισμα , καποιες λεπτομεριες που καποιος θα πρεπει να προσεξει
ειναι.
Το δερμα να ειναι χωρις πολυ επεξεργασια και το λουστρο με την μπογια να ειναι σαν τις ζωνες τις ματ
δηλαδη θελω να πω οτι θα πρεπει να ειναι ενα σταδιο πριν το φινιρισμα π.χ ενα κοματι σαν αυτο που κανουν
ρουχα ή τσαντες δεν κανει , η υφη θα πρεπει να ειναι σαν την τσαντα του ταχυδρομου εαν καποιοι εχετε δει .
Το δε πάχος να ειναι περιπου 2.5 mm . Καλα λουρια ειναι αυτα που κανουν τα χαλιναρια . Το δε πλατος
οτι βολευει τον καθενα . Αυτο που εδωσα στον Αποστολο η μια πλευρα δεν ειναι τοσο καλη΄η αλλη ομως ειναι οκ .
Επισης το λουρι θα πρεπει να δουλευουμε με το χερι για να μαλακωσει με τον καιρο , καποιοι το τεντωνουν
και με ενα μπουκαλι στρογγυλο το δουλευουν για να μαλακωσει και να σπασει .
Παρακαλω ενα πμ με την διευθυνση του μαγαζιου με τα χαλιναρια .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Νίκο αν εννοείς το κατάστημα με είδη ιππασίας που πήγα εγώ, είναι στην οδό Αθηνάς, δεν θυμάμαι αριθμό. Είναι στο δεξί χέρι καθώς πηγαίνεις από την Ομόνοια στο Μοναστηράκι. Περίπου στη μέση της διαδρομής. Λέγεται MOPSO και έχει συνήθως κάτι γκλίτσες απέξω.

Τα δέρματα που λέω εγώ είναι πίσω από τον ταμία, στην γωνία του τοίχου αριστερά.
Έχει διάφορες κουλούρες με λουριά. Οι περισσότερες είναι σκληρές και δεν κάνουν. Επάνω ψηλά έχει μία σκούρα καφέ με μαλακό δέρμα. Αυτή πήρα.
Μπροστά στη βιτρίνα θα δεις κρίκους και πιρτσίνια. Διαλέγεις αυτά που θέλεις και του λες να σου φτιάξει το λουρί εκείνη τη στιγμή. Να αποφύγεις το Σάββατο που έχει πολύ κόσμο και δεν έχει χρόνο να δουλέψει.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Slur έγραψε:Απόστολε μπερδεύτηκα.
Κανονικά στην τελευταία φωτογραφία, στην «άλλη όψη» που λες θα έπρεπε να στροπάρεις. Εσύ σε ποια στροπάρεις ;
Εγώ στοπάρω σε αυτή της πρώτης φωτογραφίας. Νομίζω ότι είναι πιο κοντα σε αίσθηση με το filarmonica που έχω. Θα δοκιμάσω σε αυτή που λες και θα σου πώ.

Στα διεθνή forum, Που πλέον δεν πολυμπαίνω λόγω χρόνου, τι λένε για χειροποιητα λουρια?
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Apostolos έγραψε:Εγώ στοπάρω σε αυτή της πρώτης φωτογραφίας. Νομίζω ότι είναι πιο κοντα σε αίσθηση με το filarmonica που έχω. Θα δοκιμάσω σε αυτή που λες και θα σου πώ.

Όχι να μην δοκιμάσεις.
Αν είναι σκληρή τότε μπορεί να σου κάνει ζημιά στην κόψη.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Padelis30
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 23 Μαρ 2011, 20:51
13
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 43

Καλημερα σε ολους,αυτο ειναι που λεμε τα ''ψιλα γραμματα'' στο σπορ δηλαδη η λεπτομερια.Καθε δερμα εχει τα δικα του τερπιτια ανοχες και υφη.Αυτο το παρατηρεις οταν σε καποιο μαγαζι με ειδη ξυριστικα ο εκαστοτε υπαλληλος σου δειχνει καποια μοντελα απο διαφορετικα λουρια.Η σημαντικη λεπτομερια βεβαια ειναι το τι στανταρ εχει ο καθε κατασκευαστης και τι προδιαγραφες.Κατα την γνωμη μου ειναι ρισκο να κανεις ενα custom λουρι με καποιο δερμα που διαλεξε καποιος στην τυχη αφου πλεον ειναι ευκολοτερο να παρεις ενα εγκεκριμενο απο μια εταιρια (υπαρχει διαφορα κοστους αλλα οπως λεγανε και οι παλιοι οτι πληρωνεις παιρνεις )με κυρος και εμπειρια πανω σε αυτο το θεμα.Ολα τα αλλα θεωρω πως αποτελουν πειραματισμους και δοκιμες οι οποιες δεν ξερει κανεις αν θα εχει το επιθυμητο αποτελεσμα.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Padelis30 έγραψε:...Κατα την γνωμη μου ειναι ρισκο να κανεις ενα custom λουρι με καποιο δερμα που διαλεξε καποιος στην τυχη ...
Κανένας δεν έφτιαξε λουρί από δέρμα που του διάλεξε κάποιος στην τύχη.
Τα custom made λουριά που παραθέτουμε σε αυτό το νήμα φτιάχτηκαν από δέρματα διαλεγμένα από εμάς, με την όποια εμπειρία μικρή η μεγάλη μπορεί να έχει ο καθένας από εμάς.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Παντελη εισαι σιγουρος στο << οτι πληρωνεις παιρνεις >> ?
Eγω με τοσα που εχω δει αμφιβαλλω για το 99% των περιπτωσεων , δεν μιλαω μονο για τα ξυριστικα ειδη
αλλα γενικοτερα .
Εχω ακονισει αρκετα ξυραφια με διαφορα λουρια , περισσοτερο ρολο ειχε για μενα ο τροπος , πιεση και τεχνικη παρα το ειδος . Οι παστες χρησιμοποιουνται αποτελεσματικοτερα πανω σε ξυλινο κουπι και οχι σε λουρια ,ετσι θα ειχα λιγοτερο καλο αποτελεσμα και ας ηταν το δερμα του λουριου καλυτερο απο του κουπιου.
Επισης πριν απο εκατο χρονια υπηρχε καποιος στη Ελλαδα η και σε αλλα μερη του κοσμου που μπορουσαν
να αγορασου λουρι απο καγκουρο που θεωρουνται κορυφαια ? Δεν εχω δει κανενα λουρι να εχει μεσα στο κουτι πληροφοριες απο τι δερμα ειναι φτιαχμενο και απο ποιο μερος του ζωου .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Slur, αυτό στην Αθηνάς πόσο σου κόστισε?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

25 ευρώ τα δύο λουριά.

Δε συστήνω σε κανέναν να κάνει λουρί όπως έκανα εγώ, απλά παρουσιάζω αυτό που έκανα.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Α, μια χαρα! 12-12 το ένα δηλαδή! Aν αποφασίσει κάποιος να το κάνει θα είναι με δική του ευθύνη, μην ανησυχείς!
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”