Πρόταση για ξυριστική

Απάντηση
Michael
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 10 Δεκ 2018, 17:33
5
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Καλησπέρα σε όλους!

Ήρθε η ώρα νομίζω και για μένα να δοκιμάσω να αντικαταστήσω το παλιό-καλό παραδοσιακό ξύρισμα, για τον απλό λόγο ότι πλέον χρόνος καπούτ. Το θέμα είναι ότι δεν είχα ποτέ ηλεκτρική μηχανή, και δεν έχω γενικά ιδέα. Σε ένα εύρος τιμών εως 60 ευρώ, τι θα είχατε να προτείνατε σε κάποιον για πρώτη μηχανή; Ότι άλλα τιπς για ξύρισμα με αυτό τον τρόπο επίσης ευπρόσδεκτα.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Φιλε Μιχαλη, αν καταλαβα καλα, γραφτηκες στο φορουμ μας για να σου δωσουμε ιδεες για το πως ΔΕΝ θα ξυριζεσαι πλεον με τον παραδοσιακο τροπο ?

Ok - πες μας τουλαχιστον τις ξυριστικες σου συνηθειες. Καθε ποτε ξυριζοσουν και με τι ? Πυκνα, σκληρα γενια ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Εγώ πάντως που είχα/έχω ηλεκτρική μηχανή (Philips) δε μπορώ να πω ότι απόλαυσα το ξύρισμά της και ήταν από αυτές που κάνουν Wet-shave (με αφρό / αδιάβροχη).Όταν δεν έχω χρόνο ή αν το πρωί είναι να φύγω αρκετά νωρίς, ξυρίζομαι από το προηγούμενο βράδυ (κανονικά και κόντρα). Πριν από 2 χρόνια το είχα συνήθεια να ξυρίζομαι το πρωί. Έβαζα 20 λεπτά νωρίτερα το ξυπνητήρι και απολάμβανα το πρωινό μου ξύρισμα. Πάντως με το παραδοσιακό ξύρισμα γλύτωσα από τις τρίχες που γυρίζουν μέσα, που είναι τόσο "σπαστικές".
Michael
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 10 Δεκ 2018, 17:33
5
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

herco έγραψε: 14 Δεκ 2018, 18:40 Φιλε Μιχαλη, αν καταλαβα καλα, γραφτηκες στο φορουμ μας για να σου δωσουμε ιδεες για το πως ΔΕΝ θα ξυριζεσαι πλεον με τον παραδοσιακο τροπο ?

Ok - πες μας τουλαχιστον τις ξυριστικες σου συνηθειες. Καθε ποτε ξυριζοσουν και με τι ? Πυκνα, σκληρα γενια ?
Δεν γράφτηκα για αυτό, όχι! Γράφτηκα βασικά για συμβουλές γενικά, καθώς και για να έχω μια σφαιρική άποψη όσον αφορά τις επιλογές μου. Για να απαντήσω και στην ερώτηση σου, ξυρίζομαι με straight razor, κάθε πρωί, δεν μου επιτρέπει η δουλειά να πηγαίνω αξύριστος. Απο πιτσιρικάς ξυριζόμουν με ξυραφάκια, και αργότερα πέρασα σε straight. Δεν έχω αλλάξει κάτι ποτέ στον τρόπο που ξυριζόμουν, και μου αρέσει το αποτέλεσμα, απλά πλέον με την δουλειά και άλλες υποχρεώσεις, να γυρνάς αργά στο σπίτι και να ξυπνάς νωρίτερα το πρωί για να ξυρίζεσαι, όσο χαλαρωτικό και να είναι, μου πέφτει λίγο δύσκολο.

Σκέφτηκα να το γυρίσω και σε safety, αν έχει καλύτερο αποτέλεσμα και είναι πιο γρήγορο, αλλά είπα πρώτα να ρωτήσω για ξυριστική που, υπέθεσα, είναι ακόμα πιο απλό. Αν κάνω κάπου λάθος, πείτε μου, και εγώ πολλά δεν ξέρω. Απλά πέρασε η συνήθεια του πατέρα στον γιο, και δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ ποτέ παραπάνω.

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Δεν κάνουν οι ξυριστικές το ξύρισμα των ξυραφιών.
Με μια DE όπως η 34c θα ξυρίζεσαι κάθε πρωί γρήγορα και με ασφάλεια. 1 πέρασμα και τέλος σε λιγότερο από 3' (μετράω και το άφρισμα με συνθετικό και κρέμα για λόγους ταχύτητας)
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μιχαλη, καταλαβαινω το προβλημα - δεν μπορεις να ευχαριστηθεις σωστο ξυρισμα οταν υπαρχει μεγαλη πιεση χρονου και κουραση. Η λυση της ηλεκτρικης εχει ολα τα θεματα που εγραψε πιο πανω και ο Νικος. Δεν βγαζει απολαυση - παροτι ξυριζει βαθια - και δεν γλυτωνεις απο το φαινομενο των τριχων που γυριζουν προς τα μεσα.

Παντως πριν δωσεις λεφτα για ηλεκτρικη, κανε τις δοκιμες σου και με safety πχ μια Lord L6 εχει λογικο κοστος και αρκετα καλη αποδοση.
Εικόνα
Michael
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 10 Δεκ 2018, 17:33
5
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Sitalkas έγραψε: 16 Δεκ 2018, 13:56 Δεν κάνουν οι ξυριστικές το ξύρισμα των ξυραφιών.
Με μια DE όπως η 34c θα ξυρίζεσαι κάθε πρωί γρήγορα και με ασφάλεια. 1 πέρασμα και τέλος σε λιγότερο από 3' (μετράω και το άφρισμα με συνθετικό και κρέμα για λόγους ταχύτητας)
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου.

https://www.skroutz.gr/s/8049763/Merkur-Razor-34C.html αυτή εδώ λες;

Προστέθηκε μετά από 5 λεπτά 5 δευτερόλεπτα:
herco έγραψε: 16 Δεκ 2018, 14:26 Μιχαλη, καταλαβαινω το προβλημα - δεν μπορεις να ευχαριστηθεις σωστο ξυρισμα οταν υπαρχει μεγαλη πιεση χρονου και κουραση. Η λυση της ηλεκτρικης εχει ολα τα θεματα που εγραψε πιο πανω και ο Νικος. Δεν βγαζει απολαυση - παροτι ξυριζει βαθια - και δεν γλυτωνεις απο το φαινομενο των τριχων που γυριζουν προς τα μεσα.

Παντως πριν δωσεις λεφτα για ηλεκτρικη, κανε τις δοκιμες σου και με safety πχ μια Lord L6 εχει λογικο κοστος και αρκετα καλη αποδοση.
Αρχίζω να πιστεύω και εγώ πως καλύτερα να περάσω σε safety..

Πολύ φθηνή μου φαίνεται πάντως αυτή που προτείνεις. Δεν περίμενα να υπάρχει κάτι με τόσα λίγα λεφτά! Δεν με νοιάζει το μπάτζετ, αλλά εν τέλη αν δεν βολέψει κρίμα είναι να πάρω ακριβή.

Ευχαριστώ πολύ πάντως! Θα δω εν τέλη που θα καταλήξω και ενημερώνω ;)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές”