Το ξύρισμα της ημέρας - Δεκέμβριος 2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Καλημέρα, εν πλώ γιά Μυτιλήνη .

Merkur Futur (2-1)
Gillette Silver Blue (7)
Mens Only Silvertip Brush
Proraso Sensitive Sapone da Barba
Terra Afs Balm
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Tatara, Schick, Plisson Evo, MdC Rose, LPL Rose

Εικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

* Yaqi Sagrada familia
* Executive shaving cream
* Standard
* Gilltte Silver blue #2
* Myrsol Antesol

Δεν ξέρω για ποιόν ακριβώς λόγο (αν υπάρχει ένας ) το σημερινό ήταν ένα μικρό αριστούργημα.
Σήμερα πήρα BBS σε σημεία που δεν θυμάμαι ξανά να είναι τόσο λεία.Ίσως το καλύτερο αποτέλεσμα που έχω πάρει όσο ξυρίζομαι.
Συνήθως λέμε πως αυτό το σαπούνι,αυτό το ξυράφι είναι καταπληκτικό και λόγω αυτού το ξύρισμα ήταν υπέροχο.
Πλέον δεν νομίζω πως αυτό ισχύει.Δεν φτάνει μόνο το σαπούνι να είναι εξαιρετικό ή η μηχανή να σου κάθεται ακριβώς.
Είναι ένας συνδυασμός παραγόντων που πρέπει να συνεργαστούν για να έχεις ένα ωραίο αποτέλεσμα.

Στη σημερινή περίπτωση,το πινέλο είναι το -πιο- αγαπημένο μου (από τα 2 συνθετικά που χρησιμοποιώ),οπότε η διαφορά δεν οφείλεται σε αυτό.
Ξέρω,σε κάθε περίπτωση,τί μπορεί να μου δώσει και μου το δίνει πάντα (όχι όπως τα φυσικής τρίχας,που τη μια μπορεί να μη μουλιάσει αρκετά,
την άλλη να σου ρουφάει πολύ σαπούνι κτλ κτλ).
Η κρέμα δεν είναι κακή,το ξεκινάω από εκεί.Επίσης διαφημίζεται για τα αγνά συστατικά της.
Επίσης,θέλει αρκετό προιόν για να μην είναι πολύ αραιή η σαπουνάδα στο -συγκεκριμένο- πινέλο.
Φαίνεται,εκ του αποτελέσματος,πως τη δουλειά της την κάνει.Δεν ξέρω αν η προστασία της είναι στα υψηλότερα δυνατά επίπεδα,μιας και...

...Η Standard είναι ιδανική για μένα.Δύσκολα μου δημιουργεί ερεθισμούς,δύσκολα με κόβει,δύσκολα να μην με αφήσει ικανοποιημένο 85-90% κάθε φορά.
Και κάποιες,όπως σήμερα,αγγίζει το απόλυτο.
Εδώ όμως είναι που μπαίνει στην εξίσωση και η λεπίδα.Με την Rockwell,η standard δεν με ενθουσίασε και μάλιστα με δυσκόλεψε αρκετά.
Η GSB,αν και έχει χρησιμοποιηθεί ελάχιστα σε άλλες κεφαλές,μου είχε δώσει τη εντύπωση μιας καλής,αλλά όχι για μένα,λεπίδας.
Σήμερα,μου απέδειξε για μια ακόμα φορά,πως όλα είναι σχετικά.Λίγα πράγματα δεν είναι αποτελεσματικά με τον κατάλληλο συνδυασμό προιόντων.
Το Antesol είναι από τα ελάχιστα αφτερ που χρησιμοποιώ πλέον,μιας και τελευταία τρώει πολλή χρήση το Thayers.
Ήταν απλά η τελευταία πινελιά σε αυτή την πολύ ευχάριστη πρωινή μου διαδικασία.Η δροσιά και το άρωμά του με ξύπνησαν για τα καλά.

Αν κάτι από τα παραπάνω δεν συνεργαζόταν με τα υπόλοιπα,το αποτέλεσμα δεν θα ήταν αυτό που πήρα.Και αυτό είναι σίγουρο.
Επίσης,για να τα λέμε και όλα,το πρόσωπό μου ήταν ξεκούραστο,οι τρίχες στο κατάλληλο μήκος (48 ώρες) για ένα γλυκό ξύρισμα,
και,τέλος,δεν είχα κανένα κόψιμο ή κοκκινίλα ή σπυράκι που θα δυσκόλευε το ξύρισμα (και στους ελιγμούς στα δύσκολα σημεία,
και στην πίεση της μηχανής στο δέρμα μου,και στη συνολική ευχαρίστηση).

Επιμύθιο.Χαρείτε το ξύρισμά σας και μην τρελαίνεστε να αγοράσετε ό,τι κυκλοφορεί εκεί έξω.
Η έξαψη της αναζήτησης για το 'καλύτερο' προϊόν δε φτάνει την ευχαρίστηση που σου δίνει το κατάλληλο προϊόν.
Τις καλημέρες μου.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

kERKINI " eve "
SOC boar
Merkur 38c
SuperMax Blue Diamond (3)
TFS "il capitano" asl
TomFord "Noir de Noir"


Ευωδιαστό και γρήγορο το σημερινό ξύρισμα. Ακόμα τα μυρίζω όλα πάνω μου.
Το πινέλο έστρωσε πλέον και χτυπάει στα αυτιά μέχρι κ τους ασβούς..Τουλάχιστον 2 σκάλες, υπερέχει των "Ω"..

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
7
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 53

Σήμερα το ξύρισμα μου έγινε με τα παρακάτω:

- Muhle Rocca
- Prime Platinum
- Maseto 2 band
- Geo. F. Trumper's SS Violet
- Vitos ASL

Κλασσικό ξύρισμα 4pass με εύκολο BBS χωρίς ερεθισμούς. Όλο το παιχνίδι παίζεται στην τεχνική κατά τη γνώμη μου και βέβαια η επανάληψη βοηθά στην καλύτερη εκμετάλλευση των δυνατοτήτων του εξοπλισμού. Οι δικές μου συμβουλές θα ήταν σχετικές με την ηρεμία και το πολύ απαλό χέρι κατά τη διάρκεια του ξυρίσματος! Η καλή διάθεση και η άνεση χρόνου επίσης βοηθούν και τέλος για μένα σημαντικό ρόλο παίζει και καλή "παρέα" δηλαδή η μουσική! ;-)
Καλό Σαββατοκύριακο να έχουμε φίλοι μου και από μένα η συμβουλή της ημέρας είναι:
"Μόνο θετικές σκέψεις και μόνο θετικοί άνθρωποι, οι υπόλοιποι μακρυά!"
Φιλικά,
Νίκος Omegasnik.
Χρόνου φείδου!
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

@paratairosexthros @omegasnik
Διονύση και Νίκο εκστομίσατε μεγάλες αλήθειες. Τα κατάλληλα στον καθένα υλικά και η καλή διάθεση, αυτή είναι η πεμπτουσία για μέγιστη απόλαυση.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Καλησπέρα.
Μεσημεριανό ξύρισμα με...
Ω 20102
Baume.be ss #1
Parker 89R TTO & Astra sp #1
Razorock XXX asl

Περίεργο το σημερινό.
Το Baume.be χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά.
Η μυρωδιά του κάτι ανάμεσα σε σόγια και ελαιοσαπουνο που έφτιαχνε η γιαγιά μου. Όχι κάτι ιδιαίτερο. ΔΕΝ κατάφερα να κάνω αφρό. Κι όταν λέω δεν κατάφερα εννοώ ότι στο μπολ (μετά απο καιρό) ο αφρός χανόταν. Αρκετές φουσκάλες, αραιός και ισχνός. Ξαναφορτωνω και ο αφρός άρχισε να δείχνει λίγο πιο μεταξένιος. Με το που τον άπλωσα στο πρόσωπο... χάθηκε!
"Δεν βαριέσαι" λέω, και αποφασίζω να ξυριστω.
Με σχεδόν ανύπαρκτο αφρό και η λεπίδα έκανε πραγματικά πατινάζ! Αν είναι δυνατόν...
Ξαναφορτωνω το πινέλο για το δεύτερο πέρασμα και κάνω face lathering. Μια απο τα ίδια... Μια που άπλωνα, μια που χάνονταν... Παρόλα αυτά κάνω το δεύτερο χέρι κόντρα, πάλι χωρίς σχεδόν αφρό, και πάλι η ενοιωθα προστασία!!! Στο ξέπλυμα υπήρχε αυτό το προστατευτικό φιλμ και τώρα, τρεις σχεδόν ώρες μετά, το δέρμα είναι μια χαρά. Ανεξήγητο; Ενδεχομένως...
Το σαπούνι κάνει μπαμ ότι έχει καλές ιδιότητες, άσχετα αν εγώ δεν το αφρισα ολότελα. Αν υπάρχει κάποιο tip και το γνωρίζει κάποιος συνξυριστης, καλοδεχούμενο. Αλλιώς...θα το βρω.
Επίσης ντεμπούτο και για το XXX . Ωραίο κιτρωδες άρωμα, μεταξύ Μυρτώ λεμόνι και υγρό αρωματικό μαντηλάκι στην αρχή και μετά κάτι πιο σοβαρό που δεν μπόρεσα να προσδιορίσω. Θεωρώ ότι θα ταιριάζει με το Sauvage του Dior. Απο ιδιότητες, αν και νωρίς, μάλλον καλές.
Αυτά τα νέα μας λοιπόν.
Καλό μας Σαββατοκύριακο.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27820 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Εικόνα


Razorock.400
SV.tundra.artica ss
iKon.Shavecraft.103
Rapira.Swedish.supersteel
Razorock.The.Stallion asl



Στην ερώτηση ποιό είναι το μοναδικό σαπούνι που θα κρατούσα, αν θα έπρεπε να έχω μόνο ένα, μία είναι η απάντηση. :D :P
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Καινούργια πράγματα, έπρεπε να δοκιμαστούν άμεσα!

Pre χλιαρό νερό.
Dr. Jon's propaganda
DIY Mixed badger/boar (Szlachta)
Colonial General SS
Schick proline (η ίδια)
Clubman Gent's Gin

Εικόνα

Το πινέλο είναι το πρώτο mixed που δοκιμάζω.
Τρομακτικό backbone με tips που θα ζήλευαν επώνυμοι ασβοί.
Πολύ πυκνό, τόσο που δεν νομίζω να ανοίξει τελείως ποτέ του. :D
Το σαπούνι... Αποκάλυψη!
Τι Barrister and Mann...
Μιλάμε για σκάλες ανώτερο!
Απορώ στην τιμή του γιατί δεν γίνεται ο ανάλογος ντόρος.
Γλιστράει απίστευτα, κάτι που δεν μπορώ να πω για την glissant, κορυφαία προστασία και πολύ καλό post shave.
Σε άρωμα, το συγκεκριμένο είναι ένα γλυκό chypre, πολύ κοντά στο le grand chypre της b&m, και καλή ένταση.
Τσιμπήματα δεν ένιωσα σε κανένα πέρασμα.
Προτείνεται ανεπιφύλακτα!

Καλό σαββατοκύριακο κύριοι!
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Εικόνα

Valobra Fougere
Zenith boar bristle
Gem 1912 + Gem (personna) ptfe blade # 5
Faena asb
Alpa 378 asl

Σπάω το rotation των Vreto και Phoenix για σήμερα ,γιατί άκουσα την Valobra να καλεί από το βάθος του ντουλαπιού ως άλλη Ερινύα.... την έχω παραμελήσει , παρόλο που δίνει φοβερά ξυρίσματα , αλλά δεν μου κράτησε γινάτι- 3 περάσματα με τη Gem, ένα χάδι με τη Faena και στο τέλος την μαγική Alpa 378 ... και έγινα άνθρωπος πάλι .

Κάθε φορά που ξυρίζομαι και μετά βγαίνω έξω - ειδικά αυτές τις γιορτινές μέρες - και βλέπω Χιπστεράδες , Χαρλεάδες και Ναπστεράδες με κάτι μούσια μέχρι τον αφαλό και ατημέλητους σαν μόλις να έχουν επιστρέψει από το μέτωπο του Β' ΠΠ , με πιάνει ένα πράγμα να θέλω να τους πετάξω τούβλα στο κεφάλι... }:) :evil:
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”