Το ξύρισμα της ημέρας - Νοέμβριος 2018

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Είσαι σίγουρος γι' αυτό ; Στον Πατίστα βρήκα το YSL σου πριν απο μια βδομάδα. Λες να ήταν στοκ από τα τελευταία κομμάτια ; Δε νομίζω..

Προστέθηκε μετά από 1 ώρα 21 δευτερόλεπτα:
Άκυρο, μη τρέχεις άδικα. Αν κι έχω ψιλοχαθεί γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος πως το διάφανο μπουκάλι με το μαύρο καπάκι έγραφε Rive Gauche, βλέπω τώρα πως αυτό το άρωμα κυκλοφορούσε σε κυλινδρικό, κολωνάτο, ασημί&μαύρο δοχείο.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7513 times
Ηλικία: 52

Κύριοι, καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Κυριακή μεσημέρι με γένια 3 ημερών:

Ss TABAC
APshave tuxedo
MIL + polsilver
Asl Denim musk


Ξυρισματάρα χωρίς πολλά λόγια!

Ακολουθεί χρονογράφημα
Εκτός θέματος
Το Σάββατο το μεσημέρι, αξύριστος και αινιγματικός, έψησα στο μπαλκόνι ψαράκι (κι από τις 2 πλευρές κατά τις οδηγίες του Γκλέτσου) για την ενζενί. Η ψαρομπόχα με έλουσε από τα παπούτσια μέχρι την τελευταία τρίχα της κεφαλής.
Τι να κάνω; :roll:
Να αφήσω τα πιάτα με το φαγητό στο τραπέζι και να μπω για μπάνιο;
Να κάτσω στη αντίπερα όχθη του τραπεζιού για να μην της βρωμάω;
Να πω ότι βρωμάει η Puppy και όχι εγώ;
Τελικά άλλαξα τη φόρμα, μπήκα στο μπάνιο και έριξα 267,4 ml Pinaud Clubman Eau de Portugal hair tonic lotion στην κεφάλα και πήρε ένα άρωμα λεμονοκάτι. Σε μούρη-λαιμό-σβέρκο-αυτιά (μέσα/έξω)-άνω επιφάνεια ρινός--χέρια-κάτω από τα νύχια-καρποί-στήθος έβαλα 22,7 ml Extro Bergamotto di Calabria και η ψαρίλα...πάααααει (κατά τον Τόνυ Σφίνο).

Μεγάλη επιτυχία το γεύμα και η ενζενί συνέχεια εκθείαζε τη γευστική και αρωματική ατμόσφαιρα που απλόχερα προσέφερα!
Μπορεί να έχουμε πετάξει μια μικρή περιουσία σε ΠΞ μαλακιούλες και τα συναφή αλλά καμιά φορά (δηλαδή ποτέ) σε σώζουν από δύσκολες καταστάσεις :shock:

Στις υγείες σας!
Let the music play
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

:D

Εγώ σήμερα,από την άλλη, έκανα ένα ξύρισμα σκ...ένιο.. >:{

✵ Maggards 26mm
✵ TFS Agrumella ( κάπου στα 6,9γρ )
✵ Gillette Mach3 ( χοντρό ρεζιλίκι )
✵ Νοxzema Action Plus 7in1 ( 2,5 ml )
✵ Dolce&Gabbana The One Gentleman ( η μαϊμού είχε μπερδευτεί με τούτη τη μπανάνα ) - 3,9ml μη ξεχνιόμαστε :P

H ανάγκη για asl είναι πια επιτακτική. Χθές μου "μύρισε" Proraso και κόνταψα να χάσω το παιδί. Ωραία τα balm αλλά π.ξ. χωρίς το splash on με το αρωματισμένο οινόπνευμα είναι μισή αρχοντιά. Η Mach3 σήμερα, η ντροπή της εταιρείας. Είναι να πεις σε κάποιον " κοίτα να δείς φίλε, εγώ ξυρίζομαι μια χαρά με τα πλαστικά, το πινέλο και τα σαπούνια μου " και μόλις τη πάρει να σε κοιτάει καλά-καλά.. :doh:
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Καλημέρα και καλή βδομάδα.

Σήμερον:

Rex @5
Souplex
Eufros
Morris & Forndran
Kerkini toner

Εικόνα

Οι λεπίδες είναι Γερμανικές, Solingen κλασικά, τις βρήκα στο κατάστημα Esbjerg στην Βιέννη. Διάφοροι δοκιμαστές λένε ότι είναι φοβερά κοφτερές και απαλές. Συμφωνώ στο δεύτερο. Δεν είμαι βέβαιος αν είναι τόσο κοφτερές όσο λένε, αλλά πάλι, με τα υλικά και την εμπειρία πέρνω άψογο ξύρισμα με τα πάντα. Μου θύμισαν πολύ τις Timor, Bolzano, Merkur, όλες απο εργοστάσια του Solingen αν θυμάμαι σωστά.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Tzimisce έγραψε: 17 Νοέμ 2018, 10:37 ....
Αυτό το πινέλο δεν κατάλαβα ποτέ μου γιατί βρέθηκε στις αγγελίες, πόσο μάλλον που είχε μείνει και τόσο καιρό εκεί....
Γιατί είμαστε ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στ' αλεύρι , γι' αυτό ... :evil: (αν σκεφτείς πως ο κινέζος πουλάει συνθετικά στην τιμή που έδινε ο Kikos το πινέλο και δεν το πήρε κάποιος στο δευτερόλεπτο)

Εγώ ήμουν στο Μόναχο εκείνες τις ημέρες και δεν είχα δει την αγγελία , μόλις το ξανανέβασε ο @kikos7 και το είδα , έταξα στη γυναίκα (με λυγμούς γιατί δεν είχα μαζί μου access codes για το e-banking και ζούσα ένα δράμα) ένα δώρο , και μετά έστειλα μήνυμα στο Δημήτρη...
Δεν το πρόλαβα για λίγο (αφού κινήθηκε ο Μιχάλης σαν τη γάτα - και καλά έκανε .. 8) :D :hellas3

@Dr.Takero
Είδες για να δώσεις την Pashana ; Θα έριχνες μερικές "μπαλωθιές" και θα ξεβρώμιζε η ψαρίλα :lmao

ΞΤΗ πρωινό

SM @kikos7 Beeta
Fatip Piccolo + Rapira Platinum #3
Ω 11574 (γουρουνάκι)
Yak & Yeti asb
Myrsol Don Carlos asl
Myrsol Don Carlos Agua De Colonia



Το σαπούνι - αρνάκι του Δημήτρη (που τι αρνάκι ... εγώ για κοτζάμ προβατίνα το βλέπω στη φωτογραφία - σαν το Βουκεφάλα είναι ) :mrgreen: , συνεχίζει να βελάζει ευχάριστα ... μόνιμο στο rotation και κάθε φορά δίνει μαθήματα στα άλλα "top" αρτιζάνικα που υπάρχουν εκεί έξω , κάτι μου λέει πως θα το βάλω μπροστά στο σερί για να το "σφάξω" το Πάσχα :lmao

Η Myrsol κολόνια είναι αρχοντιά μόνη της αλλά δυστυχώς δεν έχει μεγάλη διάρκεια (περίπου 3-4 ώρες) . Για τα χρήματα που κοστίζει όμως αξίζει και με το παραπάνω.


Καλή Εβδομάδα σε όλους και καλά ξυρίσματα!
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

* Stirling 22mm
* Palmolive classica
* MIL-MR11
* Rapira SS
* Thayers lavender
* Mysrol Limon
* Herbana balm

H palmolive και η kappus είναι οι καλύτερες κρέμες που έχω.Μαζί με την Ingram είναι οι μόνες που θα μείνουν στο ράφι μου.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Merkur Futur (2)
Gillette Silver Blue (3)
Omega Boar Brush
Vitos extra fine Sapone da Barba
Acqua Velva Us


:hellas2
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Με γένια 36 ωρών (περίπου) πρώτη δοκιμή της Bolzano

Pre Ach Britto
Simpson's Commodore X3 Best
Panacrema Nuavia Nera (τελικά το προτιμώ σαν άρωμα από την Rosa)
Merkur 34C - Futur (4, 3,5, 3, 3)
Bolzano Superinox
ASL Malizia Uomo Vetyver

Εικόνα

Ωραία αρώματα σήμερα, αν εξαιρέσεις το Ach Britto που μυρίζει σαν καμένο λάστιχο (το πορτοκαλί τουλάχιστον).
Η Bolzano μπήκε για αρχή στην 34C αλλά δεν...
Στην Futur έδεσε καλύτερα, που με λίιιιγο επιθετική ρύθμιση έδωσε ένα ωραίο smooth ξύρισμα.
Τόπους τόπους bbs σήμερα με την Bolzano να μην τα καταφέρνει στα δύσκολα σημεία, αλλά το ξύρισμα απολαυστικό.
Η Nuavia nera τελικά με έχει κερδίσει από τις δύο που έχω χρησιμοποιήσει τουλάχιστον.
Πολύ ωραίο σαπούνι, να το είχε φτιάξει κανένας άλλος πιο φιλικός προς το... φιλοθεάμων κοινό, θα ήταν τέλειο.

Το ASL καταπληκτικό, μετάνιωσα όμως που το έβαλα γιατί κρατάει ΠΟΛΥ, οπότε δύσκολα θα έρθει πάλι στη μύτη μου η μυρωδιά της Nuavia...
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Tzimisce έγραψε: 19 Νοέμ 2018, 18:33
Το ASL καταπληκτικό, μετάνιωσα όμως που το έβαλα γιατί κρατάει ΠΟΛΥ, οπότε δύσκολα θα έρθει πάλι στη μύτη μου η μυρωδιά της Nuavia...
:shock: Αυτή είναι η Malizia που σου είχα δώσει ; :omg

Ε πως να κρατήσει η Nuavia άμα ΛΟΥΖΕΣΑΙ με το after shave :lmao :lmao

(θα ψάξω να δω - πρέπει να έχω ακόμα κάποια στο ντουλάπι καινούργια άμα είναι να στη δώσω ) :mrgreen:
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Ε, είναι για να λούζεσαι με αυτό! :)
Άσε τα ημίμετρα και οργάνωσε παράλληλο group buy να έρθει με το dusy! :lmao
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”