Κατάταξη λεπίδων μου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Ανάλογα με τη μηχανή που χρησιμοποιώ και τα κέφια μου, τελευταία καταλήγω σε μια από τις Astra sp, Kai, Gillette κίτρινες, Gillette Platinum λευκό κουτί Αγγλικές, Gillette Nacet, Personna Royal και Treet platinum για τις DE και στις KAI mild για τις SE.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Δοκιμάζω ό,τι υπάρχει σε πακέτα των 5. Αν μου κάνει αφήνω τις 2 μέσα για δεύτερο στάδιο δοκιμών στο ξεσκαρτάρισμα, αν δεν κάνει ή τις πετάω (πx derby) ή με το ζόρι πέρασμα και πέταμα. Παρατηρώ ότι πολλές λεπίδες που χρησιμοποιούσα παλιά έχουν αλλάξει συμπεριφορά ή έχει αλλάξει το δέρμα μου (μάλλον το δεύτερο) Μέχρι στιγμής έχω βγάλει στην άκρη για επαναδοκιμή : Feather
Astra sp
Bic yellow
Big ben
Pol silver
Και έχω ακόμα καμια δεκαριά. Επί τη ευκαιρία ψάχνω και δεν τη βρίσκω ενώ νομίζω ότι πιο παλιά υπήρχε μια πολύ καλή λεπίδα ρώσσικη την ... (δεν θυμάμαι το όνομά της, μόνο θυμάμαι ότι αρχίζει από V και έχει μέσα και h o)
Μπας και τις ξέρει κανείς να μου ιις θυμίσει?
Να σημειώσω εδώ ότι από τις χειρότερες εκτός τις derby ήταν οι rockwell.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Δεκ 2016, 10:09
7
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 670 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 56

Μάλλον τις voskhod εννοείς, οι οποίες προσωπικά μου ταιριάζουν πολύ αλλά είπαμε... ymmv :)
Γιάννης :auto-sportbike:
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Μήπως είναι οι Voskhod; Εαν είναι αυτές, υπάρχουν ακόμα.

Added in 21 seconds:
Ωπ μαζί γράφαμε!
Νίκος
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Αυτές εννοώ αλλά όπου έχω ρωτήσει δεν υπάρχουν και μάλλον θα εξηγηθώ λιμάνι.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Μεχρι τωρα, επιλεκτικα αυτες που μου αρεσουν, κατά σειρά αποτελεσματικότητας προς γλυκύτητα.

Feather
Kai
PermaSharp
Polsilver
Gillette 7 o' Clock Super Stainless
Personna Platinum
voskhod
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Η δική μου εμπειρία είναι πολύ μικρή και δεν κάνω καν λόγο για σύγκριση, αλλά παρόλα αυτά στα 6 ξυρίσματά μου μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει τις Wilkinson (στο μαύρο πλαστικό κουτάκι) που με αυτή έκανα τα τρία μου πρώτα ξυρίσματα. Μετά ήρθαν οι Astra SP και έκανα δύο ξυρίσματα με αυτή και την αντικατέστησα να δοκιμάσω και την Bolzano Superinox με την οποία έκανα το χθεσινοβραδυνό μου ξύρισμα. Βέβαια τώρα που άρχισα να ξυρίζομαι πιο συχνά, έχω την εντύπωση πως τα γένια μου σκλήρυναν λιγάκι (δεν ξέρω αν ισχύει, απλά έτσι μου φαίνεται).
Η σειρά με την οποία τις χρησιμοποίησα είναι και σειρά κατάταξης για εμένα, σαφώς καλύτερο ξύρισμα μου έδωσε η Wilkinson Sword, ένα κλικ πιο κάτω η Astra SP και τέλος η Bolzano κατατάσσεται τελευταία, καθώς χθες είχα την εντύπωση πως "τράβαγε" λίγο τις τρίχες σαν να δυσκολευόταν να κόψει.
Άβαταρ μέλους
Stelios2247
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 09 Δεκ 2015, 21:53
8
Has thanked: 17 times
Been thanked: 30 times

Να κάνω μια μικρή παρατήρηση. Πολλοί αρχάριοι στο παραδοσιακό ξύρισμα πιστεύουν ότι τα γένια τους σκληραίνουν. Αυτό που πραγματικά συμβαίνει είναι ότι τα πολυλέπιδα τραβούν και μαδούν τις τρίχες με αποτέλεσμα να τις αισθάνεται κανείς μαλακές. Αντίθετα οι λεπίδες που χρησιμοποιούμε τις κόβουν πλήρως και μάλιστα σε γωνία με αποτέλεσμα να "τσιμπούν" όταν μεγαλώνουν και να δίνουν την αίσθηση ότι τα γένια σκλήρυναν.
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Off topic :
Στέλιο επειδή εγώ έκανα το σχόλιο για τα σκληρά γένια, να δώσω μια δυο λεπτομέρειες για το θέμα.
Εννοώ την αίσθηση που αποκομίζεις κατά την διάρκεια του ξυρίσματος και όχι αγγίζοντας τα ίδια τα γένια. Την ίδια ακριβώς αίσθηση αποκόμιζα και πριν, όταν ξυριζόμουν με τα πλαστικά της μιας χρήσεως, αν τύχαινε να ξυριστώ συνεχόμενα δυο τρεις φορές σε διαστήματα μικρότερα των 4~5 ημερών, στην συνέχεια είχα την αίσθηση πως τα γένια σκλήραιναν και δεν κόβονταν το ίδιο εύκολα με τα γένια των 6 ή των 7 ημερών. Και πάλι το λέω σαν αίσθηση στο ξύρισμα όχι σαν αφή.
End off topic.
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

update

PermaSharp
Polsilver
Personna Platinum
Astra
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”