Το ξύρισμα της ημέρας - Νοέμβριος 2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7515 times
Ηλικία: 52

@Vavous
Και μόνο ο τίτλος "Chatillon Lux Unconditional Surrender" τα λέει όλα!

Έμαθα ότι στη συνάντηση ήσουν και ΜΥΡΟβλήτης!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Phoenix & Beau "Spitfire"
MRed - 2band
Merkur Progress @4-2-2
Lord Super Chrome (3)
Clubman Whiskey Wood


Όλα πολύ καλά και σήμερα. Η λεπίδα στο 3ο ξύρισμα της με το ζόρι την έβγαλε...Άρα για μένα οι 2 χρήσεις είναι οκ.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καλησπερα σας

- Razorine
- Derby Premium
- Semogue 830
- Derby stick
- Marmara no3

Απολαυστικο, αποτελεσματικο - αλλα η αισθηση του Treet Durasharp ειναι ανωτερη απο αυτη του Derby Premium. Στα υποψη.

Οσο για τον Λεβαντινο ιστορικο, συγγραφεα, εκδοτη και αρωματογνωστη Ριναλντο Μαρμαρά και τις κολωνιες του, αξιζουν μια δοκιμη ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Proraso Sandalwood Soap
Razorock Plissoft
Ever-Ready 1912
Gem Stainless
Proraso Sandalwood ASL

Εικόνα

Έχω εδώ και πολύ καιρό το συγκεκριμένο ASL, κάποτε πέρασε η αντίστοιχη κρέμα από τα χέρια μου (δεν μου άρεσε τόσο το άρωμά της), και τώρα ήρθε η σειρά του σαπουνιού. Aπ' τα αγαπημένα μου σανδαλόξυλα το Proraso ΑSL, όπως και το ΤOBS Sandalwood που περιμένει την σειρά του στο wish list, και πλέον μπαίνει και το σαπούνι στην κατηγορία αγαπημένων "σανδαλόξυλων".

H Gem σε ένα πολύ μικρό σημείο μέσα στο καπάκι, έχει χάσει επιμετάλλωση... Άραγε επιμεταλλώνεται κανονικά όπως οι DE; Nα την πάω στον Κοτέντο ή υπάρχει κάποιο θέμα;

Kαλή εβδομάδα να έχουμε!
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Spiros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: 13 Αύγ 2013, 15:21
10
Τοποθεσία: Πειραιάς
Has thanked: 3843 times
Been thanked: 3639 times
Ηλικία: 60

rhtoras έγραψε: 04 Νοέμ 2018, 19:10
Ilias-G έγραψε: 04 Νοέμ 2018, 12:17 Συνηθως με το LPL εχω μικροτσιμπήματα...
...πολλούς στο lpl τους ενοχλεί ο άργιλος.
Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με το LPL Classic στο παρελθόν.. Υπέροχο σαπούνι αλλά....
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Καλησπέρα σε όλους, νωρίτερα σήμερα...

Handmade boar 23mm
Tabac stick τριμμένο
EJ DE89LBL
Polsilver #1
Alpa 378

Πρώτη φορά χρησιμοποιώ DE και μου φαίνεται λες και παίζω με playmobil. Έχοντας ξεκινήσει το Π. Ξ. αντίστροφα, ξεκινώντας και χρησιμοποιώντας σαβέτα αποκλειστικά για 2+χρονια, μου φαίνεται κάπως, το ποσό εύκολα και χωρίς έγνοια, ξυρίστηκα. Κάνοντας τα προηγούμενα 2 ξυρίσματα με 2 μικρά τερατακια μέσα στο μπάνιο και σαβέτα, τώρα με φαίνεται λες και ξυρίστηκα με πλαστικό.

Καλό απόγευμα λοιπόν. Εικόνα
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Tasos123 έγραψε: 04 Νοέμ 2018, 23:59Rockwell 6c, 6-6-6-6-6
Φίλε Τάσο, μα πέντε περάσματα στο 6; :roll: + έξι εξάρια βρε θηρίο, O:) αν έβαζες και το Alt Innsbruck στο τέλος _ θα χρειαζόταν εξορκισμός... :pray: :D :greetings-waveyellow:
~
Nomad έγραψε: 05 Νοέμ 2018, 13:10H Gem σε ένα πολύ μικρό σημείο μέσα στο καπάκι, έχει χάσει επιμετάλλωση... Άραγε επιμεταλλώνεται κανονικά όπως οι DE; Nα την πάω στον Κοτέντο ή υπάρχει κάποιο θέμα;
Νίκο κανένα θέμα, εκτός του ό,τι πολλοί την θέλουν "παρθενογέννητη" και θεωρούν 'ιεροσυλία' την επιμετάλλωση της πατίνας της, κατά τα άλλα είναι όπως κάνουμε επιμετάλλωση σε μία DE, ορείχαλκος είναι, απλά διαλέγεις νίκελ (πιο φτηνό και λευκότερο) ή χρώμιο ή ... και θα γίνει κουκλί. :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

@Tony

Αντώνη, και το καλύτερο απ'όλα είναι ότι δεν είχα ερεθισμοκοκκινίλες. Ακόμη και στο 5 πέρασμα δεν ένιωθα razor burn, μα καθόλου όμως. Μόνο η ροκ τα κατορθώνει αυτά... Αντώνη μου αναρωτιέμαι (φαντάζομαι και πόσοι άλλοι) αν η μηχανή ήτανε κατάτι πιο αποτελεσματική, ήτοι σκάλα 1 η τωρινή σκάλα 3 κοκ. Πραγματικά, οι 1&2 είναι για πέταμα. Έιχα φορτίσει στο παρελθον φτερό μέσα και νε απίστευτη πίεση της μηχανής στο δέρμα και ζοριζόταν να κόψει....
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Ξυρισματάκι πριν από λίγο με 48+ ωρών γένια.

Pre - Floid preshave oil (πρώτο και τελευταίο πέρασμα)
Merkur Futur (3.5 - 2 - 2)
Gillette Nacet
Simpson's Commodore X3 Best
Cold River Soap Works - Colonia Mediterania
Razorock XXX


Πέρασα την λεπίδα από την 34C στη Futur να δω τι παίζει.
Μία χαρά λεπίδα η Nacet, δεν θα την έλεγα επιθετική, μάλλον προς τις μεσοήπιες θα την έβαζα.
Ωραία όμως, κάνει δουλίτσα σε επιθετικές μηχανές.
Σε τρία περάσματα + ελάχιστες διορθώσεις που έδωσε σχεδόν BBS απροβληματιστα και χωρίς τον ελάχιστο ερεθισμό

Το αμερικάνικο σαπούνι τώρα...
Θέλει μπόλικη κρέμα για να κάνεις αφρό για 4 περάσματα και αρκετό χτύπημα.
Δεν είναι και PAA που σου τρώει 5-6 γραμμάρια το ξύρισμα, αλλά 2 γραμμάρια τα θέλει σίγουρα, περίπου τη διπλάσια ποσότητα από τη μέση κρεμα.
Ο αφρός σχετικά ανεμικός, γλιστερός μεν αλλά χωρίς ιδιαίτερη προστασία.
Post shave... μάλλον συμπαθητικό. Όχι κάτι το ιδιαίτερο και σίγουρα κατώτερο της κατηγορίας τιμής του.
Το άρωμα καλό, όχι κάτι το περίπλοκο που να σε εξιτάρει αλλά σίγουρα όμορφο και βατό, μέτριας έντασης.
Σαν καλοκαιρινό, μπλε που λέμε, λίιιιγο κιτρώδες, με κάποιες ελάχιστες ξυλώδεις νότες με κάτι λουλουδάτο κάπου στο απύθμενο βάθος.
Τόσο ελάχιστα τα άλλα που δεν καταλαβαίνεις τι είναι.
Πολύ φιλικό με το δέρμα, ούτε κατά διάνοια δεν ένιωσα κάποιο τσίμπημα σε κανένα πέρασμα.
Τα 24$ που ζητάει η εταιρία βέβαια δεν θα τα έδινα σε καμία περίπτωση.
Εύκολα θα προτιμούσα 2 stirling στη θέση του.
Έχουν γίνει σημείο αναφοράς, τι να κάνουμε τώρα; :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Καλησπέρα σε όλους , σημερινό πρωινό :

Fatip Piccolo
Voskhod #3
Yaqi synth
SM Black Cavendish© by @kikos7
Siberica Yak & Yeti aftershave gel
Parfums De Marly - Ispazon

Εικόνα


Το σημερινό ήταν και το πρώτο "νορμάλ" μου ξύρισμα απ΄όταν γύρισα σπίτι από Ελβετία (και με αυτό το τελευταίο ταξίδι προβληματίζομαι ειλικρινά για το μέλλον των παιδιών μας ... και όχι επειδή οι Ελβετοί δεν χρησιμοποιούν DE μηχανές :mrgreen: και παράγουν μόνο σοκολάτα , ρολόγια και τραπεζικά προϊόντα ... άντε και ελβετικούς σουγιάδες ... απλά οι Ευρωπαίοι στο σύνολο είμαστε στην "κοσμάρα" μας)

....τα δε ξυρίσματα επάνω διεκπαιρεωτικά και "άνοστα" αφού είχα πάρει την brushless κρέμα της Myrsol που απέδωσε καλά με πλαστικά ξυραφάκια μιας χρήσεως - χάνει πολλούς πόντους στην μυρωδιά - θα γράψω αλλού πιο εμπεριστατωμένα.

Ξύρισμα λοιπόν μετά από 48 ώρες , που φέρνει την Fatip στα καλύτερά της . Τη ρώσικη λεπίδα την είχα δοκιμάσει στη merkur 15c και δεν απέδιδε καθόλου καλά , μόλις μπήκε στην ιταλική μηχανή , μεταμορφώθηκε.

Το σαπούνι του Δημήτρη έχει ένα ωραίο ζεστό άρωμα σοκολάτας και υποψία καπνού , ο Ανδρέας @Vavous μύρισε μπισκότο ,τα θηλυκά στο σπιτικό μου μύρισαν βούτυρο κακάο - το δε μικρό ήταν έτοιμο και οπλισμένο με κουτάλι να πέσει μέσα μέχρι που ενημερώθηκε πως πρόκειται για σαπούνι ξυρίσματος :mrgreen:

...και πραγματικά έπρεπε να την τραβήξω βίντεο να δείτε την ξενερωμένη φάτσα της που δεν θα έτρωγε γλυκό! :lmao :lmao

Σίγουρα λοιπόν η κεφαλή και η καρδιά του αρώματος είναι σοκολάτα. Καταπληκτικό σαπούνι σε αφρισμό, γλίστρημα και post shave feel. Τρία περάσματα και μερεμέτια και έγινα πάλι άνθρωπος.

Το Γέτι (της Siberica , και ουχί των Ιμαλαΐων) αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω , καθώς είναι πολύ καθαρό και έχει μια φυσική δροσιά από γλυκιά μέντα (καμία σχέση με ενισχυμένες μενθόλες και λοιπά χημικά πρόσθετα). Συνήθως όταν βάζω το αφήνω να με δροσίζει χωρίς προσθήκη asl.

Για το Ispazon όσοι δεν το γνωρίζουν είναι σαν να πήρε κάποιος το Creed GIT και το Himalaya , τα πάντρεψε και βγήκε ένα από τα καλύτερα αρρενωπά αρώματα στον κόσμο.

Καλή εβδομάδα σε όλους
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”