Τι ρολοϊ εχετε?

Το κόσμημα του άνδρα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Μου ήρθε το Casio F-91W, χωρίς κουτί, χύμα σε φάκελο αλληλογραφίας με φούσκες (bubble wrap).

Η χαμηλή τιμή πώλησης, το Made in Japan που γράφει στο καπάκι της κάσας, οι βίδες που δεν είναι ανοξείδωτες, ένας πίρος που ήτανε τοποθετημένος ανάποδα, μικρές διαφορές που εντόπισα στον μηχανισμό όταν τον σύγκρινα με φωτογραφίες που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο και η απουσία μιας τελείας από το display με κάνουν να πιστεύω πως είναι μαϊμού. Αν όντως είναι απομίμηση (που 90% είναι αλλά δεν μπορώ να το πω με βεβαιότητα), είναι από τα καλά μαιμουδίσια.

Εικόνα

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

[mention]captain_hx[/mention]
Ηλία , αν κρατήσεις το δεξί button πατημένο γράφει CASIo στο display?
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ναι [mention]Akist[/mention] γράφει CASIo όταν πατάω το δεξί κουμπί για 3 δευτερόλεπτα. Έχω διαβάσει στα ωρολογοφορουμ ότι αυτό είναι ένδειξη γνησιότητας αλλά πιστεύω πως η λειτουργία αυτή μπορεί εύκολα να ενσωματωθεί στα μαϊμού.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Διάβαζα πως μέχρι πρόσφατα δεν είχαν ακόμη αντιγράψει αυτή τη λειτουργία , αν το έκαναν τελικά και είσαι σίγουρος ότι είναι μαϊμουδίτσα ίσως και να μιλάμε για 100% πιστό αντίγραφο . Έχει ένα youtube videoπου τα συγκρίνει αλλά μάλλον το έχεις ήδη κοιτάξει.

Απορώ πάντως με το λόγο του να φτιάξει κάποιος αντίγραφο σε ρολόι των 10 δολαρίων :!:
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Δεν είμαι 100% σίγουρος ότι είναι μαϊμού αλλά οι λόγοι που έγραψα παραπάνω με οδηγούν προς αυτό το ενδεχόμενο. Επίσης με προβληματίζει που στον φάκελο δεν υπήρχαν οδηγίες χρήσης αλλά ούτε υπήρχαν προστατευτικά αυτοκόλλητα επάνω στο ρολόι. Ίσως να είναι refurbished ή από επιστροφή.

Σίγουρα δεν "κλαίω" τα χρήματα που έδωσα! Αφού το ρολόι εξυπηρετεί το σκοπό για τον οποίο αγοράστηκε.... :DD
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
NavalArchitect

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
The Banker
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 22 Μάι 2018, 20:19
5
Has thanked: 6 times
Been thanked: 709 times
Ηλικία: 48

Ανάμεσα στα Omega και Rolex μου αρέσει να φοράω και το αγαπημένο μου Seiko Turtle 779 . Ένα υπέροχο ρολόι , θηρίο που δεν καταλαβαίνει τίποτε ! Ίσως τα καλύτερα 300-400 ευρώ που μπορεί να ξοδέψει κάποιος για ρολόι , αυτόματο certified diver που σε συγκριτικό τεστ με το Submariner βγήκε ισόπαλο από καταδύτες ! Επιπρόσθετα αγοράζεις ένα ιστορικό ρολόι η πιο σωστά την επανέκδοση του που έχει πρωταγωνιστήσει σε μερικές iconic ταινίες . Το ρολόι έχει πλήρη ημερομηνία, rotating bezel, second hack και ένα από τα πιο όμορφα rubber straps και buckle που κυκλοφορούν στην αγορά ανεξάρτητου τιμής. Προτείνω το rubber μιας και το μπρασελε δεν είναι στο ίδιο επίπεδο ποιότητας ( αναγκαστικά φαντάζομαι γιατί δεν βγαίνει σε αυτή την τιμή καλό μπρασελε ).
Ένα χρόνο τώρα δουλεύει εντυπωσιακά και μάλιστα τον πρώτο μήνα λειτουργίας του ήταν συν/πλην ένα δεύτερο ανα ημέρα , τώρα έχει σταθεροποιηθεί στα μείον τέσσερα ανα μέρα. Άλλη παρατήρηση είναι ότι σε κάποιο σημείο ήταν πρακτικά αδύνατο να γυρίσει το bezel το οποίο λύθηκε με μια σταγόνα λάδι όπλων στο κενό ανάμεσα στο bezel και στο σκάφος (με εντυπωσιακή αίσθηση πλέον από το bezel) . Επισυνάπτω και φωτογραφία !

Εικόνα
Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 03 Ιουν 2018, 05:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
NavalArchitect

Τον Ιούνιο του 2006, όταν πάτησα για πρώτη φορά στη ζωή μου πόδι στην υπέροχη χώρα που λέγεται Ιαπωνία, αγόρασα ένα Casio Protrek.

Δεν γνώριζα ιδιαίτερα πολλά πράγματα τότε για αυτά τα ρολόγια. Το συγκεκριμένο ήταν το πρώτο μου Protrek, και απ'ότι διεπίστωσα μετά από χρόνια ετύγχανε να είναι και JDM (δηλαδή Japanese Domestic Market model, που σημαίνει ότι ήταν μοντέλο μόνο για την Ιαπωνική αγορά). Tέλος πάντων το φόρεσα κάποιο καιρό και σε λίγα χρόνια άρχισε η τρέλα με το να συλλέγω ρολόγια, οπότε μοιραία το συγκεκριμένο μπήκε κι αυτό στα κουτιά που είχα όλα τα διάφορα κομμάτια της μικρής μου συλλογής.

Με τον επαναπατρισμό μου στην Ελλάδα το 2015, το είχα μία μέρα στα χέρια μου και έπαιζα. Μου φεύγει από ύψος περίπου 3.5m (μέσα στο σπίτι), σκάει σε ξύλινο πάτωμα, και κατ'ευθείαν σπάει η κάσα.

Εικόνα

Περίμενα να πάω πίσω στην Ιαπωνία για να το φτιάξω, αλλά με την αύξηση της πρσβυωπίας είδα πως δεν είχε μεγάλο νόημα να έχω το ρολόι στα χέρια μου, να θέλω να το χρησιμοποιήσω, και αντ'αυτού να περιμένω για την επισκευή. Το ρολόι έχει μεγάλο display με ευμεγέθη ενδείξεις, και είναι ιδανικό για καθημερινή σπορ χρήση (ειδικά τώρα το καλοκαίρι εδώ στην Ελλάδα με τη ζέστη και τον ήλιο). Απεφάσισα λοιπόν να μην περιμένω άλλο και να το πάω εδώ στην Casio για επισκευή.

Αυτές οι κάσες δεν βγαίνουν πιά (και ούτως ή άλλως του συγκεκριμένου μοντέλου η κάσα δεν είχε έρθει ποτέ Ευρώπη). Βρέθηκε λοιπόν μία ίδια καινούργια κάσα από άλλο Protrek, με ελαφρά διαφορετικό χρωματισμό κι ελάχιστα διαφορετικό τζάμι, αγόρασα κι ένα νέο λουρί από καουτσούκ τώρα για το καλοκαίρι, κι έτοιμο το πολυ-αγαπημένο μου Protrek.

Εικόνα

Εικόνα

Το ρολόι είναι Protrek 2ης γενιάς και τώρα (αν δεν απατώμαι) βρισκόμαστε σε μοντέλα που έχουν sensors 3ης γενιάς. Ο sensor 3ης γενιάς είναι πιό μικρός σε μέγεθος, πιό ακριβής, κλπ. Αυτό κάνει συνήθως το ρολόι πιό μικρό σε διάμετρο κάσας αλλά επίσης και πιό λεπτό στο πάχος της κάσας. Ανεξαρτήτως όλων αυτών, το συγκεκριμένο μοντέλο μου επιτρέπει να βλέπω με ιδιαίτερη ευκολία και ευκρίνεια τις διάφορες πληροφορίες, άρα η σύγχρονη ή μη αρχιτεκτονική του sensor περνά σε δεύτερη μοίρα...
Andreas_Chronopoulos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 29 Μάι 2015, 11:17
8
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 54

Petros.Mp έγραψε:Από τον Πατέρα μου που δεν το φοράει πια, καθαρισμένο/ γυαλισμένο, vintage δεκαετίας 70-80.

Εικόνα
Πριν λίγη ώρα,μου έδωσε ο πατέρας μου δώρο ένα Seiko 6139-6010 chronograph. Το είχε παροπλισμένο εντελώς.Με το που κουνήθηκε πήρε μπρος.
Δουλεύει κανονικά αλλά εξωτερικά είναι χτυπημένο αρκετά στο κρύσταλλο και λίγο στην κάσα.Επισης θεωρώ θέλει καθάρισμα. Έχεις κάποια πρόταση που να το πάω; Από ότι διάβασα είναι ιστορικό ρολόι και θέλω να το κάνω ένα σέρβις και να το έχω ενθύμιο.

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 03 Ιουν 2018, 05:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
NavalArchitect

Εικόνα

^^ Πριν 1 μήνα αγόρασα αυτό εδώ (6139-6022) από ωρολογοποιό, εδώ στην Αθήνα.
Ήταν δικό του το ρολόι, από το 1971 αν δεν απατώμαι. Σε εξαιρετική κατάσταση για την ηλικία του, με όλα τα parts επάνω γνήσια.

Επειδή φαντάζομαι πως το ρολόι το γνωρίζει πολύ καλά ο συγκεκριμένος, αν θες να το συμμαζέψεις στείλε μου ένα ΠΜ να σου πω τη διεύθυνσή του, να περάσεις από εκεί μήπως και γίνεται να του το αφήσεις ώστε να στο φέρει σε πολύ καλή κατάσταση. Τα συγκεκριμένα SEIKO είναι κομμάτια που αναζητώνται σταθερά από φανατικούς της μάρκας, κι όσο περνά ο καιρός η συλλεκτική τους αξία ανεβαίνει συνεχώς.

Τα ανταλλακτικά πλέον για τέτοια ρολόγια γίνονται όλο και πιό ακριβά, διότι ένας συλλέκτης όταν δώσει το ρολόι για ανακατασκευή θέλει να μπουν επάνω μόνο γνήσια και φτιαγμένα αποκλειστικά για αυτό το μοντέλο spare parts, όλα εκ των οποίων βέβαια είναι στις μέρες μας ιδιαίτερα ακριβά (λ.χ. dial, δείκτες, μπρασελέ, κλπ.)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ρολόι”