Προτάσεις για κουρευτική μηχανή.

FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Έχω τη Wahl Balding (με καλώδιο). Φοβερή μηχανή, κουρεύει ακούραστα χρόνια τώρα (την περιποιούμαι με λαδάκι και την καθαρίζω σχολαστικά βέβαια). Ένα πράγμα μου έχει κάνει σχετικά αρνητική εντύπωση μόνο: ενώ η μηχανή είναι πολύ αθόρυβη (για το είδος της πάντα) στο χέρι καταλαβαίνεις αρκετά έντονη δόνηση. Το περίεργο είναι ότι η δόνηση αυτή δεν περνάει και στο χτένι που έρχεται σε επαφή με το δέρμα, δηλαδή δεν ενοχλεί καθόλου στο κούρεμα (αλλιώς θα ήταν πρόβλημα). Το έχετε νιώσει κι εσείς αυτό (όσοι έχετε Wahl); Έχω κοιτάξει να τη ρυθμίσω και με την πλαϊνή βίδα αλλά είναι ήδη στη βέλτιστη θέση, οπουδήποτε αλλού αρχίζει να κάνει θόρυβο και η δόνηση γίνεται πιο έντονη.

Απλά είναι μια παράξενη αίσθηση γιατί είναι σα να υπάρχει ανακολουθία μεταξύ δόνησης και αποτελέσματος: δεδομένου ότι είναι αθόρυβη σε εκπλήσσει η έντονη δόνηση, δεν το περιμένεις (για την ακρίβεια δε θα έλεγα ότι είναι τόσο έντονη σε ένταση όσο ότι έχει μεγάλη συχνότητα - μάλλον λόγω των υψηλών rpm του μοτέρ, νομίζω είναι 6000 rpm) και από τη άλλη εκεί που λες ότι θα μου προκαλέσει πονοκέφαλο μόλις την ακουμπήσω στο κεφάλι δεν τη νιώθεις καθόλου να δονείται πάνω στο δέρμα παρά μόνο στο χέρι που την κρατάει. Δηλαδή δονείται το σώμα, όχι η κεφαλή.

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός, πάντως μου δημιουργείται αυτό το συναίσθημα έκπληξης κάθε φορά που τη λειτουργώ.

Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Μια balding που έχω εδώ και μερικά χρόνια είναι όπως την περιγράφεις FSword. Καλή μηχανή για τα χρήματά της, κόβει πολύ κοντά, θέλει μόνο προσοχή να ρυθμίσεις το μεταλλικό χτένι -και λαδάκι που και που.
Γιώργος
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Αυτό ακριβώς, είναι για όσους δίνουν προτεραιότητα στο πολύ κοντό κούρεμα (γι' αυτό δεν έχει και σκάλες - μόνο δυο πλαστικά χτένια αν θυμάμαι καλά). Το μεταλλικό χτένι πώς το ρυθμίζεις;
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Από τις δύο βίδες που έχει το μεταλλικό χτένι. Παίρνει (μικρή) ρύθμιση και πρέπει να ευθυγραμμιστούν σωστά τα δύο μεταλλικά κομμάτια.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Το είχα και εγώ πριν χρόνια το Wahl Balding, και είναι ένα επαγγελματικό μπαρμπέρικο εργαλείο, το έχουν αναβαθμίσει σε V5000+ αν θυμάμαι καλά.

Και φυσικά υπάρχουν και πολλά extra attachments της Wahl, δεν είναι μόνο για κοντό κούρεμα, ότι θέλεις σου κάνει το εργαλείο, από κούρεμα έως fade...



Το μεταλλικό χτένι που λές είναι πολύ σημαντικό και το λάδι όπως λέει και ο Γιώργος, η ρύθμιση του zero gaping λέγεται, και για να μην γράφω, δες το παρακάτω video που αλλάζει και λεπίδες, εσύ απλά πήγαινε στο σημείο που κάνει την ευθυγράμμιση. :)

Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ευχαριστώ κύριοι.
astratom
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 16 Φεβ 2020, 08:32
4
Been thanked: 2 times
Ηλικία: 35
Επικοινωνία:

καλήμερα στην παρέα, πήρα πρόσφατα μια Wahl 79305-2817 στα 30 ευρώ (το σετ περιλαμβάνει 1 μηχανή ρεύματος, 1 μηχανή για μούσι, 1 trimmer)
και είμαι πολύ ικανοποιούμενος. την συνιστώ ανεπιφύλακτα
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Εδω και ενα χρονο ελεγα να παρω μια μικρη βολικη μηχανη για καθαρισμα σβερκου,και αυτιων,και ολο το αμελουσα.
Σε συζητησεις που ειχα με την συντροφο μου,οπου ηταν 28 χρονια σε κομμωτηριο ανδρων/γυναικων μου ελεγε,δεν θα παρεις τιποτα αλλο εκτος Wahl,και θα την κρατησεις για χρονια αν την συντηρεις οπως πρεπει. Καθαρισμα και λαδωμα στην κεφαλη.
Σε μια επισκεψη που εκανε στον Σκλαβενιτη πριν δυο μηνες,μου εφερε την Wahl Silver Groomsman στην τιμη των 12€

Εικόνα

Μολις ακουσα την τιμη,και ειδα την συσκευασια,αρχισα να γελαω και της λεω αυτη θα την πεταξω πολυ νωριτερα απο τις αλλες που ειχα παρει ακριβοτερα.
Αυτους τους δυο μηνες ομως μου κοπηκε το γελιο. Η μηχανη τα σπαει! Ειναι οτι καλυτερο εχει περασει απο τα χερια μου σε αυτη την κατηγορια.
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Η wahl είναι εγγύηση. Εγώ έχω για το κεφάλι οταν δεν έχω χρόνο να το ξυρίσω μια wahl Balding, την οποία ο κουμπάρος μου που εχει κομμωτήριο την έχει φέρει σε zero gap. Είναι απίθανη και με πολύ δυνατό μοτέρ..
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Παιδιά επειδή θέλω να πάρω και εγώ μια wahl (θα δω ποια ) γνωρίζει κανείς αν υπάρχει service στην Θεσσαλονίκη (αν χρειαστεί) ή πρέπει να σταλεί η μηχανή στην Αθήνα ?
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρικές ξυριστικές μηχανές”