Αποσμητικα

Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Εμένα πάντως το ότι είναι ορυκτό, φυσικό προϊόν κλπ δεν με πείθει ιδιαίτερα για το ότι είναι και καλό.
Και το πετρέλαιο ορυκτό και φυσικό προϊόν είναι.
Προσωπικά προτιμώ προϊόντα που απλά δεν προκαλούν ερεθισμούς στο δέρμα μου.
Και πιστεύω ότι τα τελευταία χρόνια με την όλη vegan φάση που περνάνε όλες οι εταιρίες, τα προϊόντα είναι πιο φυσικά και πιο προσεγμένα από ότι παλιά.
Δεν νομίζω δηλαδή ότι π.χ. η old spice αποφάσισε να χαλάσει μία τόσο πετυχημένη συνταγή για τον χαβαλέ της.
Μιχάλης
gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Με το old spice τι έγινε, έχω χάσει επεισόδια.
Συμφωνώ ότι δεν είναι οτιδήποτε ορυκτό και φυσικό ως ακίνδυνο όπως παρουσιάζονται πολλές φορές.
Ακόμη και στα vegan θέλει μάλλον ψάξιμο; Ποιος ξέρει, με τόσα που κυκλοφορούν.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Το άρωμα του Old Spice έχει αλλάξει εδώ και πολλά χρόνια.
Υποθέτω ότι δεν άλλαξε επειδή "πέθανε ο παππούς που ήξερε τη συνταγή".
Πιο πιθανό βλέπω να έπρεπε να αλλάξει κάποιο συστατικό για κάποιο λόγο.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ έχω τεράστιο πρόβλημα με τα αποσμητικά και κάποια φορά πήγα στο νοσοκομείο λόγω της αλλεργικής αντίδρασης που μου είχε κάνει κάποιο. Είχαν πρηστεί οι μασχάλες μου και το πρήξιμο έφτανε μέχρι τα μέσα του δικέφαλου και κάτω μέχρι το ύψος του στήθους . Ότι και αν έβαζα είχα φαγούρα και κοκκινίλες. Μερικά τα άντεχα για 5-6 μέρες και μετά τα ίδια και χειρότερα. Και alum που είχα πάρει και αυτό μου έκανε αλλεργία . Το μόνο που δεν με πειράζει και χρησιμοποιώ εδώ και μερικά χρόνια είναι το Sanex 0%.
Κανένα πρόβλημα, καμμια αλλεργία . Προφανώς δεν έχει κάποιο ή κάποια από τα συστατικά που με πειράζουν. Γιατί θυμάμαι όταν έτρεχα στους δερματολόγους μου είχε πει κάποιος "ψάξε βρες τι απ όλα αυτά που έχουν σε πειράζει ! " . Τελικά τη λύση έφερε η τύχη γιατί δοκίμασα δεκάδες από αυτά και κάποια στιγμή έπεσα στο Sanex. Φανταστείτε ότι κρατούσα λίστα με τι έχω δοκιμάσει για να μην ξεχάσω !!!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

gousias έγραψε: 13 Μαρ 2018, 07:27 Το alum omega είναι ορυκτό και άρα το θεωρείτε φυσικό και ακίνδυνο; Σε τι διαφέρει από το αλουμίνιο που λέτε σε κάποια πιο βαριά χημικά;
Άρα ο κρύσταλλος που λένε σε όλα αυτά είναι ορυκτό μεν αλλά σε ορισμένα όπως του korre περιέχουν και διαφορα αλλα;
Το Baxter από εξωτερικό; Είναι ακριβό πάντως!
Δεν ειμαι vegan αλλα προσπαθω πλεον οσο το δυνατον ν αποφευγω την πολλη χημεια. Το Ω αλουμ το πηρα και το χρησιμοποιω στο ξυρισμα, η χρηση του ως αποσμητικου προεκυψε ως τυχαια αλλα καλη επιλογη. Και τα 2 τα εχω παρει απο Πειραια, το Baxter ακριβο μεν αλλα vfm, εξαντλημενο στον Πειραια πλεον, 75γρ και ακομα καλα κρατει, δεν εχω μετανιωσει την αγορα του, μολις τελειωσει θα το ξαναπαρω αν το βρω! Και το SpeickActive roll on που ειχα δοκιμασει ηταν καλο και σχετικα οργανικο.
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Η Sanex, όπως συνήθως συμβαίνει προχώρησε σε re-formulation του συγκεκριμένου αποσμητικού της, αφαίρεσε το alum και πρόσθεσε έντονο άρωμα. Σε σχέση με πριν το άρωμα είναι όχι έντονο απλά, αλλά μπόχα τεραστίων διαστάσεων. Πριν ήταν ένα ουδέτερο διακριτικό πούδρας που δεν επηρέαζε καθόλου το προσωπικό άρωμα. Τώρα το αποσμητικό γίνεται συμπρωταγωνιστής. Είναι να απορείς... Μάλλον θα συνεχίσω με το alum.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Συμφωνώ ότι το Sanex είναι το πιο αντί-αλλεργικό αποσμητικό (που έχω δοκιμάσει). Γενικά δεν έχω θέμα αλλά μετά από μακροχρόνια χρήση άλλων αποσμητικών έχω που και που κάποιους ερεθισμούς. Με το Sanex ποτέ. Ωστόσο έχει ένα βασικό αρνητικό: πολύ μικρή διάρκεια. Ειδικά τα καλοκαίρι είναι θέμα. Οπότε το χρησιμοποιώ κυρίως χειμερινούς μήνες. Τα υπόλοιπα τα ανέχομαι άνετα για 3-4 μήνες, μετά από κάνα 5μηνο βλέπω ερεθισμούς.

PS: Πράγματι με το re-formulation χάλασε αρκετά το - ουδέτερο μέχρι πρότινος - άρωμά του.

gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Άρα τι άλλα προτείνετε; Τα alum νομίζω έχουν κατηγορηθεί και αυτά για επικινδυνότητα;
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Τα αλουμ ειναι η στυπτηρια καλίου/αργίλου και χρησιμοποιείται από τα αρχαία χρόνια.εχει αντισηπτικές και αιμοστατικες ιδιότητες ,είναι 100% φυσικό μεταλλικό στοιχείο και έχει και υποαλλεργικες ιδιότητες.
LandoCalrissian93

Επειδή οι πειραματισμοί με τις "χημείες" του εμπορίου μόνο καλό δεν κάνουν στο δέρμα μας, πάρτε από μια φυσική πετρούλα alum block να βρείτε την υγεία σας χωρίς πολλά-πολλά. Τα υπόλοιπα φρου-φρου κι αρώματα στις αποσμητικές λύσεις ας τα αφήσουμε για τις γυναίκες της ζωής μας.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αποσμητικά”