Οι πένες μου - τα μελάνια μου

Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Η κόκκινη Aurora σαν την παραπάνω είναι το δικό μου καθημερινό εργαλείο γραφής. Φοβερή πένα πλην όμως θέλει προσοχή διότι το χρώμα της είναι ευαίσθητο σε χτυπήματα κλπ. Ομοίως και το χρυσό δαχτυλίδι στο καπάκι.
Εγώ συχνά την έχω μαζί με κλειδιά, λογαριθμικούς κανόνες και λοιπά παραφερνάλια μέσα στην τσάντα και το χρώμα της έχει φύγει σε διάφορα σημεία.

Πάντως θεωρώ τις Aurora εξαιρετικές για το γράψιμο που δίνουν συγκριτικά με άλλες στην ίδια κατηγορία τιμής.
Άβαταρ μέλους
NickB
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 12 Μάι 2017, 19:07
6
Has thanked: 73 times
Been thanked: 84 times

Vulcan, εχεις απολυτο δικιο. Οι OMAS ειναι ακριβοτερες απο τις Aurora, αλλα οι Aurora ειναι ποιοτικοτερες! Στην τιμη που ειχα παρει την Aurora, ουτε μιση OMAS δεν επερνα!
gmathio
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Φεβ 2018, 09:09
6
Been thanked: 14 times

Παρόλο, που είναι κυρίως ένα "ξυριστικό" forum, το πρώτο μου post θα είναι για τις πένες, τις οποίες λατρεύω. Γράφω από τα 18 με αυτές, (είμαι τώρα στα πενήντα) και η πρώτη μου ήταν μια Parker 75 cisele, που είχε έρθει στονπαππού μου από Αμερική τα Χριστούγεννα του 1970. Στην συνέχεια, ακολούθησαν κι άλλες...όχι πολλές αλλά αρκετές ώστε να τις χρησιμοποιώ όλες !
Μια πρώτη φωτό στο κουτί τους...
Εικόνα

από τη φωτό λείπει η Parker Reflex 2002 γιατί δεν χωράει στο κουτί.

Αγαπημένο μελάνι το Diamine Majestic Blue αλλά χρησιμοποιώ και το Parker quink blue και το Pelikan 4001 Royal blue
gmathio
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Φεβ 2018, 09:09
6
Been thanked: 14 times

Τελευταία μου αγορά, μια πέννα, που ήθελα καιρό ! Η Pelikan M805 Stresemann με μύτη "F". Είναι απλά απίστευτη ! Μέγεθος εξαιρετικο για το χέρι μου,
και το βάρος της είναι όσο ακριβώς πρέπει για να γράφεις χωρίς το καπάκι κουμπωμένο (σε αντίθεση με την Μ600, που έχω). Οσο για τη μύτη, απλά συγκλονιστική ! Την τσεκάραμε στο μαγαζί την είδα και με loupe και πραγματικά είναι απίστευτη. Δώρο, με την αγορά της πένας ένα μελάνι Pelikan Edelstein Topaz, αλλά της έβαλα ένα platinum blue/black, που ταιριάζει περισσότερο στη σοβαρότητά της !

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Πόσο, μα πόσο δίκιο έχεις; Την έχω εδώ και λίγους μήνες σε "Μ" και νομίζω οτι η χρήση της είναι "οργασμική"...

Γι'αυτό έχω βάλει στο μάτι αλλά σε "F"αυτή τη φορά, την Renaissance Brown, με το πανέμορφο two-tone nib.

Εικόνα
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
gmathio
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Φεβ 2018, 09:09
6
Been thanked: 14 times

Εξαιρετική και η Renaissance Brown ! Πάντα προτιμώ της fine μύτες σε πένες και πολύ περισσότερο σε Pelikan, που είναι λίγο πιο "γενναιόδωρες" από ότι στις υπόλοιπες εταιρίες ! Με το καλό να την πάρεις !
NavalArchitect

Εικόνα
aliki.mar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 29 Μαρ 2019, 18:59
5
Has thanked: 6 times
Been thanked: 12 times

Πανέμορφες όλες τους. Εγώ δυστυχώς την δικιά μου συλλογή την έχω πίσω στο πατρικό, οπότε δεν μπορώ να την μοιραστώ αυτή τη στιγμή.. με το καλό όταν ξανακατέβω. Με βάζετε όμως σε πειρασμό να πάρω κα άλλες XD
Άβαταρ μέλους
The Banker
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 22 Μάι 2018, 20:19
5
Has thanked: 6 times
Been thanked: 709 times
Ηλικία: 48

Εικόνα

Live αυτή την στιγμή η ταπεινή μου Kaweco Sport σε κόκκινο με Fine μύτη .
NavalArchitect

Εικόνα

Και το μάτι της τίγρης στην πλατινένια πένα Cartier, live μας κρυφοκοιτά...

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”