Περί επιθετικότητας

Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι με το θέμα της επιθετικότητας μιας μηχανής διαβάζοντας κάποια (αρκετά) άρθρα και θα γράψω κάποια από αυτά συγκεντρωτικά.
Όλοι γνωρίζουμε ότι κάποιες από τις παραμέτρους που καθορίζουν την επιθετικότητα σε μια μηχανή είναι : η έκθεση της λεπίδας (blade exposure ) , το διάκενο (blade gap) , το βάρος (το οποίο συμβάλει κυρίως σαν αυξητικός παράγοντας των χαρακτηριστικών της κεφαλής ) .
Αυτό που μου ξεκαθάρισε κάπως τα πράγματα είναι ότι το blade exposure είναι κυρίως δείκτης επιθετικότητας των open comb μηχανών και το blade gap των closed comb.
Παρακάτω μερικά στοιχεία για γνωστές μηχανές .
Το blade gap της Merkur 34c HD είναι 0,71mm , της Edwin Jagger DE 89 είναι 0,76mm, της Lord L6 είναι 1,09mm (!!!) . Και το γνωστό σε όλους μας Bic Metal 0,81mm.
Και θα πω για δύο γνωστές ρυθμιζόμενες που βρήκα :
Merkur progress:
@ 1 : 0,38mm
@ 2 : 0,56mm
@ 3 : 0 ,71mm
@ 4 : 0,84mm
@ 5 : 0,94mm
Και παρακάτω έρχεται η δικαίωση των φίλων που λένε ότι σαν την Futur δεν έχει .
Merkur Futur :
@ 1 : 1,12mm
@ 2 : 1,19mm
@ 3 :1,35mm
@ 4 : 1,47mm
@ 5 : 1,60mm
@ 6 : 1,65mm
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

καλημερα κ καλη κυριακη σε ολους!εδω κ εξι χρονια εχω την muehle r89 grande.ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.ηπια μηχανη που με επιθετικο ξυραφακι κανει ωραιο κ ασφαλες ξυρισμα.κοντρα ξυρισμα βεβαια δεν κανω ποτε.μου εχει μπει η ιδεα για δευτερη μηχανη την οποια θα την ηθελα λιγο πιο επιθετικη για πιο βαθυ ξυρισμα.μπορω να διαθεσω περιπου στα 80 ευρω.εχει κανεις καμια συμβουλη?ευχαριστω εκ των προτερων!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27820 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Στα χρήματα αυτά θα σου πρότεινα την Parker Variant.
Μακριά λαβή και μεγάλο βάρος, τα έχεις ήδη συνηθίσει με την R89 grande, άρα η μηχανή θα σου φανεί οικεία.
Εχει ουσιαστικά 10 σκάλες ρύθμισης από 1 έως 5, με μισές ρυθμίσεις, ενδιάμεσα. Δοκιμάζοντας διάφορες ρυθμίσεις, θα βρεις αυτές που σου ταιριάζουν κατά περίπτωση.

Υπάρχει και η Merkur futur (πολλοί πίνουν νερό στο όνομά της ;) ), αλλά προσωπικά δεν την έχω, άρα δεν έχω άποψη.

Σε φτηνές λύσεις υπάρχει η open comb Parker κεφαλή με διάφορες λαβές, αξιόλογη και όμορφη μηχανή, καθώς και η closed comb Parker κεφαλή.
Η τελευταία είναι ιδιαίτερα επιθετική και απαιτεί προσεκτικό χειρισμό.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

η futur με προβληματιζει γιατι δεν θα χωραει κατω απο τη μυτη στο ξυρισμα,βλεπω οτι ειναι τεραστια.την parker δεν την ειχα καθολου στα υποψιν.θα την ψαξω λιγο.ευχαριστω πολυ foxtrot!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Ξυρίζεσαι κάθε μέρα ;

Με τα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να πάρεις μια Fatip Grande (αλλά είναι αρκετά επιθετική open comb και δεν θα τη συνιστούσα για κάθε μέρα ξύρισμα σε κάποιον που απλά ψάχνει ένα κλικ επάνω από την r89 )σε Fatip piccolo η σε Testina gentile , και σου μένουν και χρήματα για λεπίδες , σαπούνια η και ακόμα μια vintage μηχανή
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Δεν έχεις πρόβλημα με την futur κάτω από τη μύτη.
Στην αρχή ίσως, αλλά αυτό το έχεις με όλες τις μηχανές
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

ξυριζομαι καθε 2-3 μερες.βασικα ψαχνω κατι πιο βαθυ απο την r89,χωρις βεβαια να γδαρω το προσωπο.απο λεπιδες εχω να φανε κ οι κοτες.ψηνομαι παντως για την parker variant.ειδα κ εδω καλες κριτικες κ στο badger & blade.ειναι κ πιο μαζεμενη απο την futur.
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Closed Comb Parker όποια θες κατ εμε και κράτα τα υπόλοιπα λεφτά για σαπουνι,πινελα κλπ.

Προβατομορφος λυκος, blade gap που πυροβολεί :character-jason:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 211 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 43

Εχω στοκ αρκετα σαπουνια κ κρεμες καθως ξυριζομαι με κρεμες απο το 2006.απλα το 2012 πηρα safety razor.στο διλημα δηλ parkrer closed η parker variant χωρις να κοιταμε το κοστος ποια θεωρειτε καλητερη;
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Να παραμείνουμε στα περί επιθετικότητας;
Το ποια μηχανή να διαλέξεις άλλωστε εξαρτάται από το πόσο επιθετική μηχανή θες.
Άκη μάλλον η έκθεση λεπίδας δε λέει την πλήρη αλήθεια. Δλδ η futur στο @1 είναι 1,12mm αλλά πολύ ήπια ενώ το 0.71mm της Progress/Variant στο @3 είναι αρκετά πιο επιθετικό όχι μόνο από το @1 της futur αλλά φυσικά κι απ την 34c.
Πρέπει να δούμε αυτό τον παράγοντα συναρτήσει της γεωμετρίας της μηχανής και ίσως και του σχήματος της μπάρας προστασίας. Εκεί άλλωστε είναι κι η μεγάλη διαφορά των opencombs
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”